Rozmowy o Biblii. Prawo i prorocy.

Seria: Anna Świderkówna. Dzieła Wybrane
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
religia
Sławosz

Autorka, filolog klasyczny, papirolog i historyk świata antycznego, odkrywa przed czytelnikami Biblię, poświęcając szczególną uwagę prawu i prorokom.

źródło opisu: Wydawnictwo PWN, 2009.

źródło okładki: www.ksiegarnia.pwn.pl

Fachowe i przystępne przybliżenie tematyki Starego Testamentu. Podobne do "Dziejów ksiąg Starego Testamentu" W. Tylocha, ale zarazem inne, bo bardziej skłaniające do refleksji, bardziej skupione na aspekcie religijnym. Tyloch w swojej pracy zaprezentował czytelnikom rodzaj podręcznikowego wykładu. Świderkówna w pierwszej części "Rozmów o Biblii" stara się poprzez ukazanie literackiego piękna Biblii oraz jej etycznego wymiaru, który mogą odkryć nie tylko chrześcijanie, czy żydzi, ale też niewierzący. Oczywiście rozpatruje powstanie Starego Testamentu na tle innych kultur starożytnego Bliskiego Wschodu, co jest bardzo potrzebne w rozważaniach nad genezą omawianych tekstów. Podkreśliłbym także nacisk położony przez Autorkę na filologiczną dokładność, na wagę i znaczenie tłumaczenia (inną w starożytności i współcześnie). Lektura i przyjemna i pożyteczna.

Tomasz Babnis

Mateusz | 2016-05-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Religia

Ogromna wiedza autorki i przystępny język to największe atuty tej książki.Myślę,że pozycje pani Świderkówny powinny być obowiązkowe dla każdego czytelnika Biblii.Polecam.

theo | 2016-11-09
Przeczytana: 12 listopada 2016