Rozmowy o Biblii. Prawo i prorocy

Okładka książki Rozmowy o Biblii. Prawo i prorocy Anna Świderkówna
Okładka książki Rozmowy o Biblii. Prawo i prorocy
Anna Świderkówna Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Anna Świderkówna. Dzieła Wybrane religia
religia
Anna Świderkówna. Dzieła Wybrane
Wydawnictwo Naukowe PWN
2009-01-01
2009-01-01
Biblia Stary Testament Izrael starożytny Żydzi Pismo Święte Tora Prorocy Starego Testamentu Judaizm

Na półkach: , , , , , , ,

Fachowe i przystępne przybliżenie tematyki Starego Testamentu. Podobne do "Dziejów ksiąg Starego Testamentu" W. Tylocha, ale zarazem inne, bo bardziej skłaniające do refleksji, bardziej skupione na aspekcie religijnym. Tyloch w swojej pracy zaprezentował czytelnikom rodzaj podręcznikowego wykładu. Świderkówna w pierwszej części "Rozmów o Biblii" stara się poprzez ukazanie literackiego piękna Biblii oraz jej etycznego wymiaru, który mogą odkryć nie tylko chrześcijanie, czy żydzi, ale też niewierzący. Oczywiście rozpatruje powstanie Starego Testamentu na tle innych kultur starożytnego Bliskiego Wschodu, co jest bardzo potrzebne w rozważaniach nad genezą omawianych tekstów. Podkreśliłbym także nacisk położony przez Autorkę na filologiczną dokładność, na wagę i znaczenie tłumaczenia (inną w starożytności i współcześnie). Lektura i przyjemna i pożyteczna.

Tomasz Babnis

Ogromna wiedza autorki i przystępny język to największe atuty tej książki.Myślę,że pozycje pani Świderkówny powinny być obowiązkowe dla każdego czytelnika Biblii.Polecam.

• Starożytność
  • Religia