Spowiedź Chinki

East Wind-West Wind
83-205-4376-2
historyczna
gosiek

Spowiedź Chinki- to opowieść psychologiczno-obyczajowa, której treścią są dramatyczne przeżycia młodej kobiety wyzwalającej się z wiekowych przesądów i rezygnującej z przyjętych konwenansów. Powieść ta to obraz przewartościowań sfery kulturowej i obyczajowej w zmienionych warunkach społeczno- politycznych Chin początku XX wieku.

źródło opisu: Od Wydawcy

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Papusza | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

Książka „Spowiedź Chinki” Pearl Buck, porusza sprawy drażliwe dla ludzi wychowanych w starej tradycji i kulturze chińskiej, w którą zaczynają się wplatać zwyczaje zachodnich cywilizacji. Zgodnie ze starą tradycją, małżeństwo zaaranżowane przez rodziców, rozpoczyna samodzielne życie.

„Kuei-lan, moja córko - rzekła - masz poślubić człowieka, z którym zaręczyliśmy cię, zanim przyszłaś na świat. Jego ojciec i twój byli serdecznymi przyjaciółmi. Przysięgli sobie związać się przez swoje dzieci. Twój narzeczony liczył wówczas lat sześć. Tego samego jeszcze roku urodziłaś się. Tak więc jesteś mu przeznaczona. I w tym celu wychowałam cię.”

Kobieta stara się być posłuszna woli mężczyzny, szanuje go i podziwia. Mężczyzna, to lekarz który wykształcenie zdobył w Stanach. Obydwoje są Chińczykami wychowanymi w kulturze przodków. Jednak dłuższy pobyt mężczyzny na Zachodzie, poznanie odmiennych zwyczajów i próba przeniesienia ich do własnego życia, zaczyna niepokoić żonę. Nie jest łatwo ubierać...

gwiazdka | 2014-04-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Bardzo cenię sobie twórczość Pearl S. Buck, dlatego z niecierpliwością sięgnęłam do „Spowiedź Chinki" tym większą, ze pamiętam ją sprzed wielu lat, kiedy to czytałam z wypiekami na twarzy. Teraz byłam ciekawa, jak będzie ona odbierania przeze mnie z perspektywy czasu i doświadczenia. Jednak nie towarzyszyły mi obawy, przecież na bieżąco jestem zakochana w twórczości pani Buck. „Spowiedź…" jest oczywiście opowieścią młodziutkiej Chinki, obserwatorki zmian zachodzących w jej kraju. Patrzy początkowo z perspektywy wychowania i swoich rodziców, czyli z punktu widzenia starego, jednak jej mąż jest człowiekiem wykształconym za granicą, dążącym do zmian i to jego oczami młoda żona zaczyna dostrzegać konieczność zmian czy ich dobre strony.

Książka to świetne studium zarówno starych tradycyjnych Chin, jak i powolnych zmian zachodzących w kraju, zagubienia ludzi nie znających niczego poza tradycją, młodych ludzi, którzy chcą pozostać w zgodzie z rodziną ale próbujących wyrwać się z...

Norka_93 | 2018-05-18
Przeczytana: 18 maja 2018

Uwielbiam książki, których akcja toczy się w odległych kulturach i odległych czasach. I uwielbiam książki tej autorki. Mimo, że czytałam już niejedną książkę o tej tematyce, to właśnie powieści Pearl S. Buck najlepiej pozwoliły mi poznać chińską kulturę.Gorąco polecam jej twórczość.
"Spowiedź Chinki" ukazuje wpływ zmieniających się czasów, rodzącej się globalizacji, na życie tradycyjnej chińskiej rodziny. Główną bohaterką i zarazem narratorką jest młoda kobieta, która musi wybrać, według których wzorców żyć. Książka jest krótka, rozdziały zawarte w niej też, a pisana jest w pierwszej osobie. Te cechy sprawiają, że bardzo łatwo i szybko się ją czyta, co nie cechuje wszystkich książek tej autorki.

bppremiera | 2018-03-08
Przeczytana: 08 marca 2018

Wspinająca się po schodach życia Kwei-lan, opowiada siebie. Jest to historia prosta, ale wywołująca jednocześnie wiele emocji. Pełna pokory piękność, przystrojona dla doskonałości urody w zwiewne pudry i odcienie purpury, z lekko podkreślonym łukiem brwiowym, niczym delikatne skrzydła motyla, świeżymi kwiatami Lilii we włosach i haftowanych trzewikach, opuszcza swój rodzinny dom, w którym została wyuczona zachowań, aby móc nimi zadowolić rodzinę przyszłego męża.
Małżeństwo dwojga zostało zaaranżowane, gdy bohaterka miała sześc lat. Całe życie była doń przysposabiana, uczona szacunku do starszych, pochodziła bowiem z pradawnego rodu liczącego ponad 500 lat. Przysięgę pokory i oddania w służbie dla męża przed matką w obecności tablic przodków składała. Wraz z zawarciem ślubów, rodzinę zmieniła i już tylko do męża i jego rodu należała. Ale nic prostym takim jakim być miało - nie było. Mąż Kwei-lan ostatnie 12 lat swojego życia spędził poza państwem środka studiując medycynę, ...

Elżbieta | 2015-12-12
Przeczytana: kwiecień 2013

Porywająca książka opisująca zderzenie starego, tradycyjnego porządku z nowoczesnością. A wszystko to jest tym bardziej interesujące, że dzieje się w Chinach na początku XX w., a narratorem jest młoda chińska kobieta. Zostaje ona wydana za mąż za człowieka odrzucającego większość starych zwyczajów i liczne zabobony, zapatrzonego w naukę i kulturę Zachodu i tego samego oczekującego od swej żony. W efekcie Kwei-Lan wkrótce staje przed poważnym dylematem: powinna być posłuszna mężowi (co uważa za swój obowiązek), czy naukom wyniesionym z rodzinnego domu (które wpajano jej od dziecka)? Trudny wybór, który wymaga długich namysłów i konsultacji u starszego pokolenia, lecz koniec końców młoda Chinka podejmuje słuszną decyzję.
Narratorka opisuje ponadto losy mieszanego małżeństwa, które okazuje się niełatwą próbą uczucia dla obu stron.
Przy tej okazji nie tylko więc dowiadujemy się sporo o strukturze chińskiego społeczeństwa, domowych praktykach i religijnych obrzędach, ale dane nam jest...

Betka | 2013-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2013

Młoda Chinka o imieniu Kwei – Lan opowiada mam historię życia: dom rodzinny, małżeństwo ale także opisuje skomplikowane relacje z rodzeństwem, rodzicami, mężem. Kwei – lan relacjonuje całe swoje życie w formie listów pisanych do siostry. Jej oczami możemy poznać tradycje panujące w Chinach – aranżowane małżeństwa, krępowanie stóp, posłuszeństwo wobec rodziców, wychowywanie dzieci ale także niechęć do tego co obce. Ona sama została wychowana w bardzo tradycyjny sposób, a za męża dostała człowieka, który pobierał nauki na Zachodzie. Jej małżeństwo nie jest już tak tradycyjne ponieważ mąż chce zmian, inaczej spogląda na życie. Brat, który w Ameryce i zakochuje się. Wbrew tradycji przeciwstawia się rodzicom i pojmuje za żonę Amerykankę. Piękna, czysta miłość może pokonać wszystko….
Należy zwrócić uwagę na język pisarski – jest on barwny i emocjonalny. Książkę czyta się szybko.
Spowiedź Chinki w późniejszych wydaniach ukazała się pod tytułem Wiatr ze wschodu, wiatr z zachodu.

Alannada | 2017-03-01

Wyprawy do Chin ciąg dalszy. I tym razem dzięki powieści amerykańskiej noblistki miałam okazję znaleźć się w Kraju Środka, choć w czasie nieco bliższym wspólczesności.

Niniejsza powieść to historia młodej dziewczyny, która została wychowana w tradycyjnej rodzinie i nauczona wszystkiego, co powinna umieć żona Chińczyka. Jedkaże jej małżonek nie był aż tak wielkim zwolennikiem tradycji - po studiach na Zachodzie młody medyk chętnie porzucal te części kultury przodków, które uznawał za bezzasadne lub szkodliwe.
Nasza bohaterka musiała więc odnaleźć swą drogę pomiędzy wpojonymi naukami, a przesiąkającą do Chin kulturą Zachodu.
Ta powieść nie tyle skupia się na akcji, co na psychice i przemianie sposobu myślenia młodej inteligentnej kobiety. Skupia się na tym, jak może zmienić się sposób postrzegania osoby, która odkrywa, jak błędne mogą być założenia, według których żyli jej przodkowie. A to wszystko dzieje się na tle przemian w obyczajowości wielu innych młodych ludzi. Konflikt...

Cruel_Ake | 2013-05-16

Książka porusza trudny temat zderzenia kulturowego, wzajemnego niezrozumienia, niechęci i sprzeciwu wobec osób odmiennej rasy. Historia małżeństw chińskiego i amerykańskiego pochodzenia pokazuje jednak, że istnieje miłość, która przezwycięża konserwatywne myślenie i przekonuje, że tak naprawdę niczym się nie różnimy.

książek: 1901
Efemeryda | 2017-07-16

Doskonałe studium starcia nowoczesności z tradycją. Przypomina w klimacie Wyznania chińskiej kurtyzany. Warto przeczytać.

Monika | 2018-06-18