Byłem ostatnim Cesarzem Chin (1 tom)

Tłumaczenie: Jolanta Mach
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Byłem ostatnim Cesarzem Chin". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
From Emporor to Citizen. An Autobiography of Aisin-Gioro Pu Yi / 我的前半生
83-218-0786-0
cesarz, chiny, władza, chrl
Joanna Bożek

Autobiografia ostatniego cesarza Chin. Książka oparta jest na zapiskach Pu Yi powstałych w czasie jego pobytu w więzieniu w latach 1950-1959. Tekst został opracowany przez dziennikarza Li Wenda oraz przejrzany i poprawiony przez pisarza Lao She, z pochodzenia Mandżura, podobnie jak Pu Yi. Tom pierwszy opisuje jego dzieciństwo, zmierzch panowania cesarzowej- wdowy Tzu Hsi, opisuje również...

Autobiografia ostatniego cesarza Chin.

Tom pierwszy opisuje jego dzieciństwo, zmierzch panowania cesarzowej- wdowy Tzu Hsi, opisuje również życie w Zakazanym Mieście oraz dzieje rodziny cesarskiej.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Paweł | 2017-10-15
Przeczytana: 15 października 2017

Mało budująca autobiografia niefortunnego cesarza Chin, a potem „cesarzyka-marionetki” quasi państwa Mandżukuo jest dość wciągająca, nie tyle z powodu heroicznego życiorysu orientalnego władcy, co z faktu, iż jest ciekawym źródłem do oceny niuansów wydarzeń w Państwie Środka od początków XX w. do definitywnego zdobycia władzy przez chińskich komunistów. Młyn dziejowy wciągnął w swoje żarna kilkuletniego chłopca, czyniąc go cesarzem Chin. Był to właściwie zmierzch zmurszałego feudalizmu z Chinach i cesarzątko musiało się zrzecz władzy i w następstwie późniejszych wypadków uchodzić z Pekinu. Dekadentyzm dworu, w którym się wychowywał oraz bezsprzeczna słabość charakteru sprzęgnięta z przyciasnym umysłem uczyniła z niego człowieka słabego i chwiejnego. Naturalny w tym wypadku pęd do władzy, jaką sprawowali jego przodkowie, pchnął go do kolaboracji z japońskimi imperialistami. Zderzenie takiej miernoty jak Pu Yi z bezwzględnymi i twardymi najeźdźcami z Armii Kwantuńskiej zaowocowało...

Agnieszek | 2011-02-20
Przeczytana: 1989 rok

Książkę czytałam wiele lat temu, ale świetnie pamiętam wrażenia.
Sięgnęłam po nią, obejrzawszy film "Ostatni cesarz" i nie rozczarowałam się lekturą, jednakże zakończenie - pisane z punktu widzenia zwykłego już obywatela Chińskiej Republiki Ludowej - wydało mi się sztuczne. Jestem pewna, że pochwała "nowych czasów" w ustach autora to chwyt mający na celu wyłącznie zgodę na wydanie tej autobiografii.
Warto sięgnąć i pomyśleć nad okrucieństwem losu.

IamOgi | 2012-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2012

Och! Jak mi wstyd, że po drugą część nie sięgnę od razu po zakończeniu pierwszej, ale nie mam już ani chęci ani siły brnąć przez zawiły gąszcz chińskich nazwisk (w dodatku dziwnie stransliterowanych), okraszających gęsto liche połacia akcji. Czuję się bardziej lekturę podręcznika do historii niż wchodzenie w psychikę tragicznej postaci ostatniego cesarza Chin. Ale czego ja się spodziewałam? Pu Yi napisał książkę pod czujnym okiem swoich reedukatorów, których edukacyjny ton da się wyczuć w niektórych wtrętach, jak np. - "Za wiedzą i zgodą rządu republikańskiego żyliśmy więc dalej w przepychu - pasożyty wysysające krew i pot ludu". Tak, to brzmi jak dobrze zreedukowana burżuazyjna kanalia.
A teraz - do rzeczy!
Pu Yi to postać prawdziwie tragiczna.
Wybrany na cesarza na dwa dni przed śmiercią poprzedniej władczyni, wstąpił na tron w wieku lat trzech, trzy lata później w wyniku Rewolucji 1911, został zmuszony do abdykacji.
Ale jak można mówić o jego jakimkolwiek rządzeniu, o...

Abee | 2014-03-30
Na półkach: Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 01 stycznia 1990

Książka zakupiona na fali zachwytu nad "Ostatnim cesarzem" Bertolucciego. Rozczarowanie. Drobiazgowe opisy szczegółów, szczególików, drobiażdżków.... przytłacza. W natłoku tych opisów umyka zasadniczy wątek. Kategoria "porzucone". Lecz może kiedyś spróbuję jeszcze raz.

Książkocholik | 2018-03-05
Przeczytana: 05 marca 2018