Poncjusz Piłat

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Ponce Pilate
literatura piękna
Family

"Poncjusz Piłat" wywodzi się z tradycji opowiastek filozoficznych. Historia namiestnika rzymskiego, który tym razem nie umywa rąk i uwalnia niewinnego w swoim przekonaniu proroka, jest pretekstem do rozważań nad ludzkimi postawami, nad odpowiedzialnością, konformizmem, tchórzostwem i odwagą.

źródło opisu: PIW, 1977

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

mieszka | 2016-10-24
Przeczytana: 24 października 2016

Jak to było naprawdę? Takie pytanie bardzo często stawiają sobie ludzie, w różnych okolicznościach, w stosunku do różnych wydarzeń. Nie chodzi tylko o zaspokojenie ciekawości, chodzi o wiedzę, udowodnienie czegoś, poszukanie prawdy w przekazach, szukanie źródła.
Przedstawienia jak to było, mogło być, przypuszczalnie było odnajduje się często w sztuce i są to prawdy tak przejmujące, że trafiające w serce i zakorzenione w symbol.
Jak to było na początku? Jak stał się człowiek? Czy malowidło Michała Anioła nie jest pierwszym skojarzeniem… Dotknięcie palca Boga na fresku sykstyńskim – taka prawda jest utrwalona. Wiele takich prawd – przedstawień – jest utrwalonych, pewnie w zależności od indywidualnego odczucia, wrażliwości czy chociażby przemyśleń na dany temat.
Nawiązań do skazania na śmierć Jezusa, jego ostatnich chwil życia, wydania przez Judasza, osądzenia, umycia rąk przez Piłata – jest w literaturze, sztuce, bardzo dużo. Jakby na to nie patrzeć temat jest interesujący.
W...

Postać Poncjusza Piłata intryguje mnie od dawna, więc jeśli wpadnie mi w ręce jakakolwiek związana z nim książka, staram się ją przeczytać.
Tak było i tym razem - znalazłam książkę w antykwariacie. Była pokryta grubą warstwą kurzu i kosztowała jedynie złotówkę (ucieszyło mnie tylko to drugie:)).

Całość napisana jest przystępnie i interesująco, ale w dużym skrócie. Autor zapoznaje czytelnika z przyczynami ukrzyżowania Chrystusa, z dylematami moralnymi i politycznymi tytułowego bohatera, z trudnym wyborem, przed którym stanął. Tłumaczy i jego stanowisko, i źródła nacisków ze strony Sanhedrynu, nie wnika jednak w nie szczegółowo.
Dla odbiorców obeznanych z tematem nie jest to nic odkrywczego, ale treść na pewno może zainteresować osoby, które dotychczas traktowały postać Piłata w uproszczony, schematyczny sposób, nie wnikając w religijne i polityczne niuanse.

Najbardziej interesujący jest krótki epilog, w którym autor zastanawia się, jak wyglądałaby historia świata, gdyby...