Najnowsze artykuły
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski10
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz43
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać344
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Roger Caillois
Źródło: wikipedia
8
7,0/10
Urodzony: 1913 (data przybliżona)Zmarły: 1978 (data przybliżona)
Francuski socjolog, filozof, pisarz i krytyk. Uczeń Marcela Maussa i Georges’a Dumézila. W 1938 r. wraz z Georges’em Bataille i Michelem Leirisem zakłada Collège de Sociologie. W latach 1940–1945 przebywa w Ameryce Południowej. W Buenos Aires tworzy Instytut Francuski i wydaje pismo „Les Lettres françaises”. Po powrocie do Francji zakłada czasopismo poświęcone naukom humanistycznym „Diogene”. W roku 1971 zostaje członkiem Akademii Francuskiej.
Cały jego dorobek twórczy zmierza ku zrozumieniu, rzecz by można – zdekodowaniu „niezmierzonego i labiryntowego” wszechświata. Caillois szuka oryginalnych ścieżek, „diagonalnych” dróg, czyniąc kolejno odniesienia do socjologii, etnologii, nauk przyrodniczych, poezji i fikcji.
Cały jego dorobek twórczy zmierza ku zrozumieniu, rzecz by można – zdekodowaniu „niezmierzonego i labiryntowego” wszechświata. Caillois szuka oryginalnych ścieżek, „diagonalnych” dróg, czyniąc kolejno odniesienia do socjologii, etnologii, nauk przyrodniczych, poezji i fikcji.
7,0/10średnia ocena książek autora
179 przeczytało książki autora
406 chce przeczytać książki autora
7fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Odpowiedzialność i styl. Eseje o formach wyobraźni
Roger Caillois
7,2 z 22 ocen
85 czytelników 0 opinii
2019
Najnowsze opinie o książkach autora
Poncjusz Piłat Roger Caillois
7,0
Postać Poncjusza Piłata intryguje mnie od dawna, więc jeśli wpadnie mi w ręce jakakolwiek związana z nim książka, staram się ją przeczytać.
Tak było i tym razem - znalazłam książkę w antykwariacie. Była pokryta grubą warstwą kurzu i kosztowała jedynie złotówkę (ucieszyło mnie tylko to drugie:)).
Całość napisana jest przystępnie i interesująco, ale w dużym skrócie. Autor zapoznaje czytelnika z przyczynami ukrzyżowania Chrystusa, z dylematami moralnymi i politycznymi tytułowego bohatera, z trudnym wyborem, przed którym stanął. Tłumaczy i jego stanowisko, i źródła nacisków ze strony Sanhedrynu, nie wnika jednak w nie szczegółowo.
Dla odbiorców obeznanych z tematem nie jest to nic odkrywczego, ale treść na pewno może zainteresować osoby, które dotychczas traktowały postać Piłata w uproszczony, schematyczny sposób, nie wnikając w religijne i polityczne niuanse.
Najbardziej interesujący jest krótki epilog, w którym autor zastanawia się, jak wyglądałaby historia świata, gdyby Chrystus nie został ukrzyżowany, gdyby Piłat nie musiał obmywać wodą rąk z własnego wyboru. Czy chrześcijaństwo by się rozwinęło? I jak wyglądałoby nasze codzienne życie w obecnych czasach?
To pytania, na które trudno znaleźć odpowiedzi, ale można pokusić się o różne dywagacje i dać ponieść się wyobraźni.
Poncjusz Piłat Roger Caillois
7,0
Jak to było naprawdę? Takie pytanie bardzo często stawiają sobie ludzie, w różnych okolicznościach, w stosunku do różnych wydarzeń. Nie chodzi tylko o zaspokojenie ciekawości, chodzi o wiedzę, udowodnienie czegoś, poszukanie prawdy w przekazach, szukanie źródła.
Przedstawienia jak to było, mogło być, przypuszczalnie było odnajduje się często w sztuce i są to prawdy tak przejmujące, że trafiające w serce i zakorzenione w symbol.
Jak to było na początku? Jak stał się człowiek? Czy malowidło Michała Anioła nie jest pierwszym skojarzeniem… Dotknięcie palca Boga na fresku sykstyńskim – taka prawda jest utrwalona. Wiele takich prawd – przedstawień – jest utrwalonych, pewnie w zależności od indywidualnego odczucia, wrażliwości czy chociażby przemyśleń na dany temat.
Nawiązań do skazania na śmierć Jezusa, jego ostatnich chwil życia, wydania przez Judasza, osądzenia, umycia rąk przez Piłata – jest w literaturze, sztuce, bardzo dużo. Jakby na to nie patrzeć temat jest interesujący.
W opowieści Cailloisa przedstawione są punkty widzenie stron odpowiedzialnych za ukrzyżowania Jezusa. Tytułowy Poncjusz Piłat nie jest przekonany o winie Nazareńczyka, kapłani naciskają – Piłat czuje się zagrożony jako urzędnik Rzymu w tym obcym mu i nieprzychylnym terenie, gdzie służba miała być łatwa, a zyski wielkie. Nagle przyjdzie mu podjąć decyzję. Osobami, z którymi spotyka się Piłat są Meneniusz, Marduk i Judasz. Każdy przedstawia mu wizje tego co się stanie. Judasz mówi otwarcie – proroczo: umyje ręce, skaż, aby się dopełniło to co jest obiecane. Piłat w bezsenności cierpi, przemyśliwuje wizje świata, które przedstawili mu goście, których wysłuchał. Ciekawy jest epilog – rzecz się nie stała, Chrystus dożył starości, a chrześcijaństwo jako religia nie narodziła się, a wszystko dlatego, że Piłat okazał się odważny i stawił czoło kapłanom, nie postąpił wbrew sobie.