Człowiek i sacrum

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN
L'Homme et le sacré

"Człowiek i sacrum" jedna z najbardziej znanych prac Rogera Caillois (1913-1978), socjologa z wykształcenia, ucznia Marcela Maussa i Georges'a Dumézila. Jest to humanistyczna synteza, skonstruowana według pojęć opozycji sacrum/profanum jako elementarnych kategorii ludzkiego doświadczenia.Teoria święta wraz z kontrowersyjną tezą o wojnie jako jego odpowiedniku w kulturze nowoczesnych narodów, oryginalna interpretacja zasady egzogamii jako "mistycznego homoseksualizmu", stanowią nadal znakomite wprowadzenie do problemów etnologii, kulturoznawstwa czy religioznawstwa, historii.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Volumen, 2009

| 2015-09-09