Lekcja martwego języka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
powieść polska - 20w.

Centralną postacią książki jest porucznik armii austro-węgierskiej Kiekeritz, który pod sam koniec I wojny światowej zostaje przesunięty z powodu zaawansowanej gruźlicy do małego miasteczka w Galicji, z dala od frontu, gdzie zakwaterowany w obskurnym hoteliku, oddaje się wspomnieniom i refleksjom. Kiekeritz to wyrafinowany esteta, który na terenach po które przetoczyła się wojna zbiera, na ile to możliwe, piękne przedmioty i wysyła je do swojej matki. Kiekeritz, w obliczu bliskiej śmierci a jednocześnie widząc zagładę świata w którym wzrósł czyli CK Monarchii, rozmyśla też sporo o śmierci, także o jej zadawaniu - bardzo często powraca w powieści trop myślistwa. Na końcu Kiekeritz umiera, a ostatniej posługi udziela mu ukraińska dróżniczka, a ciało jego pakuje do pociągu jadącego na Węgry. (blog:Całkiem subiektywne recenzje książek)

Koronczarka | 2012-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2012

Książka o umieraniu. Więc bez akcji, bo jak się umiera, to nie sposób przeżywać burzliwych przygód. Umiera pewien świat - akcja dzieje się w ostatnich dniach I wojny światowej w zapadłej mieścinie wschodniej Galicji. Umiera przyroda, bo jest właśnie jesień, piękna zapachami gnijących liści, więdnących kwiatów. Umiera na suchoty główny bohater - porucznik Kiekeritz. Jest z jednej strony wyrafinowanym estetą, z drugiej strony kimś na kształt hieny cmentarnej, bo w zabitych i rozbitych polskich dworach poszukuje rzeczy pięknych - przede wszystkim kruchej jak życie porcelany. I jest mordercą - dowodzi plutonem egzekucyjnym, zabija pięknego zbiega. Ich śmierć także przeżywa w kategoriach estetycznych, czasem erotycznych, bo powieść ma leciutki podtekst homoseksualny. Czas w zasadzie w momencie śmierci zatrzymał się. Koniec jest trumną i zimą.

| 2013-05-21
Przeczytana: 21 maja 2013

Tej książki nie da się czytać w tramwaju czy w innym środku transportu, to nie jest lektura "na zabicie czasu" czy na "poczekanie", trzeba do niej podejść jak do ulubionej piosenki czy potrawy- z odpowiednim przygotowaniem, wyciszeniem i pełną koncentracją. Powieść niesamowicie smutna, przytłaczająca momentami szczegółowymi opisami, które tylko świadczą o erudycji autora. Polecam mimo wszystko, bo wiele interesujących rzeczy można wychwycić.

Bałucki | 2016-08-05

Cóż można rzec o tej książce...Jedyny sens jaki w niej dostrzegam, to chyba faktycznie 1 lekcja martwego języka...

misiask | 2011-09-17
Przeczytana: wrzesień 2011

Książka ciekawa. Bardzo podobała mi się przyjęta perspektywa - narrator esteta i dekadent. Nie podobały mi się tylko dość brutalne, jak dla mnie, opisy okropności wojny,

Paweł | 2016-12-08
Przeczytana: 25 października 2014