rozwińzwiń

Dwie głowy ptaka

Okładka książki Dwie głowy ptaka Władysław Terlecki
Okładka książki Dwie głowy ptaka
Władysław Terlecki Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy powieść historyczna
206 str. 3 godz. 26 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1970-01-01
Liczba stron:
206
Czas czytania
3 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
83-06-02511-3
Tagi:
Władysław Terlecki proza polska Aleksander Waszkowski
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
30 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1803
289

Na półkach:

Książka z gatunku tzw. literatury kujońskiej, czyli jest pozbawiona jakichkolwiek wartości artystycznych, a za to w najprostszy łopatologiczny sposób podejmuje zagadnienia rodem ze szkolnego wypracowania, i w stylu takiego wypracowania jest napisana. Zapewne pani od polskiego może taki utwór ocenić nawet na cztery plus, ale ja nie lubię czytać wypracowań, a w literaturze pięknej szukam piękna. Ode mnie pała.

Książka z gatunku tzw. literatury kujońskiej, czyli jest pozbawiona jakichkolwiek wartości artystycznych, a za to w najprostszy łopatologiczny sposób podejmuje zagadnienia rodem ze szkolnego wypracowania, i w stylu takiego wypracowania jest napisana. Zapewne pani od polskiego może taki utwór ocenić nawet na cztery plus, ale ja nie lubię czytać wypracowań, a w literaturze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
471
85

Na półkach:

Problem z tą książką mam duży przez lewice uwielbiana, przez prawicę znacznie mniej, a że bliżej mi do obozu niepodległościowego rozterki są niemałe. Niby wszystko oczywiste - zdradę należy potępić, a jednak wątpliwości są.
Trochę tak, jak przy "Obłedzie 44" Zychowicza, z jednej strony pozytywna ocena jego wniosków, a z drugiej niesmak - bo przecież pisał to kilkadziesiąt lat po Powstaniu Warszawskim zza ciepłego biurka z pełnym brzuchem. Chyba jednak realizm powinien być wyżej ceniony niż "walka bez względu na skutki", dlatego bliżej mi do historiozoficznego podejścia Zychowicza i Ziemkiewicza ciągle powtarzających, że walkę trzeba podejmować tylko wtedy, gdy będzie szansa na zwycięstwo. Wbrew pozorom Dmowski i Kuroń mają ze sobą coś wspólnego, pierwszy mówił o potrzebie budowania świadomego społeczeństwa, nawet pod potężnymi zaborcami - lepsze to niż strzelanie "bursztynem do świń" i utrata esencji narodu, drugi mówił "Nie palcie komitetów, zakładajcie własne" - no właśnie. Waszkowski - główny bohater książki - ostatni naczelnik Warszawy w czasie powstania styczniowego, główny prowodyr obrabowania Banku Państwa, to postać przechodząca długą drogę. Zaczyna od rycerzyka z szabelką, który idzie na czołgi, kończy na realizmie (zdradzie?) kiedy, to uważa, że lepiej jest robić to co w jego mocy dla państwa i stać się ptakiem posiadającym dwie głowy, ratującym zapalonych bojowników.

Kontrowersyjna, prowokująca, niedająca się zaszufladkować. Wybitna, pomimo wielu wątpliwości jakie mam przy ocenie.

Problem z tą książką mam duży przez lewice uwielbiana, przez prawicę znacznie mniej, a że bliżej mi do obozu niepodległościowego rozterki są niemałe. Niby wszystko oczywiste - zdradę należy potępić, a jednak wątpliwości są.
Trochę tak, jak przy "Obłedzie 44" Zychowicza, z jednej strony pozytywna ocena jego wniosków, a z drugiej niesmak - bo przecież pisał to kilkadziesiąt...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    43
  • Przeczytane
    42
  • Posiadam
    14
  • Powieść historyczna
    3
  • Historia
    2
  • Literatura polska
    2
  • Klasyka polska
    1
  • 04. Niebezpieczne związki
    1
  • 500 polskich książek, które warto przeczytać - książka
    1
  • PWN POLSKIE
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dwie głowy ptaka


Podobne książki

Przeczytaj także