Brzezina i inne opowiadania ekranizowane

Wydawnictwo: Czytelnik
830701171X
klasyka
Martka

Siedem opowiadań J. Iwaszkiewicza, na podstawie których zrealizowano pełnometrażowe filmy w latach 1950-1981. Przedmowa Andrzeja Wernera

Spis treści:
- Dom na pustkowiu
- Matka Joanna od Aniołów
- Róża

źródło opisu: http://www.antykwariat.nepo.pl

źródło okładki: http://www.conrada11.pl

| 2014-03-31
Przeczytana: 31 marca 2014

Wszystko przemija. Tylko od nas zależy czy będziemy cieszyć się chwilą, czy dobrze wspomnimy przeszłość, jak długo zachowamy w pamięci ludzi i wydarzenia z dawnych lat.
Dylematy moralne, które ciągle towarzyszą bohaterom opowiadań, sieją niepokój w czytelniku. Można ich za to kochać, można znienawidzić. Niektórzy wkurzają niemiłosiernie swoją naiwnością i niezdecydowaniem. Za innymi chętnie pobiegłoby się w przyszłość.
Arcydziełem w tym zbiorze jest "Matka Joanna od Aniołów". Egzorcyzmy i opętanie. Coś niesamowitego. Połknęłam to opowiadanie jednym tchem, bez mrugania. Groza wiejąca z miejsca nawiedzenia wywołała u mnie gęsią skórkę lepiej niż niejeden horror.
No cóż... Jarosław Iwaszkiewicz wielkim pisarzem był i basta...

Magda | 2011-12-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Jestem wielką fanką prozy Jarosława Iwaszkiewicza. Szczególnie cenię sobie opowiadania zawarte właśnie w tym tomie.
Największe wrażenie zrobił na mnie utwór "Kościół w Skaryszewie". Kiedy w tym roku miałam okazję przejeżdżać przez Skaryszew, okazało się, że to urocze miasteczko, z pięknym, górującym nad nim kościołem. Wzruszająca historia młodego wikarego, który chce wziąć na siebie grzech drugiego człowieka zmusza do refleksji nad moralnością. Niezwykłe wrażenie zrobiło na mnie także opowiadanie "Kochankowie z Marony". Pogmatwane losy trójki bohaterów, którzy nie potrafią się odnaleźć, pozwalają zatrzymać się i pomyśleć nad istotą uczuć i tym, jak czasami trudno sobie z nimi poradzić.
"Brzezina" także porusza problem uczuć. Iwaszkiewicz zaprezentował w opowiadaniu różne rodzaje emocji: tęsknotę, ból po stracie bliskiej osoby, osamotnienie, namiętność, smutek, miłość.
Polecam wszystkim gorąco utwory Jarosława Iwaszkiewicza.

Martyn | 2016-05-12
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Kilka opowiadań jest rewelacyjnych czyli 8 gwiazdek :)
Matka Joanna ..., Panny z Wilka, Kościół w Skaryszewie czy Róża. Oczywiście zachęcam do przeczytania wszystkich. Po lekturze zmierzyłem się z ekranizacjami. I choć to zboczenie z głównego wątku powiem tak: to co nakręcił Wajda nie podobało mi się wcale. Natomiast to co zrobił Kawalerowicz z Matką Joanną to 10 Oscarów od ręki :)

Patrycja | 2014-03-08

O przemijaniu, samotności,cierpieniu i śmierci. Nostalgiczne.

srebrnanatalia | 2016-11-01
Na półkach: Ab ovo, Przeczytane