Był bal

Wydawnictwo: Universitas
masaii

W swoich szkicach o XIX wieku starałem się jak najbardziej o rozbudowanie anegdoty i ilustracji. Sugerowałem raczej, niż wypowiadałem swoje poglądy filozoficzne. Nie mogę pisać nierozwodnionej anegdotami książki filozoficznej nie dlatego, że mnie na taką nie stać, lecz dlatego, że jej nikt czytać nie zechce. Owszem, są książki tak napisane, że ich nikt przeczytać nie może, i to zapewne stanowi podstawę ich wielkiego autorytetu, ale autorzy tego rodzaju książek mieli zwykle bardzo dużo wyznawców, a ja wyznawców nie miałem nigdy i teraz ich już nie mam na pewno.

Stanisław Cat-Mackiewicz

Stanisław Mackiewicz był w gruncie rzeczy człowiekiem XIX stulecia. (...)W realiach XX wieku, narastających nacjonalizmów, totalitaryzmów, tworzenia się społeczeństw masowych, upadku znaczenia elit, stawał się reliktem przeszłości. Zdawał sobie z tego sprawę, tym bardziej dotkliwą, iż pogłębioną utratą miejsc rodzinnych, czyli Kresów, oraz koniecznością zawarcia bolesnego kompromisu z reżimem komunistycznym. Ucieczka w XIX wiek była zapewne dla niego wytchnieniem, a dla czytelników możliwością penetrowania tego stulecia oczami nieszablonowego publicysty.

Prof. Michał Baczkowski

źródło opisu: Wydawnictwo Universitas, 2012

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Byl_bal_3013.html

Axsiu | 2016-09-22
Przeczytana: 22 września 2016

Znakomite szkice Stanisława Mackiewicza poświęconych wiekowi XIX. Wprawdzie nie jest to dokładne kompedium epoki lecz zbiór esejów poświęconych interesującym autora zagadnieniom. Mimo tego żaden z kluczowych wątków epoki nie został pominięty więc mogę polecić tę książkę każdemu, kto chcę dowiedzieć się czegoś o wieku XIX. Jak zwykle każda strona emanuje erudycją i pasją autora.

Najbardziej mi przypadły rozdziały o kongresie wiedeńskim, Adamie Mickiewiczu, Byronie i sprawie polskiej.

kind_of_alien | 2014-09-03
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Jak to dobrze, że kupiłem na start pięć książek Pana Cata, a nie na przykład jedną. Nie muszę się teraz stresować, że pozostałych już w księgarni nie znajdę.

Jest to subiektywna, chronologiczna opowieść o XIX wieku w Europie. Chociaż Europa to dużo powiedziane. Głównym bohaterem jest Francja, dalej Niemcy, Anglia, Rosja, Austro-Węgry i Polska, oczywiście. Autor nie boi się wypowiadać swoich sądów, łączy fakty, zauważa prawidłowości i wyciąga wnioski. Fakty, prawidłowości i wnioski ekstrapoluje też na XX wiek, głównie w odniesieniu do Polski. Książka jednak raczej będzie niezbyt zrozumiała dla kogoś, kto spróbuje z niej nauczyć się historii. To raczej wykład dla kogoś, kto ją przynajmniej trochę zna i - najlepiej - interesuje się stosunkami międzynarodowymi.

Cięty język, przyjemna międzywojenna składnia i ciekawe anegdoty (wiele anegdot!) o największych postaciach XIX wieku sprawiają, że czyta się to wszystko z wielką przyjemnością. Coś jak Ziemkiewicz, ale lepszy. Polecam!

Apfelbaum | 2015-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2015

Ilustracje z XIX wieku pisane prozą. Wiele ciekawych myśli anegdot, opisów charakteru polityków i wpływu ich osobowości na rozwój zdarzeń historycznych, uwagi na temat samej epoki, oraz analiza polityki zagranicznej najważniejszych europejskich graczy pisana publicystycznym językiem.

Dodatek (komentarz) dodany do książki bardzo słaby. Autor skupiał się na tym jak poszczególne fragmenty książki mogły pasować do propagandy komunistycznej, lub być z nią sprzeczne.

czytacz | 2014-02-23

Potężna dawka informacji o wydarzeniach z czasów, które doprowadziły do potężnego spadku znaczenia Europy na arenie międzynarodowej. Świetne anegdoty i wysmakowany język - tak powinna wyglądać publicystyka historyczna.

HazlemDukleypb | 2017-05-02
Przeczytana: 01 maja 2017

Piękny styl pisania, konsekwentna narracja , wiele anegdot i obrazów życia codziennego. Autor uprawia w jednej książce publicystykę historyczną, historiozofie, jak i historiografie ( jedno z najlepszych streszczeń dziejów Napoleona w ujęciu pozytywnym , co prawda z wyjątkami) , a wszystko to robi wspaniale ( w historiografii zdarzają się mu niechlujstwa), czasem wręcz wydaje się niedoścignionym wzorem. Podkreślam, że zarówno wielbiciele historii personalnej i historii procesów znajdą tu coś dla siebie, lecz trzeba brać pod uwagę mocno nietypowe poglądy pisarza oraz jego skupienie na polityce międzynarodowej i kulturze.

Piotr Bies | 2016-06-03

,,Był Bal'' to szkice historyczne o XIX wieku. Okres nie jest może za ciekawy, ale styl w jakim opisuje go autor zdecydowanie tak. Swoim typowym, zgrabnym językiem wyraża on swoje opinie o decydujących wydarzeniach tamtych czasów i co bardzie znaczących politykach. Czytając, człowiek ,,raczy'' się kolejnym zdaniami swoistej wizji przedostatniego stulecia, przepełnionej dodatkowo, odpowiednio przez autora pojętym realizmem politycznym.

jnk44 | 2018-02-21
Na półkach: Zabory, Przeczytane