Opowiadania bożonarodzeniowe

Okładka książki Opowiadania bożonarodzeniowe Aleksander Afanasjew, Hans Christian Andersen, Michaił Bułhakow, Karel Čapek, Alphonse Daudet, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, O. Henry, Vladimir Hulpach, Jack London, Aleksander Puszkin, Adalbert Stifter, Lew Tołstoj
Okładka książki Opowiadania bożonarodzeniowe
Aleksander AfanasjewHans Christian Andersen Wydawnictwo: Media Rodzina literatura dziecięca
literatura dziecięca
Media Rodzina
2012-11-23
2012-11-23
Opracowanie zbiorowe
Boże Narodzenie opowiadania

Wspaniała książka! Z wielką przyjemnością czytałam poszczególne opowiadania, te znane i te mniej znane. Bardzo spodobało mi się opowiadanie "Ślady". Całość dopełniają przecudowne, oryginalne ilustracje czeskich ilustratorów. Polecam szczególnie na prezent pod choinkę.

Taki zbiór ni w pięć, ni w dziewięć. Chwytliwy tytuł, odpowiednie ilustracje, ale opowiadania dobrane przypadkowo. Podstawowe pytanie brzmi: dla kogo jest tak książka? Dla dzieci? - za dorosła. Dla dorosłych - za dziecinna, chociaż skłaniam się ku tej odpowiedzi.
Natomiast pozostałych 7 to nowele i opowiadania z motywem zimy i mrozu, ale nic ponadto. Jakie dziecko pojmie utwór Bułhakowa czy Tołstoja? Nazwisko - London - wskazuje na dziecięcego odbiorcę, ale tekst jest potwornie długi, nudny i opowiada o ciężkim życiu na kanadyjskiej prerii, pełnym głodu i przemocy. Utwór Tołstoja to pierwszoosobowa narracja, refleksje życiowe bohatera - dziewiętnastowiecznego obywatela Rosji. I w to wetknięty Andersen i bracia Grimm.
Do tego książka jest obszerna i ciężka. Nieporęczna.

12 tekstów, z tego 5 zaliczyłabym do utworów dziecięcych - to powszechnie znane baśnie i mniej znane legendy....

Zbiór 13 przeróżnych opowiadań o Świętach i zimie, których autorami są wybitni pisarze. Znajdziemy tutaj utwory przeznaczone dla dzieci, młodzieży jak i dorosłego czytelnika. Ich klimat jest różnorodny ale je wszystkie łączy wyjątkowy nastrój, baśniowy klimat oraz biała zima.

Opowiadania w zależności od gustu, czytelnik uzna za lepsze lub gorsze, natomiast od wieku - każdy może interpretować inaczej. Dla dzieci najprawdopodobniej będą to opowieści baśniowe i magiczne, z kolei dla starszego czytelnika i dorosłych, opowieści z drugim dnem.

Wszystkie uczą, przedstawiają ważne prawdy rządzące światem. Jednocześnie wywołują niezwykłe i trudne do opisania emocje - takie, które towarzyszył nam w dzieciństwie, kiedy mama bądź babcia wieczorami przy przyćmionym świetle czytały nam ulubione baśnie. Wyraźnie czuć tutaj tę baśniowość, co obecnie jest rzadko spotykane.

"Opowiadania bożonarodzeniowe" to wyjątkowy i magiczny zbiór - lektura na długie lata i dla całej rodziny. Do czytania w wolne popołudnia, długie, zimowe wieczory, samodzielnie jak i w rodzinnym gronie. Pełna klimatu, nastroju, magii i niezwykłości. Lektura po którą warto sięgnąć.

Osobiście najbardziej spodobało mi sie ostatnie opowiadanie pt "Święta noc", które w piękny sposób mówi o Wigilii i Świętach Bożego Narodzenia

Jest to zbiór kilkunastu opowiadań o tematyce zimowo-bożonarodzeniowej.
Tego zimowego klimatu dodaje również wyjątkowe wydanie książki, począwszy od nietypowego jej formatu, który pasuje do takiego bajkowego zbioru, a skończywszy oczywiście na świetnej szacie graficznej. Książka jest bogato ilustrowana, nawet bardzo, praktycznie każdą stronę zdobi jakiś obrazek, nie mówiąc już o tych całostronicowych. Rysunki te są bardzo urokliwe i plastyczne, dobrze dopełniają, a nawet potęgują ten zimowy, mroźny i jakże bliski mi klimat i nastrój bijący z opowieści. Co prawda nie wiem czy mam rację, ale właśnie w ten sposób wyobrażam sobie bogato ilustrowany zbiór baśni z dawnych lat.

Same opowiadania również składają się na wyjątkowość tej książki. Każde z nich oczywiście traktuje o zimie lub Świętach, przedstawiając uroki tej pięknej pory roku, ale także i niedogodności z nią związane, zwłaszcza podczas podróży na szlaku - choć sam chętnie bym takie przygody przeżył, lub te już najbardziej tragiczne, pokazane w "Dziewczynce z zapałkami".
Czytając można przez chwilę poczuć jak kiedyś wyglądały zimy, bez tych wszystkich udogodnień naszych czasów. Może trochę to naiwne z mojej strony, ale to naprawdę coś pięknego.

"Opowiadanie Bożonarodzeniowe" to idealna pozycja do czytania na Święta, tudzież inne zimowe, mroźne dni. Najlepiej w fotelu, przy kominku, jak się ma, a jak nie to trzeba znaleźć inny ciepły i przytulny zakątek w domu, bo to taka właśnie książka - pełna zimowego ciepła, uroku i przedświątecznego nastroju.

Jest to zbiór kilkunastu opowiadań o tematyce zimowo-bożonarodzeniowej.

Opowiadania bożonarodzeniowe to opowieści o Bożym Narodzeniu, ale przede wszystkim o zimie. O różnych ludziach, rożnych miejscach i rożnych kulturach. Są traperzy w Ameryce Północnej, Indianie, walczący z groźnym powiewem wiatru północnego, wzruszające opowiadanie o wzajemnych prezentach pary zakochanych, o pięknie Nocy Narodzenia wśród bogaczy i biedaków, o śladach na śniegu, tropionych przez Pana Rybkę. Mi najbardziej przypadły do gustu opowieści rosyjskich autorów -od ludowej baśni o panu zimy Mróźko, przez opowiadanie Bułhakowa i Tołstoja do cudnej sentymentalnej i parodystycznej historii Puszkina. Pięknie wydana, literacko świetna książka dla dorosłych i dzieci (Andersen, Bracia Grimm),nie tylko na czas świąteczny, ale cała zimę.

Kocham tę książkę, kocham wracać do niej każdego roku w grudniu. Moim zdaniem nie nadaje się do czytania przez dzieci mimo, że sugeruje to piękna, baśniowa szata graficzna.

Literacki popis wielu znamienitych autorów.

Literacki popis wielu znamienitych autorów.

Pokaż mimo tovideo - opinia

• Świąteczne