Zaprzysiężeni

Tłumaczenie: Magdalena Karońska
Cykl: Polegli królowie (tom 1)
Wydawnictwo: Copernicus Corporation
The Sworn
barbasia

Zimowe Królestwa nękane są przez plagę i głód, a za Morzem Północnym siły wroga szykują się do inwazji. Wśród nieprzyjaciół jest mroczny mag, który sięga po magię krwi starożytnych, zapomnianych bóstw. Król przywoływacz Tris Drayke musi zmierzyć się z tym wielkim niebezpieczeństwem i zgromadzić armię kraju rozdzieranego przez wojnę domową. Tris szuka nowych sprzymierzeńców pośród żywych - i...

Król przywoływacz Tris Drayke musi zmierzyć się z tym wielkim niebezpieczeństwem i zgromadzić armię kraju rozdzieranego przez wojnę domową. Tris szuka nowych sprzymierzeńców pośród żywych - i umarłych - podczas gdy nowa generacja władców staje do pierwszej bitwy. Tymczasem w kurhanach po stuleciach milczenia przebudzają się legendarni Straszni i nikt nie wie, kto ich obudził, ani komu będą służyć, kiedy powstaną.

Drayke zwraca się do Zaprzysiężonych, nomadycznego plemienia wojowników, którzy poprzysięgli strzec Strasznych. Ale nawet potężni Zaprzysiężeni nie wiedzą, co się wydarzy, gdy Straszni powstaną. Wszyscy są jednak przekonani, że Zimowe Królestwa nie unikną wojny.

Zaprzysiężeni to początek nowej przygody osadzonej w świecie Kronik Czarnoksiężnika.

źródło opisu: Wydawnictwo Copernicus Corporation 2012

źródło okładki: www.copcorp.pl

Artur | 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 września 2014

Kiedy można ponownie wejść w taki świat to naprawdę czuje się satysfakcję.
Fabularnie - Zimowe Królestwa są znów zagrożone, a polityka i granice magii nie pozwalają na najprostsze i najbardziej racjonalne rozwiązania. Bohaterowie zatem muszą zmagać się nie tylko z nadciągającym zagrożeniem zewnętrznym, ale także z tym co dzieje się w granicach ich własnych królestw.

Wielkim plusem jest wspaniała wręcz umiejętność autorki do opowiadania losów różnych bohaterów, które niczym nici splatają się w wspólną sieć. Powoduje to, że tak naprawdę nie mamy jednej głównej postaci, zaś swoją ulubioną możemy wybrać z dość bogatego już kanonu. Oprócz bohaterów poznanych w Kronikach Czarnoksiężnika dochodzą kolejne i ciekawe postacie jak tytułowi Zaprzysiężeni.

Książka nie jest pozbawiona błędów i czasem można by się pokusić o większą logikę w stosowaniu magii. Pojawiały się też inne błędy, które raczej przyporządkowuję do winy tłumaczenia jak np. zmiany nazewnictwa (Strumień staje się...

Space86 | 2015-02-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 05 lutego 2015

Książka zdecydowanie najlepsza, z tych które dotąd przeczytałem autorstwa Gail.Z Martin. Akcja toczy się w równym i dość szybkim tempie, i jest w niej też więcej zwrotów niż w poprzednich częściach cyklu o Trisie Drayke'u i jego przyjaciołach. Mniej jest w niej też opisów walki, choć pojawił się niezapomniany "kopniak w stylu Eastmarku".
Do tego pojawiło się kilku owych bohaterów, którzy mają ciekawe osobowości i umiejętności.
Fabuła bardzo spójnie nawiązuje do poprzedniego cyklu i rozwija wątki w nim nie zamknięte, a także wprowadza nowe bardzo ciekawe, dzięki którym chce się czytać kolejne rozdziały.

Aleksandra | 2015-02-27

Kawał dobrego fantasy. "Zaprzysiężeni" będący kontynuacją znakomitego cyklu "Kroniki Czarnoksiężnika" autorstwa Gail Z. Martin trzymają wysoki poziom dzięki czemu książkę czyta się z dużą przyjemnością. Czytając tę powieść czułam się trochę jak na sesji RPG - nie brak w niej kultystów, intryg, magii i walki mieczem, dzięki czemu jest to chyba najlepszy tom opowiadający o przygodach Trisa i Kiary. Akcja toczy się szybko i jest pełna zaskakujących zwrotów, dzięki czemu lektura ciągle trzyma w napięciu. Niestety najsłabszym punktem "Zaprzysiężonych" okazało się być tłumaczenie, w którym to nie tylko zmieniono nazwy niektórych obiektów czy miejsc, ale (o zgrozo!) pomylono płeć bibliotekarza Roystera. Jeśli jednak podczas czytania uda nam się stłumić w sobie chęć wysłania niezbyt pochlebnego listu do tłumacza lektura "Zaprzysiężonych" okazuje się być niezwykle porywająca.

Paweł | 2014-02-04

Zdecydowanie najciekawsza pozycja traktująca o przygodach Trisa Drayke'a i jego przyjaciół. pojawiają się w niej nowi bohaterowie, a także nowe rodzaje magii. Powieść doskonale przemyślana przez Autorkę; fabuła wielowątkowa, jednakże sprawiająca wrażenie, że wszystkie te wątki połączą się w jedną całość. Co mnie drażni (drażniło przy okazji ''Kronik Czarnoksiężnika'' i drażni i tu, choć trochę mniej): kreacja bohaterów: są oni mało-skomplikowani - a więc wiadomo że ten czy ten jest dobry a tamten to ten zły. Poza tym; super lektura dla miłośników fantasy. Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.

TalaZ | 2012-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2012

Nadchodzą mroczne czasy…

Gail Z. Martin zaczęła swoją przygodę z pisarstwem już jako dziecko. Wtedy to właśnie napisała swoje pierwsze opowiadanie, którego głównym bohaterem był wampir. Później zaczęła poznawać inne gatunki literackie, którymi następnie przeżywała fascynacje. Jej obecny styl łączy w sobie kilka różnych elementów, które autorka zaczerpnęła od swoich ulubionych pisarzy, m.in. J.R.R. Tolkiena. Jeżeli chodzi o jej sentyment do opowieści o duchach, to jak sama mówi, trwało to od zawsze. Polscy czytelniczy mogli poznać Gail Z. Martin po przez serię Kroniki Czarnoksiężnika. Jej najnowszy cykl rozpoczynający się powieścią Zaprzysiężeni, nosi tytuł Królowie polegli i rozgrywa się w tym samym świecie co poprzednia seria.

W Zimowych Królestwach nie dzieje się najlepiej. Są stale nękane przez plagę, zbierającą ogromne żniwo i zmieniającą ludzi w chodzące i bezrozumne zombie, a także głód. Gdyby tego było mało, zaczyna odradzać się mroczny kult Shantandury. Jej wyznawcy robią...

Kasia | 2014-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2014

"Polegli Królowie" to cykl kontynuujący wydarzenia jakie miały miejsce w cyklu "Kroniki Czarnoksiężnika".
Zimowe Królestwa nie cieszyły się długo spokojem po niedawno odbytej walce, gdyż na horyzoncie pojawia się kolejne zagrożenie. Bohaterowie stają przed kolejnymi wyzwaniami i czekającą ich wojną.
Wartka akcja i ilość opisów(wypełniaczy), która nie męczy sprawiają, że książkę czyta się szybko i z ciekawością co spotka tym razem poszczególnych bohaterów. Kolejny raz autorka pokazała swój kunszt, dopracowaniem każdego szczegółu tomu sprawiając, że czeka się na kolejny z niecierpliwością.

Bardzo fajna kontynuacja serii Przywoływacz Dusz.
Mamy tych samych bohaterów, oraz kilkoro nowych. Są nowe problemy, nowi przeciwnicy.
Nadciąga wojna zniszczenia, mroczne siły chcą obudzić Strasznych i tych, których oni pilnują.

Poprzednia seria i ta, to lekkie i przyjemne fantasy. Czyta się szybko, akcja wciąga, a książka pozwala się odstresować i miło spędzić czas.

Moridin | 2017-09-03
Przeczytana: 03 września 2017

Książka bardzo dobra warta przeczytania Mam nadzieje że drugi tom też taki będzie

Karo | 2016-04-16
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Sztampowa, ale przyjemna. Kilka barwnych postaci (takich jak Johnmark, Cam czy Jair) rekompensuje ogólny schemat. Akcja toczy się wartko i pierwszy tom serii czyta się z przyjemnością, jednak nie zostaje w pamięci na długo.

Agnieszka Kowalewska | 2017-09-17