Armancja

Adrian Tync

źródło okładki: http://www.antykwariat.calinotheca.pl/foto_cov/3291.jpg

Adrian Tync | 2012-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2012

"Armancja" Stendhala to jego pierwsza powieść, o trzy lata poprzedzająca "Czerwone i czarne". Nie jest to jednak debiut pisarza, bowiem stanowi już siódmą książkę w jego dorobku.
Powieść ta, nazwana w pierwotnej wersji przez autora "odpowiastką z XIX wieku" opowiada o miłości dwojga dwudziestolatków: Armancji i Oktawa. Można więc powiedzieć, że jest to romans. Jeżeli tak przyjmiemy, należy zaznaczyć, mamy do czynienia ze szczególnego rodzau romansem, gdzie niewiele miejsca poświęcono miłosnym uniesieniom (Oktaw całuje Armancję bodaj raz jeden) - więcej za to zajmują opisy wątpliwości, rozchwiania emocjonalnego, czy nawet rozpaczy bohaterów.
"Armancję" czyta się niezbyt wartko, pogłębiona analiza psychologiczna wydaje się spowalniać akcję, której i tak zresztą nie za wiele, oparta jest ona w głównej mierze na rozmowach zakochanych. Oczywiście, Stendhal nie byłby sobą, gdyby jednak nie skomplikował akcji w momentach, w których wydawać by się mogło, że wszystko zmierza do happy endu....

Rafał | 2017-07-09
gapiesiewsufit | 2017-04-04