Samolubny gen

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Selfish Gene
geny, nauka, dawkins
Trojka

Stworzyły nas geny. To one są motorem ewolucji. Jesteśmy - podobnie jak rośliny i zwierzęta - maszynami przetrwania powołanymi do życia przez geny. Oto przesłanie - jakże okrutne! -najsłynniejszej książki Richarda Dawkinsa. „Samolubny gen” ukazał się po raz pierwszy w roku 1976 (wyd. pol. 1996, 2000) i od razu wywołał falę poruszenia wśród specjalistów-biologów i zwykłych czytelników....

„Samolubny gen” ukazał się po raz pierwszy w roku 1976 (wyd. pol. 1996, 2000) i od razu wywołał falę poruszenia wśród specjalistów-biologów i zwykłych czytelników. Intelektualnie rygorystyczna, a przecież napisana przystępnym językiem książka o życiu z punktu widzenia ustaleń genetyki powszechnie uważana jest za arcydzieło pisarstwa naukowego, zaś wynikające z niej konkluzje pozostają dziś równie istotne, jak w dniu ukazania się pierwszego wydania.

Niniejsza edycja, autorsko przejrzana, oparta na jubileuszowym wydaniu brytyjskim z okazji trzydziestolecia pierwszego wydania (2006), zawiera nowe Wprowadzenie autora.

Richard Dawkins
Profesor w katedrze Public Understanding of Science na Uniwersytecie Oksfordzkim; zoolog, etolog, ewolucjonista. Członek wielu towarzystw naukowych, laureat licznych nagród i wyróżnień, doktor h. c. wielu uniwersytetów; popularyzator nauki.

źródło opisu: Proszyński o S-ka, 2012

źródło okładki: proszynski.pl

wojtek7z | 2019-09-21

Ciekawa, napisana prostym językiem. Wyjaśnia między innymi to, jak geny starają się sterować naszym zachowaniem seksualnym i nie tylko.

Leshko | 2019-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2019

Ciekawe zastosowanie teorii gier w biologii.

Bartosz | 2019-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2019

Krótko mówiąc, książka ta jest dwojaka. Z jednej strony porywająca i wypełniona szalenie ciekawymi przykładami i opisami życia, a z drugiej ciągnącymi się prawie w nieskończoność rozważaniami niemalże matematycznymi. Moim zdaniem jest ciężka w odbiorze jednak warta przeczytania

Chris3z8 | 2019-08-23

Darwinowskie przesądy upchane w naukę. Richard Dawkins jest równie nieznośny, jak księża, co uparcie trzymają się jednej reguły, choćby inni dali wyraz zniecierpliwienia oraz wyroku dekapitacji. Gdybym miał uwierzyć w to, że geny decydują o naszym przeznaczeniu - zostałbym nihilistą, złowrogim Sarumanem i Freezą z ,,Dragon Ball'' w jednym, a z tego co wiem, nie jestem żadnym z nich. Jego teorie ewolucyjne oraz memetyka przypominają o braku hamulców w umiejętności radzenia sobie z seksualnością. Alan Moore wyjaśniłby go w pierwszej lepszej publikacji, a Fryderyk Nietzsche pojechałby po biologu, jak po mokrej szmacie. Pomijam, że istnieją osoby aseksualne, które nie odczuwają popędu, więc cała jego gra upada pod ciężarem racjonalizmu. Lata genetycznych powiązań to raczej spis w Matriksie niż zapis urojonych bogów czy myśli.

Nienawidzę tej publikacji, bo sprawia, że Dawkins ,,wynalazł'' cel ludzkiego życia w negatywnych barwach, a my jesteśmy sprowadzeni do roli reproduktora,...

Carl_S_Dawking | 2019-08-22
Przeczytana: lipiec 2017

Przełomowa pozycja mistrza w swojej dziedzinie. Po przeczytaniu tej książki, pogląd na wiele aspektów życia, uzyskuje zupełnie nowy wymiar. Można zdać sobie sprawę z istnienia spraw szalenie fundamentalnych i wpływowych. Autor opisuje zagadnienia, które mogłyby działać nie tylko tu na Ziemi, lecz gdziekolwiek zjawi się....replikator. Bardzo ważna pozycja dla osób, chcących odkrywać zasady funkcjonowania otaczającej nas rzeczywistości.

Tomegi | 2019-08-13

Mega!

ewelinasib | 2019-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2019

Richart Dawkins. Uważam, że jest on dosyć ciekawą osobowością w świecie naukowców i publicystów. Znany ze swojej książki pt. "Fenotyp rozszerzony" i "Samolubny gen" udowadnia, że tonie religia, niezjawiska nadnaturalne ani (absolutnie) nie organizmy żywe rządzą światem. Za sterami istnienia stoją "samolubne geny".

Gdyby się ktoś zastanawiał dlaczego dana jednostka charakteryzuje się niebieskimi oczami, kręconymi włosami, średnim wzrostem... odpowiedz jest jedna: przyczyną są geny, które wywalczyły sobie miejsce na półce chromosomów człowieka. Gdyby ktoś się głowił nad problemem charakteru człowieka i dlaczego czasem tak ciężko go zmienić może porzucić nadzieję: to egoistyczne geny tak danego osobnika zapropgramowały i niewiele na to można poradzić.

Każdy z nas jest zaprogramowany przez własne geny, dla których liczy się tylko własne przeżycie i rozmnażanie się. Nasze ciała są dla nich jedynie "maszynami przetrwania", "nośnikami" dzięki którym mogą dalej się...

pszemeksz | 2019-07-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2019 rok

Kim jesteśmy? Co kieruje naszymi poczynaniami i dlaczego? Autor rozważa ten problem wyłącznie w naukowych, a mówiąc ściślej, w biologicznych kategoriach. Teoria ewolucji została rozłożona na czynniki pierwsze, a jej kluczowym elementem został uczyniony gen jako replikator. Ta książka odziera nas ze złudzeń odnośnie naszego pochodzenia i przeznaczenia - jesteśmy tylko zaprogramowanymi wehikułami dla naszych genów a naszym celem jest zapewnienie im przetrwania.

Siszej | 2019-05-27
Przeczytana: 27 maja 2019

Książka mimo wieku, jak najbardziej warta przeczytania. W związku z postępem nauki oraz uwagami od innych naukowców od 1976 roku (pierwsze wydanie tej książki) autor postanowił uaktualnić niektóre dane, jednak nie zrobił tego po prostu zmieniając treść książki ale do każdego rozdziału na końcu dodane są przypisy oraz dopisał 2 dodatkowe rozdziały. Zaskakujący jest fakt że gdyby zignorować poprawki to wiedza którą by się wyniosło nie różniłaby się drastycznie od wersji obecnej. Z pewnością więcej z tej książki wynoszą osoby z wykształceniem biologicznym lub nawet socjologicznym, ale została ona napisana głównie dla laików takich ja więc jest jak najbardziej czytelna. Polecam

Marek Wójcik | 2019-03-16

Ciekawa propozycja zmiany paradymatu walki ewolucyjnej z konkurencji organizmów na konkurencję samych genów. Co ciekawe, nie ograniczająca się tylko do biologii...