Wyzwanie czytelnicze LC

Samolubny gen

Tłumaczenie: Marek Skoneczny
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
7,95 (816 ocen i 77 opinii) Zobacz oceny
10
118
9
184
8
224
7
180
6
77
5
19
4
7
3
2
2
4
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Selfish Gene
data wydania
ISBN
9788378390237
liczba stron
494
słowa kluczowe
geny, nauka, dawkins
język
polski
dodał
Trojka

Stworzyły nas geny. To one są motorem ewolucji. Jesteśmy - podobnie jak rośliny i zwierzęta - maszynami przetrwania powołanymi do życia przez geny. Oto przesłanie - jakże okrutne! -najsłynniejszej książki Richarda Dawkinsa. „Samolubny gen” ukazał się po raz pierwszy w roku 1976 (wyd. pol. 1996, 2000) i od razu wywołał falę poruszenia wśród specjalistów-biologów i zwykłych czytelników....

Stworzyły nas geny. To one są motorem ewolucji. Jesteśmy - podobnie jak rośliny i zwierzęta - maszynami przetrwania powołanymi do życia przez geny. Oto przesłanie - jakże okrutne! -najsłynniejszej książki Richarda Dawkinsa.

„Samolubny gen” ukazał się po raz pierwszy w roku 1976 (wyd. pol. 1996, 2000) i od razu wywołał falę poruszenia wśród specjalistów-biologów i zwykłych czytelników. Intelektualnie rygorystyczna, a przecież napisana przystępnym językiem książka o życiu z punktu widzenia ustaleń genetyki powszechnie uważana jest za arcydzieło pisarstwa naukowego, zaś wynikające z niej konkluzje pozostają dziś równie istotne, jak w dniu ukazania się pierwszego wydania.

Niniejsza edycja, autorsko przejrzana, oparta na jubileuszowym wydaniu brytyjskim z okazji trzydziestolecia pierwszego wydania (2006), zawiera nowe Wprowadzenie autora.

Richard Dawkins
Profesor w katedrze Public Understanding of Science na Uniwersytecie Oksfordzkim; zoolog, etolog, ewolucjonista. Członek wielu towarzystw naukowych, laureat licznych nagród i wyróżnień, doktor h. c. wielu uniwersytetów; popularyzator nauki.

 

źródło opisu: Proszyński o S-ka, 2012

źródło okładki: proszynski.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (3131)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1654
Felzmann | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Książka wspaniała, choć wymaga sporego skupienia. Gdzieś tak od połowy, trochę nuży, bo autor wdaje się w szczegółowe analizy konkretnych sytuacji w świecie przyrody, co często jest zawiłe i mało porywające.
Co mnie zainteresowało najbardziej? Wyjaśnienie kwestii doboru krewniaczego, która uświadamia, że wręcz z matematyczną dokładnością można obliczyć altruizm danego osobnika względem drugiego. No i ucieszyło mnie to, że zostałem uznany za skutecznego gangstera. Cytat, który mam zaraz zamieszczę, powinien wam uzmysłowić, jak powinniście podchodzić do ludzi i czego od nich tak naprawdę oczekiwać.
- Myślą przewodnią tej książki jest pogląd, że zarówno my, jak i inne zwierzęta, jesteśmy maszynami stworzonymi przez nasze geny. Podobnie jak dobrze prosperujący chicagowscy gangsterzy, nasze geny przetrwały w świecie wielkiej konkurencji, w niektórych przypadkach przez miliony lat. I to upoważnia nas do przypisania naszym genom określonych cech. Będę się starał wykazać, że najważniejszą...

książek: 804
Berserker | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Czytając "Czerwoną Królową" Mata Ridleya zauważyłem jego zachwyt (w sensie, że był pod dużym wrażeniem) wkładem Richarda Dawkinsa w biologię, zastanawiało mnie to i zachęciło do przeczytania "Samolubnego genu". Książka robi wrażenie (mimo iż od jej pierwszego wydania minęło już trochę czasu), ukazuje świat z dość odmiennej perspektywy niż używana na co dzień. Na mnie bardzo dobre wrażenie zrobił logiczny, przejrzysty sposób rozumowania Dawkinsa i jego uczciwość intelektualna. Drobne złośliwości i dosadne komentarze również. Szkoda, że w Polsce większość ludzi kojarzących jego nazwisko, kojarzy go raczej jako autora "Boga urojonego", nie mając pojęcia o nim jako biologu i o jego wkładzie w tą dziedzinę nauki. Jak dla mnie lektura obowiązkowa.

książek: 692
natkuss | 2014-11-15
Na półkach: Przeczytane, Odłożone, 2014
Przeczytana: 15 listopada 2014

Jak dla mnie książka nie do przejścia. Czytałam ją tylko dlatego, że musiałam. Przeczytałam 5 rozdziałów i na tym skończę. Jak dla mnie za dużo porównań próbujących wyjaśnić zagadnienie czytelnikowi. Czytając te barwne wytłumaczenia zapominałam tak naprawdę czego one mają dotyczyć. Podziwiam osoby, które dobrnęły do końca.

książek: 41
Lechu | 2013-07-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 14 lipca 2013

Nie sądzę aby ta pozycja podziała na każdego tak samo jak na mnie ale... Możecie mi nie wierzyć... Książka, podobnie jak sam autor, jest wprost genialna! Polecam wszystkim osobom o "biologicznym zacięciu", gdyż ujęcie tego szeroko rozumianego świata z punktu widzenia samolubnego genu po prostu "przetrzepało" moje neurony! Inaczej mówiąc Dawkins dostarcza wielu interesujących informacji, ale przede wszystkim tę wiedzę, którą już posiadasz reorganizuje w tak cudownie zakręcony sposób, iż po lekturze zwykłe wyjście do lasu, na łąkę, czy gdziekolwiek staje się niewiarygodnym źródłem inspiracji, myśli i nowych spostrzeżeń. Lektura ta dała mi również asumpt do przeglądu mojej dotychczasowej wiedzy. A był to przegląd dość gruntowny, gdyż dotyczył niemal wszystkiego wokół nas! W tej chwili nie pozostało mi nic innego jak kontentować się niezliczoną ilością fascynujących ramifikacji. ...To jest jak lawina! :)

książek: 151
Kalin | 2013-01-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 10 stycznia 2013

Bardzo dobra książka popularnonaukowa.
Przeciwnikom Dawkinsa, proponuję ją przeczytać bez niepotrzebnego uprzedzenia do jego osoby.
Po opiniach spodziewałem się większej ilości odwołań do religii, okazało się jednak, że było ich niewiele.

książek: 452
Shino11 | 2014-09-13
Przeczytana: 23 marca 2014

Książka chwyta aspektów genetyki, ewolucji. Trudno zgodzić się z hipotezą, że u podstaw tego, jacy jesteśmy, leży konkurencja, rywalizacja genów- tak jakby były one uświadomione o swojej ważności, hierarchii. Trzeba mieć jednak otwarty umysł i podejście Dawkinsa ten umysł otwiera.
Z samego faktu wkręcenia się w naukowy świat, warto przeczytać cokolwiek Richarda Dawkinsa. Pisze on zrozumiale i dba o jakość formy podawanej przez siebie treści (on lub pomocnicy).
Gdybania naukowe naukowców wzbudzają w czytelniku chęci do własnych przemyśleń, a żeby móc myśleć i rozważać na własną rękę, potrzebna jest fundamentalna wiedza, co jest jednoznaczne z tym, że czytelnik samodzielnie docieka i kształtuje wiedzę z dziedzin biologii, genetyki, chemii, itd...
Choć hipotezy Dawkinsa mogą mijać się z prawdą (lub nie), zawsze lepiej czytać jego książki niż bezwartościowe, bezsensowne, płytkie, warte spalenia w piecu, ''dzieła'' współczesności, na podst. których jedynie co można to nakręcić...

książek: 94
ramachandran | 2015-09-12
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 20 stycznia 2010

Ile memów dziś widzieliście? A wiecie komu i jakiej książce zawdzięczacie słowo "mem"? Właśnie tej. To właśnie Dawkins ukuł ten termin zanim nawet powstał internet. A był to metafora ukazująca działanie innych memów, biologicznych, zwanych genami, które w podobny sposób się rozprzestrzeniają.

Richard Dawkins, tytan naukowy w dziedzinie biologii, dziś obecnie kojarzony głównie z wojującymi ateistami, "Bogiem urojonym" i walką z religią, wybił się do naukowego panteonu i zdobył sławę właśnie dzięki "Samolubnemu genowi". I lepiej dla dziedzictwa Dawkinsa by było, gdyby to głównie z tą pozycją był kojarzony.

Nie jest to czysto popularnonaukowa książka. W książkach popularnonaukowych wkład autora ogranicza się do klarownego i ciekawego opisania doskonale znanych teorii naukowych, czasami do jakiś wycieczek futurologicznych. Prof. Dawkins w "Samolubnym genie" rozwija, uzupełnia, a w dużej mierze od nowa tworzy hipotezę samolubnego genu - to znaczy,że jednostką podlegającą doborowi...

książek: 314
GrzegorzIgnacy | 2018-06-19
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 grudnia 2014

https://ksiazkiilubczasopisma.blogspot.com/2014/12/o-genach-faktow-kilka.html

Chwilami książka mnie męczyła do tego stopnia, że przysypiałem. Tematy z gruntu nauk przyrodniczych, a szczególnie z zakresu biologii, nigdy nie były mi obce, zajmowały mnie i ciekawiły, ale tu chwilami naprawdę umierałem z nudów. Poza ciekawymi i zajmującymi fragmentami Dawkins dużo miejsca poświecił na karkołomne przykładowe wyliczenia prawdopodobieństwa różnych genetycznych zdarzeń - coś potwornego. Czy zatem Richard Dawkins "dał radę"? Wydaje mi się, ze jednak nie. Książkę mogę polecić fanom genetyki, ewolucji oraz szeroko pojętej biologii, zwykłym miłośnikom książek naukowych tudzież popularnonaukowych odradzam bo się mogą "przejechać".

książek: 636
sveah | 2014-11-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Science

Ta współczesna interpretacja teorii ewolucji, dająca całkiem nowy wydźwięk dotychczasowej wiedzy, uświadamia, że nasze ciała to jedynie opakowania dla genów. W czasach wszechobecnego 'katolandu', słowa Dawkinsa brzmią może dla wielu surowo, bezlitośnie i pragmatycznie oraz inicjują szeroką krytykę, jednak gdyby się tak owi krytykujący na chwilę zatrzymali, pomyśleli, rozważyli argumenty (a przecież autor przytacza ich całe mnóstwo), może zauważyliby, że poprzez wnikliwą analizę strategii ewolucyjnych i behawioryzmu osobniczego, a następnie - poprzez zestawienie tychże obserwacji z dzisiejszą wiedzą na temat genów oraz ich roli jako replikatorów, wynika jasno, że to właśnie genom i ich egoizmowi zawdzięczamy - Istnienie!

Dzieło, które stworzył Dawkins spełniło (może z założenia, a może tylko przypadkiem) dwa różne, bardzo ważne zadania: 1.przewartosciowało/poszerzyło współczesną wiedzę na temat strategii ewolucji na poziomie genetycznym, podsuwając jednocześnie całkowicie świeży...

książek: 57
DzikiBen | 2013-01-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 13 września 2012

Odkąd pamiętam temat ewolucji od zawsze towarzyszył mi w życiu. Kiedy byłem mały, mama, próbując zaszczepić we mnie naukową pasje do poznawania świata, kupowała mi książki dotyczące dinozaurów i pradawnych ludzi. Miałem też gumowe zabawki z tymi gadami, a jedną z bombek na choince, do dzisiaj, jest mój narysowany w wieku 5-6 lat Tyranozaur. Nie byłem wówczas wtajemniczony w żadne szczegółowe zagadnienia dotyczące ewolucji, ale już wtedy wiedziałem sprzeczność pomiędzy tym, czego naucza się na lekcji religii, a tym co zostało powszechnie zweryfikowane przez nauki na całym świecie. Samolubny Gen nie dotyczy dinozaurów stricte - jest wyjaśnieniem myśli, która dotyka każdej żyjącej istoty, zasiedlającej ziemie współcześnie, jak i miliony lat temu. Myśl ta, bez absolutnie żadnych wyjątków, obejmuje owady, rośliny, zwierzęta, bakterie czy nawet nas, ludzi. Mowa tu oczywiście o ewolucji działającej poprzez dobór naturalny - to szalenie uniwersalna koncepcja o prostych mechanizmach, dająca...

zobacz kolejne z 3121 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
Powiązane treści
100 książek, które trzeba przeczytać, polecają internauci

W zorganizowanym przez Empik plebiscycie zostało oddanych 165 tysięcy głosów. W rezultacie powstała druga lista „100 książek, które trzeba przeczytać”. Oba zestawienia – stworzone przez internautów i stworzone przez pisarzy i dziennikarzy – można znaleźć na stronie www.empik.com/100ksiazek. Celem akcji jest sprowokowanie szerokiej dyskusji o czytelnictwie. 


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd