rozwiń zwiń

100 książek, które trzeba przeczytać, polecają internauci

LubimyCzytać LubimyCzytać
07.08.2015

W zorganizowanym przez Empik plebiscycie zostało oddanych 165 tysięcy głosów. W rezultacie powstała druga lista „100 książek, które trzeba przeczytać”. Oba zestawienia – stworzone przez internautów i stworzone przez pisarzy i dziennikarzy – można znaleźć na stronie www.empik.com/100ksiazek. Celem akcji jest sprowokowanie szerokiej dyskusji o czytelnictwie.

100 książek, które trzeba przeczytać, polecają internauci

Plebiscyt rozpoczął się od obrad jury, w których wzięli udział dziennikarze i pisarze. Sylwia Chutnik, Anna Dziewit-Meller, Małgorzata Halber, Karolina Korwin Piotrowska, Katarzyna Montgomery, Katarzyna Tubylewicz, Magdalena Żakowska, Piotr Bratkowski, Mariusz Cieślik, Remigiusz Grzela, Michał Rusinek, Janusz Leon Wiśniewski oraz Jakub Żulczyk – każdy z jurorów zaproponował dziesiątkę najistotniejszych dla siebie książek. Podczas obrad z tych propozycji wyłoniła się finalna setka.

15-go lipca inicjatywę przejęli czytelnicy, którzy przez dwa tygodnie oddali ponad 165 tysięcy głosów. Internauci mogli głosować na wiele książek, ale na dany tytuł tylko raz. Przy okazji głosowania można było wziąć udział w quizie wiedzy o literaturze, do którego przystąpiło blisko 5 tysięcy osób.

Listę internautów otwierają takie książki jak: saga o Harrym Potterze, "Jestem kibolem", "Mały Książę", "Samolubny gen" i "Mistrz i Małgorzata".

Finałowa setka została wyłoniona w drodze głosowania z 800 tytułów zgłoszonych przez internautów. W sumie w plebiscycie wzięło udział ponad 80 tysięcy osób, które oddały ponad 165 tysięcy głosów. Najwięcej głosujących pochodziło z Warszawy (26%), następnie na liście najaktywniejszych miast pojawiły się Kraków (7%), Poznań (7%), Gdańsk (5%) oraz Wrocław (5%). Wśród biorących udział w plebiscycie zdecydowanie przeważały kobiety (70%). 41% głosujących stanowiły osoby między 18 a 24 rokiem życia, kolejną najliczniejszą, bo stanowiącą 34% grupą, byli użytkownicy między 25 a 34 rokiem życia.

Ranking internautów otwiera saga o Harrym Potterze, na którą oddano blisko 10,5 tysiąca głosów. Kolejne tytuły na liście to Jestem kibolem, Mały Książę, Samolubny gen i Mistrz i Małgorzata. Książki dla dzieci i młodzieży stanowią aż 25% rankingu. Wśród nich znalazły się zarówno pozycje klasyczne, takie jak Ania z Zielonego Wzgórza, Kamienie na szaniec czy Baśnie Andersena, jak i współczesne, m.in. Igrzyska śmierci czy Gwiazd naszych wina.

Najwięcej, bo aż 39 pozycji w rankingu, zajmuje proza. W tej kategorii największa liczba głosów została oddana na Mistrza i Małgorzatę – powieść najczęściej wskazywaną również przez jurorów. Pośród pozycji klasycznych znalazły się takie tytuły jak Zbrodnia i kara, Folwark zwierzęcy, Sto lat samotności czy Lalka. Współczesne powieści są reprezentowane przez takie tytuły jak Cień wiatru, Źródło czy Samotność w sieci.

Mocnymi kategoriami okazały się również literatura obyczajowa (14 tytułów), fantastyka (12 tytułów), a także kryminał i sensacja (10 tytułów). Na liście znalazły się także reprezentujące literaturę faktu, poezję, dramat, a także książka popularno-naukowa.

- W finałowej setce pojawiło się kilka niespodzianek. Książki te swoje miejsce w zestawieniu zawdzięczają bardzo silnej mobilizacji ze strony fanów, motywujących się za pośrednictwem mediów społecznościowych do głosowania na dane pozycje. Jednak ponad 90% tytułów obroniło się samo. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z największym tego plebiscytem w Polsce, choć oczywiście trzeba pamiętać, że wyniki nie są reprezentatywne dla ogółu społeczeństwa. W głosowaniu wzięli udział przede wszystkim młodzi ludzie, do 34 roku życia – mówi Magdalena Mularuk, dyrektor marketingu w Empiku.

To dobrze, że listy jurorów i internautów tak się od siebie różnią, a różnice te budzą emocje i prowokują dyskusje.

- 165 tysięcy oddanych głosów i 80 tysięcy osób biorących udział w akcji pokazuje nam, że literatura jest nadal żywym tematem. To dobrze, że listy jurorów i internautów tak się od siebie różnią, a różnice te budzą emocje i prowokują dyskusje. Im więcej osób zajrzy na stronę „100 książek, które trzeba przeczytać”, tym lepiej. Liczę, że wielu zainspiruje się tymi zestawieniami w swoich czytelniczych wyborach i sięgnie po tytuły z jednej lub drugiej listy – dodaje Michał Tomaniak, dyrektor Działu Książki w Empiku.

Obie listy są dostępne na stronie: www.empik.com/100ksiazek.


komentarze [238]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mila Pi 28.02.2016 20:41
Czytelniczka

Źródło i Cień wiatru obok Samotności w sieci - zaczynam powątpiewać w ten ranking.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Molly 10.03.2016 17:34
Czytelniczka

Są różne gusta. Ja miałam ze 4 podejścia do "Cienia wiatru" i dla mnie ta książka jest najlepszym przykładem na siłę reklamy. Nie do przejścia. Pompatyczna tak, ze to aż boli. Wykażmy się więc zrozumieniem. Każdy taki ranking jest subiektywny - nigdy nie uda się ułożyć takiego, który zdoła zadowolić wszystkich.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Tina 12.08.2015 09:43
Bibliotekarka

Dziwi mnie na tej liście między inymi pozycja numer 58, książka pt. Piąte dziecko. Większego chłamu nie miałam w ręce. Polecająca pisze, że to książka u uczuciu macierzyństwa itp., ale w rzeczywistości jest to marnie napisana, totlanie tandetna opowieść, na którą nie warto tracic czasu.
Fabuła niczym z najgorszego scenariusza do taniego filmu klasy B.
Ale są oczywiście...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Saurau 10.08.2015 11:39
Czytelnik

Ja polecam książki takie jak:

Wymazywanie. Rozpad - Thomas Bernhard
Zaburzenie – Thomas Bernhard
Autobiografie - Thomas Bernhard
Dawni mistrzowie - Thomas Bernhard
Auto da fe – Elias Canetti
Martin Eden – Jack London
Autoporter z blizną – Roman Frister
Miłość Niemożliwa: Ashera Levy'ego Tęsknota do Niemiec – Roman Frister
Dłoń pełna gwiazd – Rafik Schami
8% z niczego –...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ewelina 10.08.2015 11:19
Czytelnik

Lista czytelników to raczej lista najpopularniejszych książek, a nie takich, które "trzeba przeczytać". Co do listy jurorów, to szczerze przyznaję, że o wielu książkach nawet nie słyszałam i myślę, że warto byłoby to nadrobić. ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kramer 10.08.2015 10:21
Czytelnik

Takich zestawień jest na świecie wiele i każde z nich można krytykować. Tylko po co. Nie to jest ładne co jest ładne, ale co się komu podoba. Mógłbym zarzucać obydwu listom to i owo, zamiast tego obydwie potraktuję jak inspiracje do wyszukiwania kolejnych książek, które mam ochotę przeczytać.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ChanLee 10.08.2015 10:17
Czytelnik

Lista jak lista, dupy nie urywa. Ze spisu jurorów przeczytałam ledwie kilka pozycji, ale to nic nie szkodzi, mam jeszcze dużo lat przed sobą i braki kiedyś na pewno nadrobię. Zaskoczyła mnie jednak lista internautów, raczej negatywnie. Spodziewałam się raczej trochę poważniejszych propozycji, bo przecież połowę książek można sobie spokojnie darować.

Podzielę się też moim...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Narcyz 10.08.2015 14:20
Czytelnik

'jak ludziom wmówi się, że coś jest ambitne/wybitne (niepotrzebne skreślić), to będą w to święcie wierzyć. To dlatego wszyscy mają świra na punkcie klasyki, a resztę książek uważają za gunwo.'

Nie. Człowiek oczytany i wykształcony, potrafi oddzielić ziarno od plew po prostu. Zwłaszcza, że klasyka jest klasyką nie bez powodu. To są książki, które przetrwały dziesiątki,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
behemot 09.08.2015 21:37
Czytelnik

Z listy jurorów czytałem połowę, z czego za wartościowe uważam kilkanaście pozycji. Z drugą połową zapoznać się nie zamierzam. Nie potrafię poważnie potraktować zestawienia w którym zabrakło Homera, Dickensa, Dumasa, Dantego, Słowackiego i Norwida (na przykład), za to zmieścili się Simone de Beauvoir, Foucault Michel, Krzysztof Kąkolewski i Olga Tokarczuk.
Tak swoją drogą,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
martyna 09.08.2015 22:39
Czytelniczka

Na liście Michała Rusinka można znaleźć Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza.

Pozdrawiam!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Magdalena 09.08.2015 20:38
Czytelniczka

Lista czytelników bardziej mi się podoba. Ja też bym wybrała większość z tych książek. Natomiast lista jurorów nie bardzo mi odpowiadała, choćby dlatego, że większość książek nie przeczytałam,a niektórych nawet nie znam...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Narcyz 09.08.2015 13:00
Czytelnik

Odszczekuje wszystko co napisałem na temat listy eksperckiej. Jest super ekstra!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
funnyhaha 09.08.2015 00:29
Czytelnik

Nie jest tak źle, wiadomo było, że na liście czytelników będą raczej lżejsze, popularne pozycje, tymczasem znalazły się tam też rzeczy naprawdę dobre i zdecydowanie trudniejsze. Więc nie ma co załamywać rąk. I to świetnie, że młodzież głosuje, choćby nawet głosowała na Kosogłosa czy Greena, bo to oznacza, że ktoś w tym kraju jeszcze czyta książki, a nawet, o zgrozo, chce o...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej