Filozofia wina

Wydawnictwo: StudioEMKA
Węgry, wino
poradniki

Inne wydania

"Filozofię wina" napisał Hamvas latem 1945 r. podczas pobytu w Bereny nad Balatonem. Tworzył Hamvas tę, uważaną za perełkę w jego twórczości, pełną erudycji rozprawę w panującej wówczas powszechnie powojennej biedzie, jednym tchem, niczym łyk wina.

almos | 2016-10-30
Na półkach: 2016r., Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 21 października 2016

Książka węgierskiego autora traktuje o winie, jego historii, kulturze picia, źródłach kulturowych. Sporo tam ciekawych wynurzeń o piciu wina, o węgierskich odmianach, ale sporo też dziwnych rozważań o wyższości chrześcijaństwa nad innymi religiami i w ogóle nad bezbożnictwem, trochę też bełkotu ezoterycznego. W sumie rzecz cała trąci myszką niestety. Słuchałem audiobooka w znakomitej interpretacji Marka Kondrata.

Książka węgierskiego autora, słabo u nas znanego, ale bardzo chwalonego we wstępie przez tłumacza, Tadeusza Olszańskiego, powstała w roku 1945. Traktuje ona o winie, jego piciu, zwyczajach, życiu z winem itd. Niestety, rzecz cała się mocno zestarzała, bije z niej staromodny konserwatyzm i zaraz wyjaśnię dlaczego.

Oto przy okazji omawiania różnych win autor sugeruje odpowiednie jedzenie, zaczynając od wędzonej słoniny, idąc przez wieprzowinę, gęsinę, boczek i inne wybitnie tłuste i niezdrowe rzeczy, twierdzi wręcz, że potrawy jedzone do wina muszą ociekać tłuszczem......

Vitto | 2014-05-28
Przeczytana: 17 maja 2014

Niewiele brakowało, a moja przygoda z "Filozofią wina" zakończyłaby się około 40 strony. Byłby to wielki błąd. Należy skupić się, pomyśleć, wypić odrobinę kawy, ale lepiej łyk wina i przeczytać całość. Po ostatniej stronie przeprosiłem autora głęboko w sercu za moją ignorancję i poszedłem dalej nieco mądrzejszy, a to chyba najlepsza rekomendacja, mimo że jest to Mont Everest subiektywizmu.

książek: 2041
jo_ta | 2014-02-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Audiobook
Przeczytana: 03 marca 2014

Przyjemne eseje o winie.

Anna | 2012-07-03
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 04 lipca 2012

Nawet nie wiem, co o tym powiedzieć...

Herakles | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016