Los jest myśliwym

978-83-934247-0-2
lotnictwo
Marzi

Inne wydania

„Los jest myśliwym”, to powieść w fantastycznym przekładzie Henryka Krzeczkowskiego. Tłumacz między innymi Mitów Greckich, dzieł Josepha Conrada, Byrona czy Johanna Wolfganga von Goethe, zmierzył się z zupełnie inna tematyką. Jest to książka niezwykła, ciekawa i barwna. Jest jedną z nielicznych, które zostają na długo w pamięci i do której z przyjemnością wraca się co jakiś czas....

Tłumacz między innymi Mitów Greckich, dzieł Josepha Conrada, Byrona czy

Johanna Wolfganga von Goethe, zmierzył się z zupełnie inna tematyką.

Jest to książka niezwykła, ciekawa i barwna. Jest jedną z nielicznych, które zostają na długo w pamięci i do której z przyjemnością wraca się co jakiś czas. Książka, w której za każdym razem czytelnik odnajduje coraz inne życiowe wartości.

Czas, który upłynął od pierwszego i jedynego polskiego wydania zrobił swoje. Czytelnik znajdzie więc szereg anachronizmów, a piloci zauważą nieścisłości w terminologii lotniczej.

W pasażerskich samolotach z całą pewnością nie wyłącza się silników przed lądowaniem, natomiast dławi ich moc. Przyziemienia odbywają się blisko progu, a nie końca pasa.

Mimo to nie zdecydowaliśmy się na poprawki. To jest powieść, a nie podręcznik pilotażu.

Uznaliśmy, że ręki mistrza poprawiać nie należy, gdyż nawet na pozór drobne zmiany mogłyby zakłócić klimat narracji.

Gann opisuje tu pionierskie czasy lotnictwa komunikacyjnego, więc język tłumaczenia nawiązuje jakby do tamtych czasów.

Nie zmieniona została także szata graficzna z okładką, projektu prof. Romana Duszka.

Czytelnikowi obytemu z lotnictwem pozycja ta sprawi duchową ucztę.

Dla czytelnika, któremu lotnictwo jest absolutnie obojętne, czas spędzony

z autorem, nie będzie czasem straconym. Jeśli bowiem autor nie zaszczepi czytelnikowi swojej pasji latania, to z pewnością umieści gdzieś pomiędzy niebem, a ziemią, jakby w absolutnym bezczasie, dając tym samym chwilę na refleksje dotyczące losu człowieka.

Młody czytelnik, znajdzie tu opisy fascynujących przygód, a z biegiem czasu odnajdzie wiele życiowych wartości.

Piloci z kolei, pamiętając „Los”, nie jeden raz w trudnych sytuacjach zachowają się jak kapitanowie Ross, O'Connor czy autor ...

źródło opisu: http://www.lowpass.eu

źródło okładki: http://www.lowpass.eu

Pixxxie | 2015-11-01
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 28 września 2015

"Los jest myśliwym" to zdecydowanie obowiązkowa książka dla ludzi związanych z lotnictwem - lecz nie tylko. To jest powieść, a nie podręcznik pilotażu. Doskonale opisuje zakamarki świata lotniczego - świata widzianego oczami pilota cywilnego. Autor opisuje tu pionierskie czasy lotnictwa komunikacyjnego, więc język nawiązuje jakby do tamtych czasów. Jest to książka niezwykła, ciekawa i barwna. Jest jedną z nielicznych, które zostają na długo w pamięci i do której z przyjemnością wraca się co jakiś czas. POLECAM!

Czytelnik_Anonimowy | 2013-06-22

Od dziecka patrzyłem w niebo i spoglądałem na ptaki, zazdroszcząc im lotu. I marzyłem o tym, by latać. Różnica między chłopcem a mężczyzną jest jednak taka, że pierwszy marzy, a drugi - stawia sobie cele. Dziś jestem pilotem i skoczkiem spadochronowym. A że interesuje mnie też literatura, książki dotyczące tej tematyki czytuję regularnie.
Napisano wiele lepszych (a jeszcze więcej - gorszych) książek na ten temat. Jest kilku znanych pisarzy-pilotów, z najsławniejszym de Saint-Exupéry’m na czele. Jego proza to oczywiście pierwsza liga tej tematyki, o ile nie ekstraklasa. Los jest myśliwym leży na tej samej półce. W odróżnienia jednak od Saint-Exupéry’ego, Ernest Kellogg Gann w Polsce jest mało znany. Dość powiedzieć, że w polskiej Wikipedii brak wzmianki na jego temat. Biografią autora niech jednak zajmą się twórcy wolnej encyklopedii, ja zaś dokończę recenzję.
Powieść „Los jest myśliwym” powinna być nieco inaczej odbierana przez czytelników nie będących lotnikami, jak i tych,...

FlybyWire | 2014-03-27
Przeczytana: 21 marca 2014

"Los jest myśliwym" to zwierzenia pilota (autora) z czasów, gdy rozkwitało lotnictwo pasażerskie w USA. Książkę można uznać za autobiografię, przy czym autor skupił się wyłącznie na aspektach lotniczych. Nie dowiadujemy się z niej niczego na temat jego życia prywatnego. Można wręcz odnieść wrażenie, że, poza kolegami z pracy, wcale go nie miał (co nie jest prawdą).

Wydarzenia z lotniczej kariery Gann'a przestawione są w porządku chronologicznych. Nie skupiają się wyłącznie na jego osobie, lecz również na szerokiej rzeszy jego kolegów i przyjaciół. Na podstawie tych wydarzeń można łatwo wydzielić kilka etapów w życiu autora. Poszczególne etapy zawierają opisy osób z bezpośredniego otoczenia Gann'a (z częstymi wtrąceniami dotyczącymi okoliczności wypadków lotniczych, w których zginęli), lecz przede wszystkim wyzwań ze strony przełożonych, awarii samolotów, złej pogody, którym musiał sprostać. I sprostał!

Każdy pilot dysponuje określonym zapasem "szczęścia". Pytanie...

Czytelnik_Anonimowy | 2012-07-13

Powieść Los jest myśliwym powinna być nieco inaczej odbierana przez czytelników nie będących lotnikami, jak i tych,...

macin_gal | 2015-09-04

Wspaniała, wybitna książka. Arcydzieło tematyki lotniczej, chociaż dzisiaj, po tylu latach odrobinę nieaktualna w sprawach technicznych, to jeśli chodzi o ludzi, ponadczasowa. Polecam każdemu zainteresowanemu tematyką lotniczą, ale nie tylko

amber | 2013-08-25
Przeczytana: 02 stycznia 2012

Super książka. Fajnie się czyta, ale to co najważniejsze to przesłania, które autor bardzo pięknie "przemyca".
Książka zdeycdowanie poszerza horyzonty - dlatego właśnie polecam wszystkim ;)

ada69 | 2012-10-15

Swietna opowieść o pasji latania i przygodzie jaką jest życie. Przygoda jest tłem do rozważań na temat kaprysów ludzkiego losu. Myślę że ta książka dorasta razem z czytelnikiem. Młodzi ludzie czytają o fantastycznych przygodach, wielkiej odwadze i nieprawdopodonym szczęściu, starsi o losie człowieka zarażonego pasją latania i samotności, która temu towarzyszy. Bardzo dobra lektura również dla ludzi z lotnictwem nie związanych. Fajna książka dla młodych poszukujących swojej drogi życiowej.

Tukan | 2012-10-24
Przeczytana: styczeń 2012

Bardzo dobra książka, długo tej książki nigdzie nie mogłem znaleźć na szczęście w ostatnim czasie pojawiła się jej reedycja.

nowino | 2011-12-05
Przeczytana: 21 listopada 2011

Świetna powieść. Przybliża czytelnikowi magię zawodu pilota .

Agnieszka | 2014-03-09

dla lotników o lotnikach. Kultowa pozycja