Los jest myśliwym

Okładka książki Los jest myśliwym Ernest Kellogg Gann
Okładka książki Los jest myśliwym
Ernest Kellogg Gann Wydawnictwo: Lotnicza Oficyna Wydawnicza LOW PASS biografia, autobiografia, pamiętnik
Fate is the hunter
Lotnicza Oficyna Wydawnicza LOW PASS
2011-01-01
1965-01-01
2011-09-15
Henryk Krzeczkowski
lotnictwo

Moim zdaniem najlepsza książka, której głównym tematem przewodnim było życie pilota. Autor przeżył złote lata rozwoju lotnictwa w Stanach Zjednoczonych, przez co zdobył pokaźną liczbę wciągających historii, które sam przeżył. Książka pisana bardzo lekkim językiem, który mimo jej długości nie nuży.

Zgodnie z opiniami na które można natknąć się w sieci jest to jedna z najlepszych książek traktujących o lotnictwie. Bardzo ciekawe losy kariery autora, fascynujące anegdoty z kokpitu pierwszych samolotów liniowych w czasach kiedy lotnictwo komercyjne dopiero raczkowało a większość pilotów zaczynało przygodę z lataniem w maszynach z otwartą kabiną. Autor przez całą karierę był pilotem cywilnym, mimo iż w czasie wojny wykonywał wiele misji transportowych dla wojska.
Książka pisana bardzo bogatym językiem, czytałem wersję anglojęzyczną i pomimo faktu, że to nie moja pierwsza książka w tym języku, przyznam że wyjątkowo często byłem zmuszony zerknąć do słownika.
Gorąco polecam lekturę!

No i stało się. Odwieczne marzenie małego chłopca o tym aby polatać nie tylko podczas książkowych “odlotów” powoli się spełnia. Zostałem całkowicie pochłonięty nauką latania i wszystko wokół mnie kręci się teraz wokół lotnictwa. Nie inaczej się dzieje na półce z książkami. Mój umysł dzisiaj największą przyjemność czerpie z treści, które przybliżają mnie do bycia wysoko nawet siedząc na kanapie, a jednocześnie zaspokajają ogromny głód wiedzy na ten temat.

I tak właśnie w moje ręce wpadł „Los jest Myśliwym”. Opowieść napisana przez pilota cywilnego latającego w Stanach Zjednoczonych w czasach kształtowania się awiacji na świecie, a szczególnie właśnie lotnictwa cywilnego. Oj to były trudne czasy dla dziedziny stawiającej pierwsze kroki, gdzie zasady bezpieczeństwa, kontroli lotów, czy szkolenia pilotów wyglądały zupełnie inaczej niż dzisiaj.

Naprawdę warto przeczytać „Los…” aby zdać sobie sprawę jaką drogę przeszło lotnictwo cywilne przez ostatnie 100 lat i jaka jest cena za kształt bezpieczeństwa lotniczego jaki mamy dzisiaj.

Pomimo pewnych niedociągnięć w tłumaczeniach nomenklatury lotniczej (nie jest ich wiele),książkę czyta się bardzo przyjemnie. Tłumaczenie języka literackiego jest doskonałe i w świetny sposób oddaje pasję, jakiej poddawali się ówcześni lotnicy mimo ciągłego niebezpieczeństwa jaki gotował im Los… Po przeczytaniu znacznie łatwiej zrozumieć fenomen całkowego pochłonięcia lotnictwem przez większość szczęśliwców, którzy doświadczyli swobody panowania nad maszyną w powietrzu.

Szczerze polecam nie tylko pilotom i entuzjastom ale również poszukiwaczom dobrej literatury wnoszącej coś nowego, ciekawego czy innego od treści pochłanianych zazwyczaj 

"Los jest myśliwym" to zdecydowanie obowiązkowa książka dla ludzi związanych z lotnictwem - lecz nie tylko. To jest powieść, a nie podręcznik pilotażu. Doskonale opisuje zakamarki świata lotniczego - świata widzianego oczami pilota cywilnego. Autor opisuje tu pionierskie czasy lotnictwa komunikacyjnego, więc język nawiązuje jakby do tamtych czasów. Jest to książka niezwykła, ciekawa i barwna. Jest jedną z nielicznych, które zostają na długo w pamięci i do której z przyjemnością wraca się co jakiś czas. POLECAM!

Wspaniała, wybitna książka. Arcydzieło tematyki lotniczej, chociaż dzisiaj, po tylu latach odrobinę nieaktualna w sprawach technicznych, to jeśli chodzi o ludzi, ponadczasowa. Polecam każdemu zainteresowanemu tematyką lotniczą, ale nie tylko

Wydarzenia z lotniczej kariery Gann'a przestawione są w porządku chronologicznych. Nie skupiają się wyłącznie na jego osobie, lecz również na szerokiej rzeszy jego kolegów i przyjaciół. Na podstawie tych wydarzeń można łatwo wydzielić kilka etapów w życiu autora. Poszczególne etapy zawierają opisy osób z bezpośredniego otoczenia Gann'a (z częstymi wtrąceniami dotyczącymi okoliczności wypadków lotniczych, w których zginęli),lecz przede wszystkim wyzwań ze strony przełożonych, awarii samolotów, złej pogody, którym musiał sprostać. I sprostał!

Każdy pilot dysponuje określonym zapasem "szczęścia". Pytanie brzmi: kiedy ów zapas ulegnie wyczerpaniu? Wielu kolegów Gann'a nie zorientowało się w porę, że wyczerpały im się pokłady "szczęścia". Z kolei Gann wiedział kiedy "odłożyć torbę lotniczą"...

"Los jest myśliwym" to zwierzenia pilota (autora) z czasów, gdy rozkwitało lotnictwo pasażerskie w USA. Książkę można uznać za autobiografię, przy czym autor skupił się wyłącznie na aspektach lotniczych. Nie dowiadujemy się z niej niczego na temat jego życia prywatnego. Można wręcz odnieść wrażenie, że, poza kolegami z pracy, wcale go nie miał (co nie jest prawdą)....

dla lotników o lotnikach. Kultowa pozycja

dla lotników o lotnikach. Kultowa pozycja

Absolutne Arcydzieło.

Absolutne Arcydzieło.

Super książka. Fajnie się czyta, ale to co najważniejsze to przesłania, które autor bardzo pięknie "przemyca".
Książka zdeycdowanie poszerza horyzonty - dlatego właśnie polecam wszystkim ;)

Książka zdeycdowanie poszerza horyzonty - dlatego właśnie polecam wszystkim ;)

Od dziecka patrzyłem w niebo i spoglądałem na ptaki, zazdroszcząc im lotu. I marzyłem o tym, by latać. Różnica między chłopcem a mężczyzną jest jednak taka, że pierwszy marzy, a drugi - stawia sobie cele. Dziś jestem pilotem i skoczkiem spadochronowym. A że interesuje mnie też literatura, książki dotyczące tej tematyki czytuję regularnie.
Napisano wiele lepszych (a jeszcze więcej - gorszych) książek na ten temat. Jest kilku znanych pisarzy-pilotów, z najsławniejszym de Saint-Exupéry’m na czele. Jego proza to oczywiście pierwsza liga tej tematyki, o ile nie ekstraklasa. Los jest myśliwym leży na tej samej półce. W odróżnienia jednak od Saint-Exupéry’ego, Ernest Kellogg Gann w Polsce jest mało znany. Dość powiedzieć, że w polskiej Wikipedii brak wzmianki na jego temat. Biografią autora niech jednak zajmą się twórcy wolnej encyklopedii, ja zaś dokończę recenzję.
Powieść „Los jest myśliwym” powinna być nieco inaczej odbierana przez czytelników nie będących lotnikami, jak i tych, którzy oczu od nieba oderwać nie potrafią ale… No właśnie. Jej odbiór oczywiście zawsze będzie zróżnicowany, lecz w całościowym ujęciu pozostanie uniwersalny. To ogromna zaleta tej książki. A teraz zaleta nie mniejsza: autor skupia się na własnych emocjach, odczuciach i przeżyciach. Tekst to przecież zbeletryzowana biografia. I siłą książki nie jest świetnie odwzorowany świat lotnictwa cywilnego w pierwszych latach jego istnienia. Nie są nią fakty, charakterystyki samolotów, ale coś nieuchwytnego, nieobecnego w ogromnej większości innych lotniczych powieści. Coś, czego zmierzyć niepodobna. Największą siłą tej książki jest prawda. „Los jest myśliwym” to jedna z najbardziej prawdziwych książek lotniczych.
Lektura uświadamia czytelnikom, że lotnictwo to walka człowieka z nieprzyjaznym żywiołem. Rozgrywka o życie. Nie ma tu cukierkowych opisów, propagandy albo technicznego bełkotu. To nie jest Dywizjon 303. Gann prowadzi czytelnika prostymi słowami, a ten nie potrzebuje dodatkowych wyjaśnień. A to wielka sztuka, by przedstawić czytelnikowi treść, nie przytłaczając instrukcjami obsługi.
Akcja toczy się wolno, nieśpiesznie, niczym w prawdziwym locie, a przemyślana narracja skłania do spokojnej refleksji. Atmosfera książki przypomina nieco „Nocny lot” albo „Pilota wojennego” de Saint-Exupéry’ego, co pewnie niektórym nie przypadnie do gustu. Początkowo akcja nie pędzi. Napięcie rośnie powoli. Nie o to jednak w tej książce chodzi. Istotne są jasne, czytelne i przerażająco prawdziwe przeżycia autora. Jak czasem w powietrzu.
Strach znaliśmy dotąd jedynie z widzenia […] Oba silniki zaczynają nagle przerywać. […] Na jedną straszliwą chwilę oba milkną zupełnie. Potem następuje cisza, która w istocie nie jest ciszą, ale mrożącym krew w żyłach zaniknięciem wszelkich odgłosów. Tak się umiera.
Dla pasjonatów lotnictwa „Los jest myśliwym” to powieść kultowa. Wiele książek pisanych kilkadziesiąt lat temu zdezaktualizowało się. Zmieniły się realia, zmienił się świat. Szczególnie w lotnictwie. Mamy nawigację satelitarną, glass cocpit zamiast tradycyjnych instrumentów, nawet spadochrony są inne. Ale jest coś, co się nie zmienia. Mit o Ikarze, od którego my, ludzie lotnictwa, nie uwolnimy się nigdy. I kiedy odchodzi ktoś z nas, czas wspomnieć tytuł tej książki. Bo przecież to nasz los jest myśliwym. I poluje na nas, którzy […] jesteśmy zakochani […] to nawet coś więcej aniżeli miłość: jesteśmy opętani, tkwimy beznadziejnie w szponach namiętności, […]jesteśmy niewolnikami sztuki latania.

Napisano wiele lepszych (a jeszcze...

• Lotnictwo
  • Co jest za horyzontem?