Allegro - kampania grudzień kat. piękna
Song of the Sirens
morze, żeglarstwo, podróże
tadeon

Autor, przymusowo kotwiczący jachtem na Bornholmie z powodu sztormu wspomina swoje przygody z żeglowaniem. Kanwą książki Ernesta K. Ganna pt. „Śpiew syren” jest historia starego szkunera „Albatrosa” zakupionego przez autora w Rotterdamie i przebudowanego w San Francisco na brygantynę. Opis rejsu do San Francisco, przebudowy statku, a następnie żeglowania wśród wysp Pacyfiku, postaw i charakterów członków załogi utrzymany jest w konwencji żeglarskiej gawędy, pełnej humoru i autoironii, będącej jednocześnie rzetelnym opisem radości i problemów żeglugi, sztormów i ciszy, manewrów, pracy na rejach, kapitańskich rozterek. W tok narracji autor wplata wspomnienia o kilkunastu innych, różnego rodzaju jachtach, których był właścicielem. Wspomina rejsy na nich i pracę rybaka na niewielkich kutrach. Książkę kończy krótka relacja o późniejszych losach „Albatrosa”, sprzedanego innemu kapitanowi z powodu braku możliwości jego utrzymania. Ostatnie dni tego statku znane są kinomanom
z filmu „Sztorm”, przedstawiającego jego zatopienie przez biały szkwał.
Książka „Śpiew syren” jest jedną z najlepszych pozycji żeglarskiej literatury, świetnie przełożoną przez Macieja Roszkowskiego. Emanuje z niej radość z żeglowania i groza morza, i jego piękno oraz głębokie, filozoficzne przesłanie, dowodząca istnienia nieodpartej potrzeby tego, co starożytni ujmowali lapidarnym stwierdzeniem:
navigare necesse est.

źródło opisu: Jacek Czajewski, Warszawa, 15.04.2013

źródło okładki: wydawnictwo

amber | 2013-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2013

Panie i Panowie - to jest arcydzieło!
Perełka, którą warto przeczytać i to nie jeden raz.

Błędem byłoby powiedzenie, że to po prostu książka o morskich przygodach. Morze i statki-syreny są tylko tłem dla przekazu cennych prawd o życiu.
Niezwykle trafne spostrzeżenia, życiowe motta, głębokie refleksje i szczery humor. Wszystko to podane w bardzo fajnym stylu, którego tłumaczowi udało się nie zgubić.

POLECAM!.. i czekam na więcej publikacji pozycji E. [Geniusza] Ganna.

Alis | 2013-08-15
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

Przeczytałam. Polecam. Książka pachnie przygodą, a autor był niesamowitym facetem. Nie wiem czy tacy jeszcze są. Książkę kupiłam na finale Tall Ship Races w Szczecinie. Zaczęłam czytać jeszcze w pociągu i mimo, ze minęło już kilka dni gdy skończyłam, to nadal czuję jak Albatros przecina fale gdzieś na oceanie pomiędzy wyspami mórz południowych.

tadeon | 2013-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Moim zdaniem świetna książka. Czyta się, jak "Los jest myśliwym". Autor zabiera czytelnika na pokład szkunera Albatros by pożeglować przez Atlantyk, a później na morza południowe. Brawo LOWPASS. To druga książka Ganna, która ukazała się w Polsce, a napisał ich wiele. Czekam więc na następną, a do "Śpiewu syren" podobnie jak do "Losu" będę wracał co jakiś czas. Polecam.

Konrad | 2017-12-29
uznanie | 2017-06-19