Zew natury. Moja ucieczka na Alaskę.

Tłumaczenie: Anna Kosińska
Seria: Z różą wiatrów
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Call of The Wild. My Escape to Alaska
alaska, podróż, powieść
Ag2S

Guy Grieve zrobił - i opisał w książce - to, o czym tak wielu tylko marzy: rzucił wszystko w diabły i wyjechał na rok w dzicz. W jego przypadku dziczą była Alaska. Gdy tylko przybywa na miejsce, od razu zaczynają się kłopoty: otóż nie ma pojęcia o życiu w lesie, nie mówiąc już o życiu w lesie przy temperaturach 60 stopni poniżej zera. Na szczęście znajduje przyjaciół: Indianina Charliego,...

W jego przypadku dziczą była Alaska. Gdy tylko przybywa na miejsce, od razu zaczynają się kłopoty: otóż nie ma pojęcia o życiu w lesie, nie mówiąc już o życiu w lesie przy temperaturach 60 stopni poniżej zera. Na szczęście znajduje przyjaciół: Indianina Charliego, który pomaga mu założyć obóz letni, i Dona, byłego harleyowca i zabijakę, który od kilkunastu lat żyje na Alasce wraz ze swoją indiańską żoną. Autor powozi psim zaprzęgiem, spotyka łosie, niedźwiedzie i wilki, poluje na bobry i pardwy, głoduje i opycha się króliczym mięsem. Piękna przygoda i zakończona pełnym powodzeniem. Tym pełniejszym, że do pracy za biurkiem już nie wrócił.

Książka ma w sobie coś porywającego i szaleńczego, niczym przejażdżka pędzącym psim zaprzęgiem. Zew natury może być doskonałym prezentem dla ukochanej osoby, ale nie zdziwmy się, jeśli zacznie ona wymykać się z domu o drugiej nad ranem z rakietami śnieżnymi na nogach…

Alaska bez upiększeń i przesadnego straszenia.
Coś dla wielbicieli samotnego życia, surviwalowców i tych co kochają "Robinsona Crusoe". Tempo (tej dosyć grubawej) książki jest bardzo powolne, brak tu jakichś niesamowitych zwrotów akcji (chociaż trochę zaskoczeń jest), głównie jest opisane codzienne prawdziwie samotne życie autora w Alaskańskiej dziczy. I właśnie ten nieśpieszny tryb narracji urzekł mnie najbardziej. Czytając książkę można się zapomnieć, "przenieść oczami wyobraźni" w inny świat, inne otoczenie. Muszę przyznać, że autorowi świetnie się to udało. Momentami potrafił nawet czytelnika wzruszyć.
W mojej ocenie jest jedna z tych książek, które za szybko się kończą. Oczywiście opisywana powtarzalność niektórych czynności, która nie "posuwała" akcji naprzód, może być dla kogoś nudna - dla mnie stanowiła jednak dowód, iż to co opisywał autor zdarzyło się naprawdę. I dało do myślenia - by tam przeżyć, nie można iść na skróty, na łatwiznę, robić coś byle jak. Jesteś sam na sam...

vampireheart | 2016-02-29
Przeczytana: 29 lutego 2016

Im więcej czytam, tym bardziej ugruntowuję się w przekonaniu, że nie ma nic gorszego od dobrego nastawienia względem książki. Guy Grieve perfidnie dał temu wyraz w swoim książkowym sprawozdaniu z pobytu na Alasce.

Z serią "Z różą wiatrów" spotkałam się już dwa razy. Książka "Co Finowie mają w głowie..." podbiła moje serce i często do niej wracam. "Kraina zimnolubów" była pozycją już mniej udaną, ale znalazły się tam wartościowe informacje, a i czytanie jej było dość przyjemne. Kiedy kilka lat temu spotkałam się z książką "Zew natury. Moja ucieczka na Alaskę", wiedziałam już, że kiedyś będę musiała ją przeczytać.

Zakupu dokonałam dopiero niedawno i w prędko zaczęłam czytać, nie mogąc doczekać się relacji z przeżycia w pojedynkę alaskańskiej zimy w pełnej krasie. Niestety, długo nie było mi to dane. Autor rozwodzi się z sentymentem już nad tym, jak doszło do powstania pomysłu wyjazdu na Alaskę. Przygotowywanie się kolejną bitą setkę stron. Kilkadziesiąt rozdziałów to pieczołowite...

BeataBe | 2010-11-28
Przeczytana: wrzesień 2010

Na początku bohater książki irytował mnie. Żonaty, dwoje dzieci, nieciekawa wprawdzie praca, ale w końcu gdzie poczucie odpowiedzialności i obowiązku? Denerwował mnie bardzo, bo postanowił zostawić na rok rodzinę i wyjechać na bardzo niebezpieczną wyprawę, jak się później okazało, na Alaskę. Sam nie wiedział dlaczego to robił. Ja tym bardziej.
Potem już po przyjeździe na Alaskę, gdy przygotowywał się do samotnej wyprawy w niezamieszkane tereny, wkurzał mnie jeszcze bardziej swoją depresją, wątpliwościami i tęsknotą za rodziną. Więc po co to robi?
A potem się zaczęło.
Samotna wyprawa wgłąb puszczy, wybór miejsca do obozowania, ścinanie drzew na dom, który zamierzał sam zbudować i walka z czasem, żeby zdążyć przed zimą - śniegiem i mrozami, które dochodzą do -60 stopni.
Fantastyczny warsztat pisarski, autor wspaniale oddaje klimat puszczy, swój strach i samotność. Wszystkie jego nastroje udzielają się czytelnikowi.
Guy Grieve pisał tak, że czułam się jakbym tam była z nim. Dosłownie...

kasandra_85 | 2012-10-22
Przeczytana: październik 2012

Anna | 2015-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2015

"Zew natury" to historia prawdziwa, której bohaterem jest sam autor. Guy Grieve ma dość pracy za biurkiem, kilkugodzinnych dojazdów do pracy i ciągłych długów. Postanawia rzucić wszystko i zamieszkać na Alasce. Mając żonę i dwóch małych synków decyduje się na samotny pobyt w jednym z najdzikszych miejsc na świecie przez rok. Dla czytelnika wydaje się szaleńcem. A jednak z determinacją nie mniejszą niż ma Guy Grieve towarzyszyłam mu w zaśnieżonej, skutej lodem puszczy. Z przerażeniem nasłuchując odgłosów jakie wydają wilki. Z niedowierzaniem, że olbrzymie, groźne niedźwiedzie schodzą mu z drogi. Dokładnie pamiętam uczucie ulgi, gdy Guyowi udało się postawić i nakryć chatę przed zimą. W tym momencie zdałam sobie sprawę, że mu się udało. Jednak to nie był koniec wyprawy Guya. Czekało go jeszcze wiele niespodzianek, a tym samym czytelnika.
"Zew natury" to porywająca historia, która wciąga z każdą przeczytaną stroną coraz bardziej. GORĄCO POLECAM!

"ważne by przynajmniej raz na...

raya | 2011-02-19
Przeczytana: 2011 rok

Zew natury to książka, która bardzo mnie zaskoczyła. Spodziewałam się, że bohater przez cały czas będzie narzekać na swoją pracę, opowiadać o rodzinie i tęsknocie. Jednak już od pierwszych stron przekonałam się, że popełniłam błąd tak pochopnie ją oceniając. Nagle zapragnęłam również jak Guy Grieve wyruszyć na Alaskę, rzucić wszystko i spełnić marzenie.

Zew natury to przyjemna literatura. Często zabawna, pełna ciekawostek. Szczególnie podobały mi się przygody oraz sposób w jaki autor je przedstawił. Książka naprawdę wciąga, ponad 500 stron przeczytałam w jeden dzień i ani razu nie zastanawiałam się ile pozostało mi do końca. To po prostu tak niesamowicie dobry tytuł, że aż brak mi słów.
Czytając „Zew Natury” mamy wrażenie, że towarzyszymy Guy’owi Grieve. Razem z nim walczymy z niedźwiedziami, jesteśmy zszokowani klimatem i otaczającym nas światem. Momentami zastanawiałam się: ,,Co on tam robi?”. Wszystko wydawało mi się tak abstrakcyjne. On naprawdę odważył się to zrobić!

Do...

Jola_St | 2016-02-09
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 09 lutego 2016

Relacja z podróży na Alaskę.
Dałam tej książce 6 gwiazdek zaznaczając, że jest "dobra". Jednakże dobra jest ona, moim zdaniem, dla znawców tematu, czyli osób zainteresowanych szkołą przeżycia w ekstremalnych warunkach.

Anna | 2015-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2015

"ważne by przynajmniej raz na...

fiona | 2012-08-03

Świetna książka dla miłośników dzikiej przyrody, przygód i samotnych wypraw.Mówi o tym jak bardzo człowiek jest związany z naturą i jak bardzo od niej zależny, kiedy z dala od cywilizacji zdany jest sam na siebie.W lasach dzikiej Alaski buduje dom, zbiera drewno na opał, poluje na zwierzynę aby mieć co jeść itd.Fascynująca opowieść człowieka, który to wszystko przeżył i spełnił swoje marzenia oraz jak bardzo ta przygoda zmieniła jego spojrzenie na życie. Książka przywodzi na myśl "Walden, czyli życie w lesie" H.D.Thoreau i myślę,że spodoba się wszystkim jego miłośnikom.

Kalin | 2013-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Przyjemnie i szybko się czyta, napisana bardzo prostym i przystępnym językiem. Nie raz zadziwiły mnie historie, które przydarzyły się głównemu bohaterowi i to, jak sprzyjał mu los.