Biały Pająk. Historia północnej ściany Eigeru

Tłumaczenie: Małgorzata Kiełkowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura górska na świecie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Stapis
Die Weisse Spinne. Die Geschichte der Eiger-Nordwand
literatura faktu, góry,

Historia zdobycia północnej ściany Eigeru w Alpach. Dramatyczna i rozpaczliwa walka człowieka z potęgą bezlitosnej natury.

źródło opisu: Opis własny

źródło okładki: Własne

Daniel Reluga | 2014-01-18
Przeczytana: 2010 rok

Książka ikona w gatunku literatury górskiej. Ja również polecam ją gorąco i uważam za pozycję obowiązkową dla wszystkich fanów gór i literatury z nimi związanej. Przeczytałem i jestem pod wrażeniem.

Mamerkus | 2014-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Uwielbiam góry, kocham je miłością irracjonalną. Góry weryfikują wartość człowieka, skały, ekspozycje, obiektywne trudności pozwalają się sprawdzić, stanowią soczewkę własnych wyobrażeń o sobie samym. Kto nigdy nie podjął wyzwania jakim jest pokonanie szlaku o określonej trudności, długości i eskpozycyjności mając za ochronę jedynie własne ręce, nogi i kondycję (nie przymierzając klasyczne Rysy po polskiej stronie Tatr, gdzie najpierw jest długi i żmudny asfalt do Morskiego Oka, a potem nagle ostro w górę, pojawiają się skały, łańcuchy i momentami dosyć spore ekspozycje), ten nigdy nie pozna samego siebie. I za to je właśnie kocham. Myśląc góry mam oczywiście na myśli coś o skali Tatr, żółty szlak na Babią Górę, czy kilka miejsc w Karkonoszach, reszta to sympatyczne i niezmiernie ciekawe (pa)góry, które nie stanowią jednak wyzwania dla zmysłów i wyobraźni.
Zaczęło się od szczeniackiej fascynacji panoramą gór i zupełnie odmienną od nizin perspektywą, z czasem jednak dostrzegałem, że...

Józefa | 2014-11-06

Absolutny klasyk literatury alpinistycznej. Dlaczego? Nie chodzi jak sądzę o walory literackie, chociaż bardzo dobrze się "Białego pająka" czyta. To magia tej ściany - północnej ściany Eigeru. Niedostępnej przez lata, a jednak tak bliskiej, w zasięgu ręki. Tak pięknej, ale i strasznej. Tak niebywale pociągającej. Śmiertelne żniwo jakie zbierała zrobiły swoje. Pamiętam jak kilka lat temu wracaliśmy z mężem z austriackich via ferrat i w Salsburgu kupiłam film "Nordwand", czyli North Face o wydarzeniach z 1936 roku. Cała czwórka wspinaczy wtedy zginęła. Film taki sobie. Ale warto dla scen górskich - jak tam musiało być strasznie. Heinrich Harrer był w 1938 roku w czterosobowej grupie, która dokonała pierwszego przejścia północnej ściany Eigeru.

| 2012-11-10

To chyba zbrodnia co napiszę, ale oczekiwałem czegoś więcej. Książka ta zachwalana byłą przez wielu. Trudności w jej zdobyciu dodatkowo potęgowały jej wielkość. Po tym jak ją kupiłem i przeczytałem, mam mieszane uczucia. Są lepsze książki, lepiej napisane, a jednak to ta stała się ikoną.

Martek | 2015-08-07
Przeczytana: 25 lipca 2015

Rewelacyjnie napisana historia zdobywania północnej ściany Eigeru. Weźmiesz do ręki i nie potrafisz odłożyć :)

Siezo | 2015-10-14
Przeczytana: 10 października 2015

Pięknie opisana historia północnej ściany, klasyka gatunku. Czyta się dobrze, choć w mojej opinii nie jest to książka przez którą można przebrnąć w jeden dzień. Nie jestem jednak pewien czy jest to pozycja dla wszystkich. Dla ludzi związanych z górami same opisy wspinaczki oraz ściany będą zapierać dech w piersiach, dla pozostałych? pozostaje historia prowadząca do zwycięstwa, historia przeplatana wieloma fiaskami, nasycona radością i smutkiem, braterstwem i osamotnieniem oraz próba zrozumienia tych, którzy zdecydowali się na wspinaczkę w tej ścianie. Książka z całą pewnością zasługuje by po nią sięgnąć, choć z pewnością nie wszystkim przypadnie do gustu.

bardzozłysmak | 2015-09-01
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Gdyby nie te głupie słowa o "niekobiecej walce" dałabym więcej. Solidna pozycja literatury górskiej, choć szkoda że nie obejmuje późniejszych okresów.

Irka | 2015-01-09

Jedna z najlepszych książek o górach jakie czytałam. Magiczne miejsce, niezwykłe historie.

| 2011-02-10
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicza
Przeczytana: listopad 2010

Inspiruje, zapiera dech w piersiach, mrozi krew w żyłach, doświadcza, uczy pokory, porusza wyobraźnię, przyprawia o zachwyt...

EwaSz | 2016-11-10