Okładka książki Kompania braci. Od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera. Kompania E 506 pułku piechoty spadochronowej 101 Dywizji Powietrznodesantowej Stephen E. Ambrose
Stephen E. Ambrose Wydawnictwo: Magnum historia
historia
Band of brothers. E Company 506th Regiment 101st Airbourne Division. From Normandy to the Hitler’s Eagle’s Nest
Magnum
2018-01-01
2018-01-01
Leszek Erenfeicht
Normandia Screaming Eagles 101 DPD Market Garden Ardeny Bastogne Winters

Książka jest wybitna. Bardzo podobało mi się to, że mimo trudnych przygód Kompanii E, nie zabrakło także wątków przy których można się uśmiechnąć.

Arcydzieło i kropka! (albo wykrzyknik, kto co chce).

Podchodziłem do Kompanii Braci parę razy, jednakże w końcu zabrałem się porządnie i powiem tak- musiałem dojrzeć do tej książki. Niejako motywacją było to, że jednocześnie zabrałem się za 10- odcinkowy serial na podstawie książki (który, swoją drogą, także jest arcydziełem),do którego również po latach musiałem dojrzeć. To pomogło mi w zrozumieniu niektórych treści w książce, stanowiło swoiste uzupełniene lub unaocznienie akcji dziejącej się w książce. Ale to książka jest pierwowzorem i to ona zawiera mnóstwo istotnych szczegółów, które nie zmieściły się z serialu.

Fenomen Kompanii Braci polega chyba na przedstawieniu, w jaki sposób piekło wojny potrafi zespoić emocjonalnie ze sobą towarzyszy broni w małej jednosce bojowej, jaką jest kompania amerykańskich spadochroniarzy, jedna z wielu na froncie II wojny światowej po lądowaniu w Normandii. Jak wojna sprawiła, że ludzie tworzący ten oddział bojowy nauczyli się ze sobą współpracować nie tylko po to, aby zwyczajnie przeżyć, ale też po to, aby wspierać się wzajemnie, tworzyć relacje, często niełatwe, bo przecież nie każdy przeżył wojnę, nie każdy wyszedł z niej cało. Ta historia opowiedziana jest przez autora w sposób chronologiczny- od samego początku, od szkolenia w Wielkiej Brytanii, jak tutaj obcy sobie ludzie i pod wpływem jakich czynników zaczęli być dla siebie jak tytułowi "bracia". Dalej, już podczas działań bojowych- w Normandii, w środkowej Francji, w Belgii. Podczas oblężeń, podczas ataków na przyczółki wroga, podczas bycia w obronie... pokazane jest tutaj życie żołnierzy tej małej kompani E z perspektywy właśnie tych żołnierzy na polu bitwy. Jak ze sobą walczyli, jak się wspónie bronili, jak zostawali ciężko ranni i jak ginęli na polu bitwy. W świetny sposób jest tu to wszystko pokazane, dodatkowo widzimy tu postawy dowódców kompanii E z majorem Wintersem na czele jako głównej postaci- ich rozterki, postawy moralne i niełatwe decyzje.

Podsumowując- Kompania Braci Stevena Ambrose'a to świetna pozycja dla fanów serialu, a także historii II wojny światowej. Historia pokazująca to, czego do tej pory nie było w literaturze- wojna oczami małego oddziału bojowego, teoretycznie jednego z wielu na polu bitwy w Europie, ale wyjątkowego pod względem relacji, jakie wytworzyły się pomiędzy jej członkami.

Arcydzieło i kropka! (albo wykrzyknik, kto co chce).

Serial, który był nagrany z dbałością o szczegóły oceniłem bardzo wysoko. Po jego obejrzeniu przeczytałem książkę, która jeszcze raz przeniosła mnie na pola bitwy II wojny światowej i jeszcze bardziej zagłębiła w historię tamtych czasów. Książka oprócz wydarzeń wojennych pokazuje czym jest prawdziwe braterstwo i poświęcenie swojego życia dla innych. Wysoko oceniam również autora, który tą niesamowitą historię ukazał nam z wielką starannością i pełnym profesjonalizmem.

Serial Stevena Spielberga i Toma Hanksa obejrzałem kilkukrotnie, więc postanowiłem przeczytać książkę, na której został oparty. To pozwoliło mi jeszcze bardziej docenić ekranizację, która zawarła w sobie wiele smaczków wymienionych w reportażu, a które w serialu często trwały przez krótką chwilę - na przykład ścinanie włosów na irokeza tuż przed zapakowaniem się do samolotu, który miał zrzucić żołnierzy w Normandii.

Autor przez wiele lat miał do czynienia z weteranami drugiej wojny światowej. Swoją książkę oparł na doświadczeniach i wspomnieniach żołnierzy kompanii E 506 Pułku Piechoty Spadochronowej należącego do 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych. Wymieniał z nimi list, spotykał się, nagrywał rozmowy, prosił o spisanie pamiętników - wszystko to po to, żeby jak najwierniej oddać przeżycia spadochroniarzy. Dodatkowo po zakończeniu prac nad pierwszym draftem, rozesłał go do wszystkich zainteresowanych, by mogli nanieść poprawki, sprostować czy dopowiedzieć niektóre rzeczy.

Poznajemy losy żołnierzy od początkowego, trudnego szkolenia przez lądowanie w Normandii i walkę w Holandii po okupację w zwyciężonych Niemczech w oczekiwaniu na powrót do domu. Poznajemy też samych żołnierzy, co podobało mi się najbardziej, ponieważ nadaje to osobisty ton całemu reportażowi - zresztą, taki był jego cel. Niestety, Ambrose trochę romantyzuje wojsko - wojna może i jest okropna, ludzie giną na każdym kroku i przeżyło niewielu żołnierzy z pierwotnego stanu kompanii, ale spadochroniarzom udało się nawiązać ze sobą wyjątkową więź, której cywile nigdy nie będą w stanie. No bo co może bardziej zbliżyć niż siedzenie we dwóch w wykopanym własnoręcznie okopie, w przeraźliwym zimnie, gdy nad głową przelatują i wybuchają pociski artyleryjskie oraz moździerzowe?

To też pokazuje, jak ludzie z chyba wszystkich stanów i z różnych środowisk (jeden z żołnierzy był prawie absolwentem Harvardu) potrafią żyć ze sobą i nawet się zżyć. Ufają sobie nawzajem, wiedzą, że ich nie zawiodą, a jak będzie taka potrzeba, oddadzą za siebie życie.

Wszystko to łączy jedna postać - major Richard Winters, którego wszyscy zgodnie nazywają najlepszym żołnierzem, jakiego poznali w życiu. Surowy, ale sprawiedliwy. Odważny, godny zaufania. Typ dowódcy, który prowadząc do natarcia krzyczał „za mną!", a nie „naprzód!". W całej książce nie znajdzie się ani jedno słowo krytyki Wintersa, co wiele mówi o nim jako człowieku. A mimo to cały czas był skromny.

Moje zachwyty są lekko zaburzone przez to, że uwielbiam klimaty wojskowe, choć jedynie w teorii - nie wyobrażam siebie samego w mundurze ani tym bardziej na wojnie. To jak z horrorami - „fajnie" czytać/oglądać z pozycji całkowicie bezpiecznego obserwatora.

Dobra książka.
Oceniłbym na więcej, ale odejmuję gwiazdkę za zbytnie idealizowanie armii amerykańskiej (co zrozumiałe),oraz idealizowanie Niemców (co niezrozumiałe).

A z wielkim zdumieniem przyjąłem fakt, że amerykańscy żołnierze byli równie łasi na cudze zegarki, jak sowieccy!

Dobra książka.

Książkę tę przeczytałem, któryś raz z kolei, ponieważ... jest napisana takim stylem, że po jakimś czasie aż chce się wrócić do wydarzeń w niej ujętych.

Losy tych żołnierzy, o których można przeczytać są na tyle ciekawe a przede wszystkim nieprzekoloryzowane, że z pełną odpowiedzialnością polecam ją każdemu, kto interesuje się II Wojną Światową. I nie tylko im, ponieważ ta publikacja jest warta uwagi bez względu na to jak bardzo interesujesz się tą tematyką.

Książkę Stephena E. Ambrose'a przeczytałem po obejrzeniu serialu, który w mojej opinii jest bardzo udany i muszę przyznać, że książka wcale nie odstaje od swojej ekranizacji. Autor opisuje losy słynnej amerykańskiej Kompani E, która walczyła w Europie podczas II wojny światowej. Możemy przeczytać bardzo dokładne opisy działań wojennych po słynnym lądowaniu w Normandii. Jednak to nie opis walki toczonej przez żołnierzy jest najważniejszy w tej historii, lecz obraz więzi jaka powstała pomiędzy członkami tej Kompani. Grupa początkowo obcych sobie ludzi, która przez zbieg okoliczności została jedną kompanią, stworzyła jedną wielką rodzinę. Poprzez sytuację, w której się znaleźli, żołnierze stali się dla siebie braćmi. Jest to niesamowita opowieść o tych bohaterach, którzy walcząc stworzyli więzi, które przetrwały najcięższe próby. Bardzo wciągająca i pouczająca książka. Serdecznie polecam!

Nie ukrywam, że po serialu (który zresztą jest świetny) chciałem przeczytać książkę na której podstawie został stworzony. I tak trafiłem na „Kompanie Braci” Ambrose. Powiem szczerze, książka mnie zachwyciła. Jest to opowieść o żołnierzach najsłynniejszej amerykańskiej kompanii piechoty spadochronowej od chwili sformowania w lecie 1942. Jednostka została sformowana w Stanach Zjednoczonych i szkolona była tam jak i na terenie Anglii. To właśnie jej żołnierze byli zrzucani ze spadochronów w Normandii w D-Day a później przeszli długą drogę aż do Orlego Gniazda Hitlera, które zajęli w maju 1945 roku i właśnie tak zastał ich koniec wojny. Kompania E, bo właśnie historia tej kompani została tutaj przedstawiona miała bardzo ciężkie potyczki z wrogiem: lądowanie w Normandii, operacja Market-Garden, bitwa o Ardeny, później działania w Niemczech oraz w Austrii. Książka opowiada czytelnikowi historię poszczególnych żołnierzy. Wszystko widzimy z ich perspektywy – są liczne odwołania do wspomnień a także pamiętników i wypowiedzi. Kompania mimo wielkich strat nigdy się nie cofnęła. Odwaga i waleczność jej żołnierzy są legendarne. Jednak sami żołnierze mówią o sobie nie jako o bohaterach tylko jako o zwykłych młodych chłopakach, którzy poszli na wojnę.
Książka ta jest obszerną książką historyczną, jednak napisana jest w taki sposób, że czyta się ją jak dobrą powieść. Po zapoznaniu się najpierw z serialem zauważyłem sporo różnic. W książce wszystkie wydarzenia są obszerniej opisane i przedstawione. Wiele wydarzeń się po prostu nie zmieściło w czasie trwania serialu. Moi zdaniem tę książkę powinien przeczytać każdy, kto interesuje się II Wojną Światową.

Może nawet 8,5.
Kompania Braci opowiada historię Kompanii E, która brała udział w lądowaniu w Normandii, operacji Market-Garden, bitwie o Ardeny, a także w działaniach w Niemczech i Austrii docierając do Orlego Gniazda Hitlera.
Książka opowiada historię należących do kompanii żołnierzy z ich perspektywy, powołując się na ich wspomnienia, pamiętniki i wypowiedzi. Jest to kolosalna praca, książka historyczna, a pochłania się ją jak dobrą powieść.
W mojej ocenie lepsza od serialu, który powstał na kanwie książki przede wszystkim dlatego, że rozwija wiele wątków oraz przez cytaty i pamiętniki pozwala lepiej zrozumieć, co siedziało w głowach bohaterów.
Kompanię braci powinien przeczytać każdy, kto interesuje się II Wojną Światową, komu podobał mu się serial lub szuka zaczepienia w książkach historycznych (od których go nie odrzuci).

Może nawet 8,5.

Fantastyczny przykład książki historycznej, którą się czyta jak powieść.
Wielki talent
haha musze tu przytoczyć pewną historię ze znienawidzonym przez szeregowych kapitanem Sobelem. Podczas ćwiczeń jemu przypadła rola odgrywania rannego. Po wielu godzinach odnaleźli go z prawdziwą rana jak cięciem do wyrostka robaczkowego, zszytego, wciąż pod narkozą. Nie udało się znaleźć winnego

Fantastyczny przykład książki historycznej, którą się czyta jak powieść.
Wielki talent

• II wojna światowa
  • Historyczne
  • Wojenne

Stephen E. Ambrose Kompania braci. Od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera. Kompania E 506 pułku piechoty spadochronowej 101 Dywizji Powietrznodesantowej Zobacz więcej