D-Day 6 czerwca 1944

D-Day, June 6, 1944. The climactic battle of the World War II
838585293X
historyczna

Inne wydania

Wstrząsająca opowieść o inwazji aliantów w Normandii, która powstała na podstawie 1400 ustnych i pisemnych relacji amerykańskich, kanadyjskich , brytyjskich , francuskich, a także niemieckich żołnierzy. Autor sięgnął również do wywiadów z mieszkańcami normandzkiego wybrzeża oraz listów i dokumentów.Czytając tę historię, można zrozumieć, dlaczego właśnie w tamtej chwili i tamym miejscu tak wielu jej uczestników, mimo szalejącej dookoła śmierci, poznało smak życia. Zarówno historycy, jak i zwykli czytelnicy, powinni być głęboko wdzięczni autorowi za stworzenie wspaniałej i wyczerpującej relacji, dzięki której operacja normandzka nigdy nie zostanie zapomniana.

Zagór | 2013-11-14

Jedna z najbardziej szczegółowych książek o wydarzeniach pamiętnego 6 czerwca 1944 roku. Ambrose jak zwykle sięga do zapisków jak i ustnych relacji żołnierzy biorących udział w tej największej operacji desantowej II Wojny Światowej (nie tylko amerykańskich), jednak wzbogacił swoje źródła dodatkowo o relacje różnych cywilów.
Dostajemy do rąk nie tylko skrupulatny opis wydarzeń z plaż Normandii, ale także ciekawą historię przygotowań do całej Operacji Overlord oraz dosyć obiektywną analizę decyzji dowódców obydwu stron - zarówno tych słusznych jak i błędnych.
Należy pamiętać, że książkę pisał Amerykanin, dlatego nie powinno nikogo dziwić, że głównym trzonem tej książki są relacje właśnie amerykańskich żołnierzy.
Książka warta przeczytania choćby dla bardzo zatrważającego i dramatycznego opisu desantu na plażę Omaha, gdzie Alianci ponieśli największe straty podczas lądowania w Normandii.

| 2013-05-19

Książka napisana jak rasowe sensacyjne widowisko w wersji papierowej.
Oparta na wspomnieniach i relacjach naocznych światków wydarzeń mających miejsce 6.06.1944 roku lektura wciąga od pierwszej strony i wciąga do samego końca utrzymując niezmiennie wysoki poziom. Szczególne piorunujące wrażenie robią opisy walk na plażach a w szczególności walki na osławionej plaży Omaha gdzie żołnierze przeżyli prawdziwy koszmar.
Pod względem historycznym nie jest źle choć autor ma skłonności do opisywania amerykańskiej wersji historii, jednak na szczecie równie często realnie i sprawiedliwie ocenia decyzje (nie zawsze słuszne) aliantów. W celu uzyskania pełnego obrazu minionych wydarzeń w książce umieszczone są też informacje o reakcjach zwykłych cywili na D-Day. Książka godna uwagi i warto poświęcić jej kilka wieczorów oraz wracać do niej co jakiś czas.

Rymas | 2013-12-28
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Nie jestem historykiem ani pasjonatem tego typu książek (jest to moja 2 książka historyczna II WW), ale po przeczytaniu Kompani braci z przyjemnością sięgnąłem po tą pozycję i nie rozczarowałem się. Dla mnie książka była fascynująca. Pozwoliła na zapoznanie się z wydarzeniami i opiniami bezpośrednich świadków bardzo ważnego dnia dla Europy i świata - inwazji w Normandii.

Książka napisana dla "zwykłych zjadaczy chleba". Opisy akcji dynamiczne i nawet duża ilość jednostek, nazwisk, lokalizacji, danych technicznych i wątków nie powodowała u mnie zmęczenia naukowym przesytem szczegółów.

Odnośnie merytorycznej zawartości nie wypowiadam się, ponieważ nie wiem, czy autor nie pominął pewnych faktów, nie przekoloryzował innych. Zaskoczyło mnie jedynie szczególnie duży udział Polaków (niekoniecznie po tej stronie po jakiej ich się spodziewałem).

Jeżeli podobał Ci się serial lub książka Kompania braci, to ta książka na pewno Cię nie rozczaruje.

Polecam

jarr74 | 2014-04-18
Przeczytana: 2014 rok

„Kiedy opadła rampa, Zappacosta ruszył na nią pierwszy. Od razu został trafiony. Lekarz Thomas Kenser zobaczył krew na jego biodrze i ramieniu. Ale kapitan już nie żył. Zanim Kenser zeskoczył z rampy , także został zastrzelony. Wszyscy z tej łodzi poza jednym- szeregowcem Robertem Selesem- zginęli lub zostali ranni, zanim jeszcze dotarli do plaży”.

D-Day -6 czerwiec 1944roku. Jedno z najważniejszych wydarzeń drugiej wojny światowej i przełomowy moment w historii Europy i Świata, które na zawsze zmieniło losy tego konfliktu i całą geopolitykę ówczesnego układu sił. Okupiona ogromną daniną krwi, największa desantowa (powietrzna i morska) operacja w dziejach, raz na zawsze odwracająca losy wojny i stająca się początkiem końca nazistowskiego państwa. Książka Stephena E. Ambrose zatytułowana „D-Day” przybliża nam to historyczne wydarzenie oraz cały obraz szeroko zakrojonych przygotowania do samej operacji „Overlord”.

„Inwazja na okupowaną przez Niemcy Francję, dokonana w czerwcu...

Radosław | 2014-01-06

Obok "Najdłuższego Dnia" Corneliusa Ryana "D-Day" jest moją ulubioną książką opisującą lądowanie aliantów w Normandii w czerwcu 1944r. Ambrose, jeśli dobrze pamiętam, przytaczał również pracę Ryana. Autor dokładnie opisał przygotowania do operacji Overlord, czyli desantu na francuskim wybrzeżu. Przebieg samego lądowania oraz pierwszych dni walk po tytułowym D-day. Mnóstwo dokładnych opisów walk, nie tylko całych oddziałów ale również pojedynczych żołnierzy. Książka, do której, jeśli tylko znajdę czas, na pewno zajrzę po raz drugi.

Norbi | 2013-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Jedna z tych książek, które pozwalają spoglądać później na świat z nieco innej perspektywy.
Zanim ją przeczytałem wydawało mi się, że dużo wiem o D-Day, ale - z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że ... wydawało mi się :-)
Mnóstwo faktów, podanych w przystępnej formie, pełno cytatów, także umiejętnie wplecionych w bieżący wątek.
Analiza przyczyn i skutków lądowania Aliantów we Francji. Szczegółowe omówienie dobrych i złych decyzji, jakie podjęły obie walczące strony.
Zdecydowanie polecam ją każdemu, kto jest zainteresowany tym, co wydarzyło się 6 czerwca 1944 roku w Normandii.

Piotruszka | 2015-09-14
Przeczytana: 14 września 2015

Osiem gwiazdek, za szczegóły jakby się w TV 4K oglądało. Książka ma słuszne rozmiary, tylko dla orłów z ogromnym zacięciem do historii II wojny.

Andrzej | 2012-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

D-Day Stephena Ambrosea obok Najdłuższego dnia Ryan,D-day Bevora należy do najwybitniejszych i najlepiej opisujących inwazję aliantów w Normandii z 1944 roku.Ambrose jest autorem także wielu innych książek z okresu drugiej wojny światowej jak Kompania Braci,Most Pegasus,Obywatele w mundurach które polecam każdemu czytelnikowi zainteresowanemu dziejami drugiej wojny światowej.Przechodząc do książki D-Day Ambrose to uważam ,że jest wybitnie napisane dzieło o D-Day ,ale także o przygotowaniach ze strony aliantów jak i broniących się Niemców.Czytając książkę przenosimy się w rzeczywistośc drugiej wojny światowej do czasów gdzie obie strony przygotowują się do bezpośredniego starcia,poznajemy dowódców i polityków w gabinetach oraz żołnierzy obydwu stron konfliktów Niemców,Amerykanów,Brytyjczyków,Francuzów.Poznajemy rozterki dowódców alianckich jak Eisenhower,Montgomery jak i niemieckich Rommel oraz zwykłych żołnierzy przygotowujących się do inwazji całkowicie nieznanych którzy niebawem...

RBuzz | 2013-09-09
Przeczytana: 09 września 2013

Niezmiernie kiepska książka. Nie tego się spodziewałem. Chwilami przypomina pijacki bełkot. Na jednej stronie cytuje wypowiedź o niezwyciężonych niemieckich odrzutowcach po to, by kilka stron później stwierdzić, że Niemcy nie mieli przewagi w postaci lepszego sprzętu, co jest totalnym absurdem. No i to pitolenie o Enigmie bez słowa o polskim wkładzie, czyli faktycznym rozszyfrowaniu tej maszyny. Szkoda czasu.

wijas | 2014-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2014

Książka bez wątpienia imponująca, ale...

Być może wynika to ze zmęczenia materiału (czytelnika), ale po połkniętych 400-500 stronach reszta była dla mnie męczarnią. No i mimo wszystko "Kompania braci" bardziej przypadła mi do gustu. Wolałem śledzić losy jednej kompanii podczas całej inwazji, niż przeglądać plaże Normandii metr po metrze.