Playback

Cykl: Philip Marlowe (tom 7) | Seria: Klasyka Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Playback
Marcin

Zlecenie anonimowego klienta prowadzi detektywa Philipa Marlowe'a do niewielkiego miasteczka w Kalifornii. Rudowłosa piękność, którą ma za zadanie śledzić, to Betty Mayfield, oskarżona w głośnym procesie sądowym o zamordowanie własnego męża. Wprawdzie sędzia ogłosił werdykt uniewinniający, jednak ktoś nadal próbuje ją szantażować. Przed kim ucieka nieszczęsna wdowa i jaki związek ze sprawą ma jej wpływowy teść? Morderstwa, intrygi i piękne kobiety, a do tego cyniczny detektyw uparcie dążący do prawdy - oto recepta Chandlera na pełną napięcia powieść.

źródło opisu: http://www.najlepszyprezent.pl/

źródło okładki: http://www.najlepszyprezent.pl/

Finkla | 2017-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2017

Nie bardzo widzę związek między tytułem a treścią książki. Przedostatnia z serii, w której bohaterem jest Philip Marlowe. Dostaje zlecenie, aby śledzić kobietę jadącą dokądś pociągiem. Biednemu detektywowi nikt, łącznie z klientem, nie chce powiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi. Prawda jest towarem niezmiernie deficytowym. Na czym polega zagadka, też nie bardzo wiadomo.

Nie podobał mi się przedstawiony świat, a zwłaszcza stosunek do kobiet. Mogłabym przeżyć, że Marlowe flirtuje z każdą co ładniejszą. Ale dlaczego one od razu idą z nim (i nie tylko) do łóżka, jeśli akurat nie mają lepszego pomysłu na wieczór? Seksistowskie żarciki — że jeśli sekretarka potrafi pisać na maszynie, to już niemal uchodzi za geniusza. Oprócz tego można pyskującą babę uderzyć w knajpie i nikomu to zbytnio nie przeszkadza.

Więcej marudzenia tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2017/11/playback-obcy-swiat.html

Breaking_Bad | 2018-05-31
Przeczytana: 31 maja 2018

Zadanie wydaje się łatwe: zidentyfikować pewną młodą kobietę, która będzie wysiadać z pociągu, śledzić ją i zameldować o miejscu gdzie się zatrzyma. Detektyw Marlowe szybko zauważa, że dziewczyna skrywa jakąś tajemnicę i zachowuje się jakby przed czymś uciekała. W dodatku szybko zaczyna koło niej kręcić się facet, który najwyraźniej ją szantażuje. Nie otrzymawszy od swojego zleceniodawcy więcej informacji, Marlowe postanawia na własną rękę zgłębić jej zagadkę. Nie jest ona może bardzo zaskakująca, ale jak dla mnie w sam raz intrygująca. Do końca w zasadzie nie wiadomo na pewno, czy poznaliśmy całą prawdę o Betty Mayfield.
Ta krótka powieść ma oszczędny styl, świetne dialogi z ciętymi ripostami, sarkastyczny humor, duszną atmosferę kalifornijskiego miasteczka, piękne kobiety i oczywiście detektywa Philipa Marlowe'a - szorstkiego w obejściu, ale bezwzględnie uczciwego. Klasyka.

Mey-Mey | 2015-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2015

Niestety, ale "Playback" jako kryminał nie zachwyca. W fabule brak budowania napięcia, zwrotów akcji, bohaterowie poboczni są płytcy, a w większości zupełnie niepotrzebni. Przygody miłosne głównego bohatera pasują do tej historii jak pięść do oka. Jednakże tylko Philip Marlowe zasługuje tu na uwagę. Jego styl bycia od razu przywiódł mi na myśl Myrona Bolitara - bohatera cyklu Harlana Cobena, którego uwielbiam.

Jeżeli ktoś lubi historie, w których główny bohater z kapelusza wyciąga rozwiązania, bez jakiejkolwiek dedukcji - to polecam.

geokuba | 2014-10-08
Przeczytana: 07 października 2014

Tym razem Philip Marlowe ewidentnie się nudzi. Bierze zlecenie od jakiegoś szychy adwokackiego na śledzenie pewnej damulki. Przygląda się jej, jeździ za nią, zdaje z tych czynności relacje adwokatowi, itp. Ale im dłużej się jej przygląda, to widzi, że kobitka jest w niezłych tarapatach, a jakieś typki wokół niej próbują ją szantażować. No i Marlowe, jak to Marlowe, ujawnia się i próbuje, mimo jej sprzeciwów, na siłę ją chronić, plując sobie w brodę od czasu do czasu na myśl w co on się pakuje. Będzie jeden trup, dużo bójek, no i dużo, jak na Chandlera, rozmów o miłości. Oprócz tego styl. Nie do podrobienia. Ktoś napisał, że lepszy jest Mankell, Coben, itp., a tutaj to nudy w porównaniu z nimi. Może i tak, tylko że te książki inaczej się czyta. Ja czytając Chandlera nie oczekuję z gęsią skórką na to CO się wydarzy, ale JAK się wydarzy. Bo czasami w jego książkach nie dzieje się dużo, ale za to jak. Mało istotne dla akcji elementy wydaje się, że są przeciągane, ale to jest inny...

| 2015-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2015

Genialny klasyk w swoim gatunku. Miałem przyjemność przeczytania go dzisiaj drugi raz. Świetna, świetna, świetna historia. Bodajże ostatnia książka o Marlowie dokończona przez Chandlera. Angażuje i wzrusza, nie sposób się oderwać. Noir at it's best.

Elenaj | 2013-08-24

Bohater chandlerowski to mój ulubieniec.
Outsider, twardy na zewnątrz ,miękki w środku .
Facet z zasadami, odporny na pokusy wszelakie ,pieniężne i niewieście - no cóż czasami skorzysta z tych ostatnich ,ale chwilowo i niejako dla relaksu.
Małomówny bystrzak,nic mu nie umknie.
Lubi sobie wypić i pali jak smok.
W tych oparach dymu snuje się zawsze historia Marlowa jak bluesowa melodia , tak jak ona nieśpieszna ale jakże piękna.

Hendoslaw | 2013-09-11
Przeczytana: 11 września 2013

Ta książka jest tak zła, że nie wiem co napisać. Niby to kryminał, a chyba koło niego nie stał. Intryga ma takie napięcie jak robienie jedzenia w mikrofalówce. Sprawa, o ile to można nazwać sprawą, jaką prowadzi Marlowe jest dziwna. Więcej to on się wyleguje niż szuka. Historia nie trzyma się w ogóle kupy. Strasznie szarpana. Zakończenie wymyślone chyba przy porannej kawie. 3xnie dla tej książki. Niby Chandler jest mistrzem kryminału, a osobiście uważam, że jego książki są słabe. Wole poczytać zapomnianego przez wszystkich Rossa MaCdonalda.

Philip Marlowe dostaje zadanie śledzenia Eleanor King. Jedzie za nią, aż do Esmeraldy koło San Diego.

kotfr1tz | 2013-09-23

Sam kryminał tak na pięć gwiazdek, ale za fenomenalne teksty Marlowe'a "o życiu" należy się mały bonusik.

Poczytajnia | 2017-05-25

Marlowe – detektyw z zasadami

O tym, jak bardzo Raymond Chandler był uzależniony od pisania o rzeczywistości, która go aktualnie otaczała, świadczy jego ostatnia (ostatnia ukończona w całości) powieść zatytułowana „Playback”. Utwór powstawał w czasach, kiedy Chandler już rzadko przebywał w Los Angeles, za to coraz bliższe były mu realia dalekie od wielkomiejskich. Z biografii Raymonda Chandlera autorstwa Toma Hineya dowiadujemy się, że fakt ten sprawiał mu już trudność podczas pracy nad „Długim pożegnaniem”. Toteż akcja „Playbacku” została umiejscowiona w małym miasteczku w Kalifornii. Bynajmniej jednak nie oznacza to, iż będziemy mieć do czynienia z sielanką, lub powolnym trybem małomiasteczkowego życia. Nie w czasach Chandlera. Bezprawie bowiem sięgało wtedy swoimi mackami również daleko poza wielkie metropolie pokroju Los Angeles. „Playback” to kolejna odsłona zepsutego świata, dla którego jedyną nadzieją są ludzie pokroju Philipa Marlowe’a.

Tym razem widzimy go nie jak...

Claire | 2013-08-08
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Klasyka kryminału. Bardzo fajna i spokojna książka. Akcja rozkręca się z każdym rozdziałem. Detektyw dostaje zlecenie więc rusza za kobietą, która jest oskarżona o zabójstwo męża. Zdaniem Philpa kobita nie zachowuje się podejrzanie. Jest szantażowana i roztrzęsiona. Swoje problemy często topi w alkoholu. Detektyw zostaje zwolniony ze swojego zadania jednak ta sprawa nie daje mu spokoju i poszukuje rozwiązania na własną rękę. Podczas tych intryg bardzo zbliża się do kobiety,którą śledził na początku, pomaga jej.