Sześć dni Kondora

Okładka książki Sześć dni Kondora James Grady
Okładka książki Sześć dni Kondora
James Grady Wydawnictwo: Amber Cykl: Sześć dni Kondora (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Sześć dni Kondora (tom 1)
Six days of the Condor
Amber
1994-01-01
1978-01-01
Stefan Wilkosz

Okładka książki Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2011 Brock Adams, Eric Barnes, Lawrence Block, Harlan Coben, Max Allan Collins, David Corbett, Brendan DuBois, Loren D. Estleman, Beth Ann Fennelly, Ernest J. Finney, Tom Franklin, Ed Gorman, James Grady, Chris F. Holm, Harry Hunsicker, Richard Lange, Joe R. Lansdale, Charles McCarry, Dennis McFadden, Christopher Merkner, Andrew Riconda, S. J. Rozan, Mickey Spillane, Luís Alberto Urrea
Najlepsze amer... Brock Adams, Eric B...
Okładka książki Inherit the Dead Mark Billingham, Lawrence Block, C.J. Box, Ken Bruen, Alafair Burke, Stephen L. Carter, Lee Child, Marcia Clark, Max Allan Collins, John Connolly, James Grady, Heather Graham, Bryan Gruley, Charlaine Harris, Mary Higgins Clark, Val McDermid, S. J. Rozan, Dana Stabenow, Lisa Unger, Sarah Weinman
Inherit the Dead Mark Billingham, La...
Okładka książki Manuskrypt Chopina Lee Child, David Corbett, Jeffery Deaver, Joseph Finder, Jim Fusilli, John Gilstrap, James Grady, David Hewson, John Ramsey Miller, P.J. Parrish, Ralph Pezzullo, S. J. Rozan, Lisa Scottoline, Peter Spiegelman, Erica Spindler
Manuskrypt Cho... Lee Child, David Co...

Przeczytałemniedawno, jakieś ćwierć wieku po pierwszym obejrzeniu filmu „3 dni Kondora”. Flim wybitny, imho. Ale nigdy do końca go nie rozumiałem. Teraz rozumiem. Tylko, że sama książka mocno przeciętna, i scenariusz filmu bardzo się od niej różni.

Historia jednej operacji agenta CIA służbowo czytającego książki, wykonanej z własnej inicjatywy. Jakże skondensowana treść, blisko realiów, żadnych pobocznych opowieści. I tylko fakt, że agent nie szkolony do działań operacyjnych wymierza sprawiedliwość, świadczy o tym, że jest to fikcja literacka. Film z Redfordem był znakomity, może dlatego ta książka już tak nie wciąga.

Uwielbiałam film „Trzy dni kondora” oraz niedawno obejrzany serial „Kondor”... w końcu przyszedł czas na przeczytanie pierwowzoru czyli książki, od której się wszystko zaczęło czyli „Sześć dni Kondora” Jamesa Grady’ego.
I cóż mogę powiedzieć? Że jestem rozczarowana. Że czytało się ciężko. Że styl jakiś taki drewniany. To wszystko niestety prawda. A jednak popatrzcie, ta niepozorna książeczka (nie należy bowiem do opasłych tomisk) stała się inspiracją dla świetnego filmu i całkiem dobrego serialu. 🙂 Chociażby dlatego warto.

2080

Kondor ma pecha. Najpierw ginie cały zespół. Później ginie pomoc. A dziewczyna zarabia kulkę. Ale Kondor, chociaż zajmuje się pierdołami, jednak jest agentem. I pokaże, na co go stać.

Widziałam film. Nie był szczególnie porywający, od, takie sobie kino akcji z Redfordem. Ale skoro już dostałam książkę to przeczytam. Jeden dzień starczył na jej połknięcie. Powieść napisane jest z sensem, rozumiem każde zdanie, hierarchię Służb Specjalnych oraz motywy. Kondor, jak i jego przeciwnik (wraz ze zgrają sługusów) są błyskotliwi i potrafią łączyć fakty. Czasem te połączenia są podane na tacy czytelnikowi, a czasem samemu trzeba się domyśleć. To miłe, w ten sposób wciągać do fabuły, przynajmniej można chociaż trochę poczuć się jak "agent".

Ta książka jest jak rzep.
Raz ją człowiek weźmie w dłonie, odłożyć nie sposób. Przyczepia się jak ten rzep do psiego ogona. Gdzie się człek nie ruszy, książka wciąż z nim. Kuchnia, łóżko, toaleta, sklepowa kolejka, miejscówka w autobusie...
I najciekawsze, że choć pozycja ta liczy już sobie ponad czterdziestkę (1974 rok),brak w niej wymyślnych gadżetów godnych najbardziej amerykańskiego z amerykańskich agentów; trup, choć owszem, ściele się, to ani nie gęsto, ani nie brocząc widowiskowo krwią na co drugiej kartce; chociaż nie uświadczysz, czytelniku, wysadzania w powietrze, pikujących samolotów, robotów, szmerów, bajerów, i tak lektura wciśnie Cię w fotel.
Bo czyta się to jednym tchem.
Na wdechu.
I jakiś malkontent być może rzekłby z grymasem na twarzy, że "trąci toto myszką", ale osobiście nawet tę myszkę potraktowałabym jako jeszcze jedną zaletę.
Rewelacyjna książka.
Prawdziwa perełka.

Ta książka jest jak rzep.

Jedna z najlepszych książek jakie przeczytałem. Najlepsze cechy tej książki to moim zdaniem fabuła i główny bohater który potrafi zaciekawić od samego początku tej historii.

155 stron w kilka godzin. Książka wciąga niesamowicie, sam nie jestem jakimś wielkim fanem kryminałów, ale "Sześć Dni Kondora" odcięło mnie od świata zewnętrznego. Pozostaje tylko zapoznać się z ekranizacją, w której wystąpił Robert Redford. Serdecznie polecam.

Książka mająca nie całe 200 stron ale za to jak napisana. Czyta się ją z zapartym tchem i nawet nie wiemy kiedy książkę konczymy.Praktycznie każda strona trzyma w napięciu i szkoda,że przeczytałem jak na razie tylko tą pozycję Jamesa Grady. Polecam.

Kiedy ja to pierwszy raz czytałem? Jeszcze za komuny. Po długiej przerwie nic nie straciła ze swojej jakości. Za jednym podejściem. Świetna sensacyjna lektura. Łatwy w czytaniu i potoczysty styl. 4 godziny jak z bicza strzelił.

Świetna książka w starym stylu. Nie ma badań dna , sekcji zwłok. Zapijaczonych śledczych , bezsensownego seksu. A jednak niesamowicie wciąga. Klasyka gatunku

• Sensacja
  • Literatura amerykańska