Piłka nożna. O co w tym wszystkim chodzi?

Wydawnictwo: G+J
978-83-7778-167-8
piłka nożna, futbol, sport,
sport

Oczywiście, że znasz się na piłce nożnej! Wiesz, co to jest spalony, rzut wolny pośredni i kiedy zawodnik powinien zobaczyć żółtą kartkę. Korner, wślizg i drybling nie mają przed tobą żadnych tajemnic. Jednym tchem potrafisz wymienić nazwy największych stadionów i nazwiska popularnych piłkarzy. Ale czy aby na pewno wiesz wszystko o futbolu?Dowiedz się:* Jakie wymiary musi mieć boisko dostosowane do rozgrywek Euro. * Czy łatwiej strzelić gola z ataku szybkiego czy pozycyjnego.* Co to są stałe fragmenty gry i ilu sędziów czuwa nad prawidłowym przebiegiem meczu.* Czym wsławił się bramkarz Jack Robinson i która drużyna sprawiła kibicom największą niespodziankę na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej w 1992 roku.W tej książce znajdziesz wiele informacji i ciekawostek o futbolu. Czytając ją będziesz się nie tylko uczył, ale także wyśmienicie bawił. Przygotuj się jako kibic do Euro 2012, a także innych meczów piłki nożnej!Dariusz Rekosz (ur. 1970) - sędzia piłkarski, a także powieściopisarz i literat, autor słuchowisk radiowych i felietonista. Swoją przygodę z książką rozpoczął od detektywistycznych przygód Morsa i Pinky, a później w Szyfrze Jana Matejki przedstawił alternatywną historię Polski. Za opowiadanie Tajemnica Neptuna otrzymał grand prix w konkursie Kryminał Gdański. Autor Czarnego Maćka i Siostrzyczki oraz powieści Zamach na Muzeum Hansa Klossa. Specjalizuje się w kryminałach, thrillerach i współczesnej literaturze sensacyjnej okraszonej dobrym humorem i znakomitymi dialogami. Z wykształcenia informatyk. Prywatnie - mąż, ojciec, kierowca i kucharz.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Agnieszka | 2013-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2013

Do kobiet dla których spalony może być kotlet na patelni nie zaliczam się od dawna, jednak zasady piłki nożnej znałam do tej pory dość pobieżnie.

Jako, że od Euro 2012 mecze oglądam bardzo chętnie i, co tu dużo mówić, ekspresyjnie, uznałam, że to pozycja obowiązkowa.

Dariusz Rekosz bardzo zręcznie i lekko wprowadza nas w tajniki piłki nożnej : od historii powstania tej dyscypliny (co do tego skąd się ona wzięła nadal nie ma jednej wersji), przez zasady, hipotetyczne sytuacje aż po złotą dwudziestkę piłkarzy. Tekst doskonale dopełniają ilustracje, dzięki którym łatwiej zrozumieć opisywane fragmenty gry. Momentami można się nieźle uśmiać, co uważam za dodatkową zaletę książki, gdyż w gąszczu wszystkich zasad można by przysnąć.

Najbardziej zaskoczyły mnie dwie rzeczy, o których wcześniej nie miałam bladego pojęcia :

*Wiadomo, że gdy dogrywka nie zakończy się rozstrzygnięciem meczu, dyktowane są rzuty karne. Gdy seria 5 rzutów nadal nie wyłoni zwycięzcy, powtarza się je. Ok, ale......

Dociekliwy_Kotek | 2012-10-21
Na półkach: Przeczytane, Kultura
Przeczytana: październik 2012

Skusiłam się na dziełko pod wdzięcznym tytułem "Futbologika" i obiecałam sobie, że drugi raz tego samego błędu nie popełnię, ze zrozumiałą więc nieufnością podchodziłam do książeczki Rekosza. Że okładka dziecinna? Że obrazki słodkie, miękką kreską rysowane? Jeśli nawet w założeniu książka była skierowana do czytelnika poniżej 18 roku życia, to trzeba oddać autorowi, że potraktował odbiorców z większym szacunkiem, niż grupa z bożej łaski autorów "Futbologiki", ponieważ "przystępnie, jasno i zrozumiale" w tym wypadku nie oznacza "robiąc z czytelnika idiotę".
Dariusz Rekosz rzeczywiście przedstawia zasady gry w piłkę jasno i przystępnie, co nie znaczy absolutnie, że cokolwiek upraszcza - w książce nie brakuje bowiem omówień sytuacji spornych, konfliktowych lub kontrowersyjnych, zawartych w formie pytań i odpowiedzi.
Do tego jeszcze trochę ciekawostek i biogramów największych piłkarzy, garść faktów i fakcików z historii piłki nożnej, szczypta humoru i w ten sposób powstał przewodnik...

SP1 | 2016-03-03
Przeczytana: 10 maja 2015