rozwińzwiń

Bohdan Butenko. Pinxit i cała reszta

Okładka książki Bohdan Butenko. Pinxit i cała reszta Dariusz Rekosz
Okładka książki Bohdan Butenko. Pinxit i cała reszta
Dariusz Rekosz Wydawnictwo: Bernardinum biografia, autobiografia, pamiętnik
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Bernardinum
Data wydania:
2023-02-24
Data 1. wyd. pol.:
2023-02-24
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788383330075
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
967
967

Na półkach: , , ,

Bardzo się ucieszyłem, gdy za sprawą przypadku znalazłem tę książkę na księgarskiej ladzie. Już na zawsze Pan Bohdan pozostanie moim ulubionym ilustratorem książek z lat dzieciństwa. Niebywale charakterystyczna kreska i styl, które tylko z pozoru wydają się banalnie proste do naśladowania. No i te pomysły na zawijany tekst, na miejsce na odręczny rysunek czytelnika, na wykorzystanie archiwalnych zdjęć. Ta dbałość o szczegóły ilustracji, gdzie każdy element ma znaczenie.
Zaskoczyło mnie, jak mało wiem na temat Pana Butenki, jak mało publikowano informacji na Jego temat. I doprawdy nie pojęcia jak to się stało, że mimo częstej obecności na różnorodnych targach księgarskich przez tyle lat nigdy się z Nim nie spotkałem… w przeciwieństwie do książek z Jego ilustracjami. Ot, choćby wybitna encyklopedia „O książce”, czy cudowny cykl o przygodach Kwapiszona.
Wybrana przez Autora metoda wykorzystania prywatnych pogawędek z bohaterem książki okazała się trafiona, przez co Pan Bohdan staje się osobą prawdziwą, z krwi i kości. Znacznie lepiej jest zrozumieć z jakimi problemami borykał się rynek księgarski, ile trwał cykl wydawniczy oraz jak wiele zależało od dobrej woli drukarni.
Książkę czyta się bardzo lekko, choć lekturę warto podzielić na kilka wieczorów, aby smakować jej treść. Z walorów dodatkowych: kompletny (chyba) wykaz książek ilustrowanych przez Mistrza Bu-Ten-Ko. Z ewentualnych minusów: prośba o dodanie więcej próbek ilustracji – one naprawdę się nie mogą znudzić.

Bardzo się ucieszyłem, gdy za sprawą przypadku znalazłem tę książkę na księgarskiej ladzie. Już na zawsze Pan Bohdan pozostanie moim ulubionym ilustratorem książek z lat dzieciństwa. Niebywale charakterystyczna kreska i styl, które tylko z pozoru wydają się banalnie proste do naśladowania. No i te pomysły na zawijany tekst, na miejsce na odręczny rysunek czytelnika, na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7934
6789

Na półkach:

BUTENKO WIECZNIE ŻYWY

Bohdan Butenko w końcu doczekał się książki o sobie z prawdziwego zdarzenia. Podobna próba miała już miejsce jakiś czas temu – by być dokładnym, niedługo minie siedem lat od jej premiery – na łamach książeczki „Nienarysowane historie”. Z tym, że tamto to był w sumie taki ilustrowany wywiad z autorem, niby o nim, niby fajnie, bo jego słowami, ale jednak powierzchownie mocno, tu zaś mamy już książkę stricte o nim, jego biografię, ale przede wszystkim opowieść o człowieku. Bo wiadomo, z biografiami różnie to bywa, opowiadają o czyichś losach, czasach, o życiu, ale nie o samym człowieku. A tu Dariusz Rekosz wziął i napisał o człowieku właśnie. I to bardzo dobrze napisał, nie roszcząc sobie prawa do najbardziej możliwie wyczerpującego temat kompendium wiedzy, ale dając nam coś, co satysfakcjonuje miłośników Butenki, jak i fanów dobrych biografii.

Co wiadomo o Butence? Chyba każdy z nas kojarzy go z jego komiksami. Z jego historiami obrazkowymi – i ilustracjami do książek. Jego prace pojawiały się w takich magazynach, jak „Miś”, „Świerszczyk”, „Płomyczek” czy „Płomyk”. To on stworzył postacie Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara… Kojarzymy jego proste, ascetyczne, ale ujmujące grafiki. Dla wielu z nas to jeden z magów opowieści naszego dzieciństwa. Urodzony w 1931 roku, odszedł z tego świata w roku 2019, zostawiając po sobie gigantyczną spuściznę i legendę, za które otrzymał chociażby Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski czy Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ale co lubił? Jaki był? Jak żył?

http://ksiazkarniablog.blogspot.com/2023/08/bohdan-butenko-pinxit-i-caa-reszta.html

BUTENKO WIECZNIE ŻYWY

Bohdan Butenko w końcu doczekał się książki o sobie z prawdziwego zdarzenia. Podobna próba miała już miejsce jakiś czas temu – by być dokładnym, niedługo minie siedem lat od jej premiery – na łamach książeczki „Nienarysowane historie”. Z tym, że tamto to był w sumie taki ilustrowany wywiad z autorem, niby o nim, niby fajnie, bo jego słowami, ale...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2135
574

Na półkach:

Czasem czytając czy przeglądając książki wpadamy na myśl, że dana kreska jest znajoma i zaczynamy poszukiwania. Tak miałem kiedyś z ilustracjami Bohdana Butenki, które po raz pierwszy zobaczyłem na książce I ty zostaniesz Indianinem. Potem już poleciało: Wakacje z duchami, Emil i detektywi, Niewiarygodne przygody Marka Piegusa, Wakacje z duchami i… masa innych (także w dziecięcych czasopismach),w tym najważniejsze dla wielu fanów twórczości Butenki – Gucio i Cezar, Gapiszon, Kwapiszon oraz (co może wydawać się dość zaskakujące) wznowienia Niziurskiego z lat 90.
https://kmfsagitta.pl/2023/08/03/bohdan-butenko-pinxit-i-cala-reszta/

Czasem czytając czy przeglądając książki wpadamy na myśl, że dana kreska jest znajoma i zaczynamy poszukiwania. Tak miałem kiedyś z ilustracjami Bohdana Butenki, które po raz pierwszy zobaczyłem na książce I ty zostaniesz Indianinem. Potem już poleciało: Wakacje z duchami, Emil i detektywi, Niewiarygodne przygody Marka Piegusa, Wakacje z duchami i… masa innych (także w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1043
202

Na półkach: ,

W czasach mojego dzieciństwa księgarnie nie były zarzucone tyloma pozycjami książek dla dzieci, co teraz. Za to miałam szczęśliwe dzieciństwo, gdyż przyszło mi rosnąć wraz z książkami ilustrowanymi przez Bohdana Butenkę. Do dzisiaj z rozrzewnieniem wspominam przygody Gucia i Cezara, Kwapiszona, Gapiszona i innych.

Bohdan Butenko urodził się 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy, a zmarł 14 października 2019 roku w Warszawie. Od wczesnego dzieciństwa lubił rysować i opowiadać rysunkiem różne historie. Interesował się naukami humanistycznymi, ale też chemią – ukończył liceum o profilu matematyczno-fizycznym. Jednak później jego zainteresowanie rysunkiem zwyciężyło i studiował w Akademii Sztuk Plastycznych, na kierunku grafiki. Po studiach zaczął pracować w wydawnictwie Nasza Księgarnia jako jego redaktor artystyczny. W ciągu swojego życia zawodowego Bohdan Butenko współpracował z wieloma wydawnictwami książkowymi, ilustrował czasopisma dla dzieci, dorosłych, ale też fachowe medyczne. Ilustrował też wiele filmów dla dzieci, a także tworzył scenografie do Kabaretu Starszych Panów

Biografie często są suche, przeładowane faktami, z mnóstwem szczegółów, dat, detali i wiedzy encyklopedycznej. Dariusz Rekosz, który sam jest grafikiem i twórcą, autorem wielu książek detektywistyczno-kryminalnych, scenariuszy słuchowisk radiowych oraz animatorem kultury, a prywatnie był przyjacielem Bohdana Butenki, napisał nietuzinkową biografię mistrza polskiej ilustracji. Opowieść ma częściowo formę wywiadu i pełna jest solidnej wiedzy o życiu, ale przede wszystkim czytelnik dostaje tu mnóstwo anegdot z życia Bohdana Butenki, dzięki którym poznajemy artystę jako człowieka, który żył, tworzył, śmiał się, bawił, a nie tylko jako twórcę.

Bohdan Butenko uwielbiał muzykę:

„Muzyka przy pracy w ogóle mu nie przeszkadzała, a czasami nawet nie mógł się bez niej obejść. Była to zazwyczaj muzyka klasyczna: Mozart, Chopin, Beethoven […], Manuel de Falla”.

Lubił kino i przyrodę. Mnie, jako fankę rowerów elektrycznych, zaintrygował opis roweru, którym jeździł w czasach przedwojennych:

„pan Bohdan korzystał z roweru … z przystawką. Przystawką był specjalny silniczek […] wyposażony w kółko stykowe, które – obracając się – napędzało przednie koło roweru, dzięki czemu bez pedałowania można było przejechać kilka ładnych kilometrów”

Jako ilustrator książek wykonywał od początku do końca całą pracę związaną z tworzeniem ilustracji, co wczasach przed komputerami, nie było takie proste. W książce autor, słowami artysty, opisuje ze szczegółami jak wyglądały poszczególne etapy tworzenia. Teraz to niemal nie do uwierzenia, jak w czasach deficytu materiałów, bez grafiki komputerowej, można było stworzyć tak kapitalne ilustracje. Wszystko robiło się krok po kroku, mozolnie tworząc stronę za stroną, często na makiecie wyklejało się tekst i ilustracje, tworząc właściwą kompozycję, która potem zamieniana zostawała w drukarni w kartki wydawanej książki.

„Największą trudność sprawiało drukarni […] robienie tekstu „w koło”, czyli umieszczenie go po obrysie okręgu. Więc […] samemu się to wyklejało i fotografowało”.

Oprócz pracy redaktorskiej związanej z tytułami innych autorów Bohdan Butenko stworzył własnych bohaterów. Uwielbiałam przygody Kwapiszona w różnych miastach Polski. Zdjęcia z tych miast Bohdan Butenko zamawiał u fotografów, a potem na poszczególne zdjęcia nanosił wycinane z papieru postacie rysunkowe książeczek. To musiała być ogromnie żmudna praca. Pan Bohdan wklejał na zdjęcia poszczególne drobne elementy papierowe, by tak wykonane komiksowe historyjki oddać potem do drukarni. Technika wykonania komiksów z Kwapiszona była na ówczesne czasy nowatorska, wcześniej nie było takiego połączenia zdjęć z rysunkami.

Inną ciekawostką jest tworzenie scenografii do Kabaretu Starszych Panów. Poszczególne elementy scenografii tworzone były z kartonu, czy brystolu, wycinane i ustawiane w studio, gdzie kręcono program. Pomimo, że program był czarno-biały musiały być pomalowane na różne kolory, by na ekranie telewizora różniły się odcieniami szarości. Odpowiednie dobranie kolorów też było nie lada sztuką.

Z kart książki Bohdan Butenko wyłania się jako ciepły, pogodny człowiek, z ogromnym poczuciem humoru. Dorobek artystyczny ma imponujący, znany jest w kraju i za granicą, jego książki tłumaczone są i wydawane w wielu krajach na całym świecie. Przy tym wszystkim, jak pisze Dariusz Rekosz „znany był ze swej skrytości i skromności. Nigdy nie zabiegał o to, aby być celebrytą, nie lubił telewizyjnych wystąpień i kolorowych, krzykliwych gazet. Cenił sobie punktualność i grę fair

Autorowi książki udało się w pełni pokazać jakim człowiekiem był Bohdan Butenko, artysta, na którego książkach wychowało się kilka pokoleń Polaków. Na końcu książki autor zebrał chronologicznie całą twórczość artysty, choć, jak podkreśla, nie sposób jest zebrać wszystko, co stworzył Bohdan Butenko, a każde jego dzieło było wyjątkowe, ale w każde można rozpoznać po charakterystycznym sposobie rysowania.
www.hossula.pl

W czasach mojego dzieciństwa księgarnie nie były zarzucone tyloma pozycjami książek dla dzieci, co teraz. Za to miałam szczęśliwe dzieciństwo, gdyż przyszło mi rosnąć wraz z książkami ilustrowanymi przez Bohdana Butenkę. Do dzisiaj z rozrzewnieniem wspominam przygody Gucia i Cezara, Kwapiszona, Gapiszona i innych.

Bohdan Butenko urodził się 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1662
1653

Na półkach:

Autorowi książki udało się w pełni pokazać jakim człowiekiem był Bohdan Butenko, artysta, na którego książkach wychowało się kilka pokoleń Polaków. Na końcu książki autor zebrał chronologicznie całą twórczość artysty, choć, jak podkreśla, nie sposób jest zebrać wszystko, co stworzył Bohdan Butenko, a każde jego dzieło było wyjątkowe, ale w każde można rozpoznać po charakterystycznym sposobie rysowania.

Pełna recenzja książki dostępna jest na stronie:
https://moznaprzeczytac.pl/bohdan-butenko-pinxit-i-cala-reszta-dariusz-rekosz/

Autorowi książki udało się w pełni pokazać jakim człowiekiem był Bohdan Butenko, artysta, na którego książkach wychowało się kilka pokoleń Polaków. Na końcu książki autor zebrał chronologicznie całą twórczość artysty, choć, jak podkreśla, nie sposób jest zebrać wszystko, co stworzył Bohdan Butenko, a każde jego dzieło było wyjątkowe, ale w każde można rozpoznać po...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2078
6

Na półkach: ,

Wspaniała książka. Bogato ilustrowana, sentymentalna podróż do lat dzieciństwa. Oprócz wywiadu-biografii artysty znajdziemy w niej również dużo ciekawostek na temat ówczesnych realiów i procesów powstawania książek i filmów animowanych.

Wspaniała książka. Bogato ilustrowana, sentymentalna podróż do lat dzieciństwa. Oprócz wywiadu-biografii artysty znajdziemy w niej również dużo ciekawostek na temat ówczesnych realiów i procesów powstawania książek i filmów animowanych.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    14
  • Chcę przeczytać
    5
  • 2023
    3
  • Posiadam
    3
  • Komiksy
    1
  • POSIADAM
    1
  • Wywiad
    1
  • Autobiografie, biografie
    1
  • Biografia
    1
  • Biografie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bohdan Butenko. Pinxit i cała reszta


Podobne książki

Przeczytaj także