Mocarstwo

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
political fiction
emindflow

Jak wyglądałby świat, którego żandarmem jest Polska? Warszawa, stan wojenny. Marek Kopiński to zupełnie zwyczajny obywatel Polski Ludowej – unika władzy, czasem kolportuje niewielkie ilości bibuły. Jednakże dzień, w którym przenosi się między wymiarami, uciekając przed chłopakiem swej niedoszłej kochanki, zdecydowanie nie należy do zwykłych. Kopiński trafia do alternatywnej rzeczywistości,...

Jak wyglądałby świat, którego żandarmem jest Polska?

Kopiński trafia do alternatywnej rzeczywistości, gdzie historia XX wieku potoczyła się innymi torami. Polska stała się potęgą polityczną i gospodarczą, zaś Warszawa to prężnie rozwijająca się, wielokulturowa metropolia. Również Europa wygląda zupełnie inaczej – wojna europejska lat 1940-1947 pozostawiła III Rzeszę podzieloną na drobne państewka, a w miejscu Związku Sowieckiego istnieją dwie Rosje podzielone murem... Nie ma również Wielkiej Brytanii, a jedynie Anglia i Szkocja.
Jednakże rola mocarstwa to ciężkie brzemię – to ciągłe rozsądzanie konfliktów w zapalnych regionach świata; to sąsiedzi, którzy stanowią nieustanne zagrożenie bezpieczeństwa; to również Stany Zjednoczone zazdrośnie spoglądające na polski arsenał atomowy.
Jaka rola pisana jest Markowi Kopińskiemu w tej obcej rzeczywistości? Czy przybysz z PRL-u pomoże w umacnianiu mocarstwowej Rzeczpospolitej, czy też doprowadzi ją do zguby?

"Mocarstwo" to wciągająca kontynuacja losów bohaterów "Wallenroda".

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/pl/Nowosci/Mocarstwo_-_Marcin_Wolski

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/pl/Nowosci/Mocarstwo_-_Marcin_Wolski

Krzysztof Baliński | 2013-09-12
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 12 września 2013

Wolski w książkach „Wallenrod”, „Mocarstwo” nawiązał do swojego „Alterlandu” gdzie literacko zabawiał się koncepcjami historii alternatywnej.
Wolski jest niezwykle ciekawym twórcą polskiej fantastyki, pisze chociażby takie satyryczne gdybanie z przymróżeniem oka, co by nie powiedzieć w gdybaniu jesteśmy mistrzami świata.

Postanowiłem napisać recenzję obydwu książek "Wallenrod" i "Mocarstwo", mimo, że obie różnią się od siebie, to jednak łączy je ta sama rzeczywistość alternatywna i osoba kobiety szpiega Haliny Szymańskiej. Pierwsza część to losy Haliny, która przenika w struktury władzy w nazistowskich Niemczech i swoimi działaniami na rzecz Polski wpływa na to, że historia się zmienia na korzyść Rzeczypospolitej. Swoją droga to ciekawa koncepcja co by było, gdyby los sprawił, że marszałek Piłsudski przeżył jakieś 5 - 6 lat dłużej.
Tu w książce Piłsudski przypomina kardynała Richelieu, który prowadząc politykę raison d'etad * był gotów i z samym diabelstwem się sprzymierzać....

ardnaskela | 2014-10-25
Przeczytana: 25 października 2014

Polska mocarstwowa... ah... co by było gdyby...

Zuela | 2016-01-03

Kontynuacja WALLENRODA.Polska jako mocarstwo jednakże alternatywna wizja historii jest trochę zbliżona do aktualnej.Byłaby katastrofa jak w Smoleńsku,było dążenie do wprowadzenia stanu wojennego.Widzimy gen.Jaruzelskiego pod innym nazwiskiem knującego spiski.Czy aby na pewno taka Polska i świat byłby dobry?

EwaB | 2017-08-25
Przeczytana: 2015 rok

Alternatywna wersja historii.
Ciekawy pomysł, dobrze się czyta.
Polecam

Pablos | 2013-01-11
Na półkach: Przeczytane, [2013]
Przeczytana: 11 stycznia 2013

W “Wallenrodzie” Marcin Wolski opowiedział świetną historię, jak to Polska nie tylko wyszła obronną ręką z zagrożenia ze strony faszyzmu i komunizmu, ale jeszcze na dodatek uzyskała status pierwszej siły Europy. Nic dziwnego, że Autor zechciał do wykreowanego przez siebie świata powrócić, by pokazać nam teraz co działo się w Rzeczypospolitej po latach czterdziestych i wydarzeniach, które kończyły “Wallenroda”.

Bohaterem jest Marek Kopiński, który żyje w “naszej” wersji historii. Nie dość, że właśnie rozstał się z małżonką, to jeszcze ma kłopoty z pracą - trwa bowiem stan wojenny. Pewnego dnia w tymże PRL-u wkracza w przedziwną mgłę... i wychodzi z niej w Rzeczypospolitej Polsce, europejskim mocarstwie.

I bez zbędnych słów wracamy do wypełnionej akcją historii, gdzie nie ma ani chwili na złapanie oddechu. Dzieje się dużo, dzieje się szybko, spotkamy bohaterów znanych z “Wallenroda”, poznamy dalszy ciąg tej absolutnie niewiarygodnej, kompletnie nierealnej, ale strasznie...

lolipop13 | 2015-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2015

Książka całkiem ciekawa. Pomysłem jest umieszczenie akcji w rzeczywistości alternatywnych historii, w której Polska jest europejskim mocarstwem. Powieść tę czyta się bardzo szybko, jest dość interesująca, choć mam wrażenie, że to taka lektura z kategorii "dobre do czytania w autobusie lub pociągu". Mnie osobiście ta książka umiarkowanie wciągnęła, być może zabrakło jej trochę dynamiki i polotu. Nie znam się bardzo szczegółowo na historii i postaciach ważnych w życiu społeczno-politycznym dwudziestolecia międzywojennego, więc warstwa spekulacji na temat innych dziejów Polski i jej obywateli nie do końca mnie zaangażowała. Na szczęście lektura nie była czasem straconym, można tę książkę przeczytać dla rozrywki, bywa zabawna.
Rzeczą, która najbardziej mi przeszkadzała w książce, były jej niedostatki edytorskie. Wydawnictwo poskąpiło chyba na przyzwoitą korektę, pełno w książce literówek, zgubionych liter, powtórzeń, fragmentów o wykolejonym szyku, czy takich, które ktoś zapomniał...

Goha19 | 2013-01-30
Przeczytana: 29 grudnia 2012

Szczypta nostalgii za Piłsudskim, odrobina polskiego nacjonalizmu, naparstek patriotyzmu, gruba warstwa tęsknoty za utraconymi możliwościami i mamy mieszankę wybuchową pt. Polska w roli mocarstwa.
Autor śmiało konstruuje wizję co by było gdyby Piłsudski nie umarł i dzięki swemu wrodzonemu instyktowi politycznemu wyprowadził nasz kraj z przedwojennego labirytnu zdarzeń.
Fani historii odnajdą tu wiele smaczków i historycznych niuansów, ci mniej zaangażowani mogą omijać ze znużeniem nieco przydługie opisy rodem z encykopedii PWN, czekając na wątki bardziej sensacyjne.
A tych tu nie brakuje; na kolejnych stronach autor rozkręca się wyposażając bohaterów w coraz to nowsze zabawki służb specjalnych, starsze panie na emeryturze w umiejętności komandosów, dochodząc do sceny niemal jak z Jeamsa Bonda, bo akcja rozgrywa się na morzu, luxusowym jachcie i pod wodą.
Główny bohater to postać z PRL, która trafia do alternatywnej historii Polski - zwycięskiej i próbuje się tam odnaleźć...

PeterM | 2013-09-15
Przeczytana: maj 2013

Mocno utopijny lecz wciągający opis alternatywnej historii naszego kraju. Czyta się lekko, łatwo i przyjemnie.

Arkalion | 2017-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2017

Wolski lubuje się w wizjach alternatywnych historii do czego wielokrotnie przyzwyczaił swoich czytelników.Niestety z tych wszystkich tytułów książek opisujących alternatywne wizje historii ta jest najsłabsza.Autor za dużo uwagi poświęca róznym koneksjom rodzinnych w alternatywnej historii.Za dużo szczegółów.Lubie książki Wolskiego choć nie zgadzam się z jego wiarą w idealizm jaka to Polska byłaby wspaniała jakby nie było 2 wojny i komunizmu.Wiara Wolskiego w Polaków jest bardzo idealistyczna,niestety wystarczy poczytać jakikolwiek rocznik statystyczny np z 1938 roku i porównać go z poziomem życia na zachodzie to różnice w ilości auta,odbiorników radiowych ,standardem mieszkań była porażająca.Polska byłą bardzo biednym krajem,rozdartym narodowościowo ,bez identyfikacji państwowej 90% obywateli. Nie wierze by świat z marzeń Wolskiego jaka Polska byłaby wspaniała mógł się ziścić nawet gdyby nie było 2 wojny i nie byłoby komunizmu.

wishjet | 2013-09-07
Na półkach: Przeczytane, Marcin Wolski

Cudowne konsekwencje zakończenia "sprytnie" prowadzonej wojny i kontynuacja losów bohaterki "Wallenroda". Biorąc pod uwagę dzisiejsze realia miło jest przenieść się (przynajmniej w wyobraźni) w lepsze czasy i przeczytać o Prezydencie Tadeuszu Zawadzkim (Zośce) oraz szefie wywiadu Janie Bytnarze (Rudym) - nawet gdy występują w powieściowych rolach drugoplanowych. Tym milsze to zajęcie, że w gorszych czasach pojawiają się afiliowani przy PAN (sic!) "uczeni polscy", na nowo interpretujący "Kamienie na szaniec".

Ćwiek