Rozmowa w sadzie piątego sierpnia. O chłopcu z bardzo starej fotografii

Wydawnictwo: Czytelnik

Kunszt tej książki polega na tym, że w pozornie potocznej rozmowie, gdzie padają luźne pytania i odpowiedzi, kryje się żelazna konstrukcja. I to ona pozwoliła Autorowi w sposób zwięzły przemycić najważniejsze myśli Korczaka i stworzyć jego portret. Ta wyborna gawęda jest kluczem do zrozumienia Starego Doktora. Nie wystarczy znać system Korczaka, by być wielkim wychowawcą. Nie wystarczy być jego sekretarzem i najbliższym współpracownikiem, by ciekawie o nim mówić. Trzeba mieć jeszcze talent pisarski Igora Newerlego. Dlatego ta szczupła książka jest tak odświeżająca. Soczysta i smaczna jak to pachnące jabłko z ostatniej inflanckiej jabłoni, którym Autor częstuje przybyłą na rozmowę młodzież w swym mazurskim sadzie.
Z Posłowia Jarosława Abramowa-Newerlego

Badhbh | 2014-03-20
Przeczytana: 20 marca 2014

Polecam lekturę tej niepozornej książeczki. Skłania do refleksji, wzrusza i bawi. Stawia w interesującym świetle Panadoktora. Pozornie wydaje się skierowana do dzieci, stąd przyjmuje formę luźnych wspomnień kierowanych do grupki dzieci goszczonej przez Autora na działce. Ale czy w każdym z nas nie tkwi dziecko? Niezwykle pouczająca lektura w najpiękniejszym tego słowa znaczeniu. Zawiera olbrzymią dawkę optymizmu i wiary w drugiego człowieka "MIMO WSZYSTKO".

martin | 2016-01-24
Na półkach: 2009 - 2013, Przeczytane