Wyzwanie czytelnicze LC

Na nieludzkiej ziemi

Wydawnictwo: Znak
7,53 (264 ocen i 28 opinii) Zobacz oceny
10
19
9
46
8
67
7
84
6
29
5
14
4
3
3
1
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788324049844
liczba stron
478
słowa kluczowe
gułag, Sybir, komunizm, Katyń, zsyłka
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodał
Łukasz Kuć

Nowe wydanie z nie publikowanym dotąd rozdziałem Opowiadanie Wicia odnalezionym w archiwach Autora. „Na nieludzkiej ziemi to mrożąca krew w żyłach relacja z życia i śmierci w Gułagu. Napisał ją obdarzony niezwykłym zmysłem obserwacji, wielkim talentem i wyjątkową wrażliwością artysta. Książka Józefa Czapskiego to klasyk, który należy stawiać obok Archipelagu GUŁag Sołżenicyna czy Innego...

Nowe wydanie z nie publikowanym dotąd rozdziałem Opowiadanie Wicia odnalezionym w archiwach Autora.

„Na nieludzkiej ziemi to mrożąca krew w żyłach relacja z życia i śmierci w Gułagu. Napisał ją obdarzony niezwykłym zmysłem obserwacji, wielkim talentem i wyjątkową wrażliwością artysta. Książka Józefa Czapskiego to klasyk, który należy stawiać obok Archipelagu GUŁag Sołżenicyna czy Innego Świata Herlinga-Grudzińskiego”. – Norman Davies

Na nieludzkiej ziemi należy do kanonu najbardziej wstrząsających książek o cierpieniach zgotowanych światu przez komunistyczną utopię, jaką realizował sowiecki aparat przemocy i wyzysku. Józef Czapski oddaje głos zamordowanym i wyraża w ich imieniu niezgodę na dokonujący się horror. Jednymi z pierwszych, którzy docenili znaczenie i siłę zawartych tu Wspomnień starobielskich, byli Arthur Koestler i George Orwell. Ten ostatni, zainspirowany przeżyciami Czapskiego, planował napisać książkę o Katyniu.

Posłowie do nowego wydania dzieła Józefa Czapskiego napisała prof. Natalia Lebiediewa, historyk, jedna z najwybitniejszych znawczyń tematyki katyńskiej.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2017

źródło okładki: zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1040)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2667
onika | 2013-08-04
Przeczytana: sierpień 2013

Za każdym razem, gdy słuchałam opowieści moich babć i ich koleżanek o wojnie, musiało paść zdanie: "I pamiętaj dziecko, sowieci od Niemców byli gorsi. To swołocz." I długo nie rozumiałam, że dla nich ruski i Rosjanin to były dwa różne pojęcia i dwie odrębne kategorie ludzi.

Książka Józefa Czapskiego chyba najpełniej pozwoliła mi pojąć te różnica między Rosjanami, które dla moich babć były tak oczywiste. Nieludzka ziemia, nieludzkie traktowanie więźniów, nieludzkie zachowania uwięzionych. Nie umiem pojąć tych trudów, które stały się udziałem milionów ludzi, którzy mieli nieszczęście urodzić się czy tylko przebywać na ziemiach sąsiadujących z Rosją Radziecką.

Podziwiam autora za sposób w jaki przelał na papier swoje wspomnienia. Ocalił pamięć o wielu swoich towarzyszach niedoli i dał świadectwo o wydarzeniach, o których słuch mógł zaginąć. Mimo, że tyle przecierpiał, nie ma w nim nienawiści. Docenia każdy najmniejszy gest przyjaźni i współczucia, którego doznaje on sam, czy inni...

książek: 782
utracjusz | 2017-10-30
Na półkach: Przeczytane

Lektura „Tumultu i widm” pozwoliła mi zafascynować się postacią Józefa Czapskiego; „Na nieludzkiej ziemi” z pewnością tę fascynację pomoże utrwalić. Źródło tego uczucia nie tkwi oczywiście w tematyce książki, na którą składają się trzy teksty, pierwotnie opublikowane w latach 40., z których pierwszy opowiada o pobycie autora w obozie w Starobielsku, drugi – tytułowy i najdłuższy – obrazuje jego tułaczkę po ZSRR, formowanie Armii Andersa i poszukiwania zaginionych żołnierzy polskich, trzeci zaś w bardzo zwięzłej formie ujmuje ustalenia autora w sprawie zbrodni katyńskiej.

Fascynuje patriotyzm Czapskiego. W dzisiejszych warunkach łatwo można zapomnieć, że postawę tę konstytuuje miłość nie tylko do Polski, ale także do Polaków oraz do języka polskiego. Dzieje się tak dlatego, że dwa ostatnie uczucia zdają się występować obecnie nader rzadko, a ich brak łatwo jest zdiagnozować; przy tym brak ten stał się tak powszechny, że łatwo uchodzi już za normę. Zetknięcie z Czapskim pozwala...

książek: 2740
Koronczarka | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Jakimś cudem nie zginął w Katyniu. Tułając się po sowieckich więzieniach trafił do formującej się armii Andersa. I opisał to wszystko z gorączkowym pośpiechem człowieka bez reszty zaangażowanego w poszukiwanie kolegów ze Starobielska, a potem w organizację armii i ewakuację jak największej liczby Polaków, którzy w tej armii widzieli swój ostatni ratunek, by się z sowieckiej, nieludzkiej ziemi wydostać. Relacja Czapskiego przesiąknięta jest współczuciem, grozą i obserwacjami malarza, czułego na barwę i kształt. Jest to relacja człowieka, który głęboko, mocno odczuwa to, co widzi. A widzi dużo, zapamiętuje szczegóły, czyta z ludzkich twarzy, boli go brzydota, nędza. Nie zamyka się w stereotypach. Chce poznać, więc wiecznie rozmawia z ludźmi, by potem nam opowiedzieć ich historie. Świeżość spojrzenia na ten nieludzki świat jest chyba jednym z ważniejszych walorów tej niezwykłej i wstrząsającej książki.

książek: 7123
Witold Lisek | 2011-05-09
Przeczytana: 19 stycznia 2015

http://www.youtube.com/watch?v=KDAa3DmKZ7E

książek: 2133
Wojciech Gołębiewski | 2015-08-31
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Pisząc recenzję książki Marii Czapskiej "Europa w rodzinie", zauważyłem, ze zdziwieniem, brak paru moich słów na temat wspomnień jej brata, Józefa zawartych w omawianej teraz książce. Prędko więc staram się to niedopatrzenie usunąć. Nim przejdę do książki przypomnę, że to Józef Czapski (1896-1993) powiedział w Maisons – Laffitte, że patriotą można być nie mieszkając w ojczystym kraju.
Przed zasadniczym tekstem zatytułowanym "Na nieludzkiej ziemi" mamy wspomnienia Czapskiego z pobytu w Starobielsku. Zaznaczmy od razu, że Czapski jest jednym z 79, którzy uratowali się z transportu przybyłego do Starobielska w dniu...
„...5.IV.1940 roku, liczącego 3920 oficerów wraz z kilkudziesięcioma więżniami cywilnymi i około 30 podchorążymi i chorążymi”.
Już pierwsze strony wzbudzają we mnie emocje, a, bym nie został oskarżony o, nazwijmy to delikatnie - nadinterpretację, ...

książek: 1114
Sargento_Garcia | 2018-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2018

Wstrząsający opis tego co człowiek potrafi zrobić człowiekowi. Stosunkowo niewiele jest książek opisujących losy ludzi wysłanych przez władze radziecką na wieloletnie "leczenie klimatyczne" za Ural. Oczywiście pojawiają się książki takie jak "Archipelag Gułag", "Inny Świat" czy "Tak daleko jak nogi poniosą" ale to i tak kropla w morzu. Dlatego właśnie trzeba wyłapywać i czytać takie perełki jak ta książka.

Polecam!

książek: 898
Breaking_Bad | 2018-09-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 września 2018

"Nie wiem, ilu jest ludzi w więzieniach i obozach sowieckich, słyszy się liczby od 16 do 35 milionów, ale charakterystyczne jest powiedzenie jednego z sędziów śledczych: kiedy mój znajomy badany powiedział mu, że nas Polaków jest 30 milionów, że nie tak łatwo nas zgładzić - zaśmiał się: >>no wielka mi rzecz, my w samych obozach pracy i w więzieniach mamy więcej<<."

We wspomnieniach zawartych w "Na nieludzkiej ziemi" Józef Czapski - więzień Starobielska i innych obozów, cudem nie zgładzony jak jego koledzy w Charkowie, Katyniu, Twerze, potem uczestnik formowania Armii Andersa w Sowietach, jednym słowem świadek historii - niezwykle przenikliwie opisuje ten prawdziwie diabelski system jakim był Związek Sowiecki.
"Nie, tego nikt nie może zrozumieć, musi przyjść genialny pisarz, obserwator, nowy Tołstoj czy nowy Proust, rosyjski czy polski, który by mógł opisać to, co w Rosji jest wszędzie, co chwila, co zdradza nagle w życiu zwykłym, powszednim, jeden...

książek: 2340

To książka posiadająca spory ładunek emocjonalny. Józef Czapski to człowiek nieprzeciętny (artysta malarz, pisarz), który był więziony jako polski oficer w Starobielsku i jako jeden z nielicznie tam więzionych uniknął śmierci w Katyniu, by trafić do więzienia w Griazowcu. Książka jest zapisem jego wspomnień po jego uwolnieniu, gdy trafił do tworzącej się Armii Polskiej Andersa, gdzie najpierw zajmował się poszukiwaniem "zaginionych" kolegów, a następnie był odpowiedzialny za sprawy kulturalno-oświatowe w armii. Zapiski te ukazują nie tylko zmagania Czapskiego w niesamowicie trudnych warunkach ale i losy wielu Polaków, którzy dostali się w stalinowskie tryby po wrześniu 1939 r. Przy tym autor dzięki swojej wrażliwości ukazuję siłę literatury, potrafi przy całej grozie sytuacji zatrzymać się i podziwiać piękno przyrody, ukazać swoje wahania a czasem i bezsilność. Jest bystrym i inteligentnym obserwatorem charakterów ludzkich, wyciągającym niezwykle trafne wnioski dotyczące...

książek: 925
bernadeta1233 | 2013-08-01
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Ziemia kojarzy się życiem, dostatkiem. Jaka musi być ziemia, której dodaje się określenie "nieludzka"? Świat ZSRR,o którym pisał Czapski przeraża. Nie wiem czy można zrozumieć ten system ludobójczy. To zabijanie dla ideii, zsyłki, gnębienie, przesłuchiwania, torturowania.
Dobrze też zobrazowany portret homosowietikusa. Metody stosowane przez władzę do zapanowania nad umysłami społeczeństwa.
Najtrudniejsze dla mnie są fragmenty, w których bohaterami są dzieci. Tu Czapski relacjonuje walkę o życie dzieci zagłodzonych. Potworne.
I niestety, to jest literatura faktu.

książek: 5559
malineczka74 | 2011-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2011

Należę do pokolenia , które żyje już w pełni wolnej Polsce - nie ma już "Wielkiego Brata " , nie jesteśmy już satelitą Moskwy i nie ma cenzury . Moi dziadkowie nie dożyli ,ale ja doczekałam się czasów ,gdy na licealnych lekcjach historii nauczycielka mogła powiedzieć bez obaw o zbrodni katyńskiej oraz o totalitaryźmie w wydaniu Stalina. Do dziś od tamtych czasów Rosjanie, choć z pewnym oporem, ujawnili sporo dokumentów z przepastnych archiwów i przyznali się do popełnienia tych strasznych mordów , prześladowań i represji.


Napad Niemiec na Polskę w 1939 roku był spodziewany , ludność uciekająca na Wschód dostała się w samą paszczę lwa - od 17 września i tu Polaków czekała gehenna.


Józef Czapski walczący w kampanii wrześniowej trafił do radzieckiej niewoli 27 września 1939 roku -został zatrzymany w Chmielku i przewieziony do Lwowa. W książce "Na nieludzkiej ziemi" opisał swoją wojenną tułaczkę od aresztowania do czasów wyjazdu z terenów podległych Stalinowi wraz z Armią Andersa...

zobacz kolejne z 1030 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd