Chłopiec z Salskich Stepów

Wydawnictwo: Czytelnik
83-0700-848-4
miss_jackal

Inne wydania

Powieść opisuje wspomnienia z czasów obozowych Włodzimierza Iljicza Diegtiarewa spisane po wielu latach przez Igora Newerlego w 1948 r. Książka ma mieć charakter biograficzny, gdyż opisuje dzieje głównej postaci. Treść biograficzna została przedstawiona autorowi podczas pobytu w jednym z obozów.

PABLOPAN | 2012-08-03

Pozycja obowiązkowa dla osób zainteresowanych tematyką obozów koncentracyjnych. Świetna książka.

Roman Dłużniewski | 2016-12-15

Przeczytałem w szkole jako lekturę. Nie poruszyła mnie. Tak, historia jest przygnębiająca, ale... Pozostawię bez dalszego komentarza.

Agnieszek | 2012-11-11
Na półkach: Domowa półka, Przeczytane
Przeczytana: 11 listopada 2012

Ten Newerly - pisarz w pewien sposób naznaczony - przedstawia losy niepokornego ducha: Rosjanina szukającego swojego miejsca, znającego wagę życia i wierzącego w człowieczeństwo, tak często wystawiane na próbę.

Newerly pisze ciekawie, wciąga czytelnika w narrację, prowadzi przez meandry wojny, a zarazem podąża za wskazówkami moralnego kompasu. To pozycja dla każdego: okrucieństwa są wygaszone, niedopowiedziane, bohater zyskuje przymioty herosa.

Czytałam tę książkę bez obciążenia kontekstem politycznym, w jaki został Newerly - za własną zgodą czy bez niej - wmanewrowany (mam nadzieję, że czegoś na ten temat jeszcze się dowiem) i mogę potwierdzić, że się broni.

Dobrze jest konfrontować naznaczone skażeniem pozycje z własnym spojrzeniem, współczesnym .

Bartosz Zaprawa | 2010-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2010

Świetna książka, genialnie napisana i opowiadająca bardzo ciekawą historię. Miałem jedno z pierwszych wydań w którym autor prosił "Ruskiego Doktora" by napisał do niego/spotkał się z nim jeżeli przeczyta tę książkę - to wzbudziło moją ciekawość; zastanawiałem się czy doszło do tego spotkania. Po kilku latach od przeczytania książki, całkiem przypadkiem dowiedziałem się od koleżanki, która miała nowsze wydanie, że doszło.

klaudiabla2 | 2012-03-03
Przeczytana: 31 stycznia 2012

Książka ta to opowieść Włodzimierza Łukicza- tytułowego chłopca z Salskich Stepów. Została ona wysłuchana przez autora podczas wspólnego przebywania w obozie na Majdanku. Dzieje się w czasach drugiej wojny światowej. Traktuje o chłopcu, który chciał się uczyć i przez to opuścił swoje ukochane stepy. Od tej pory czekała go ciężka szkoła przetrwania. Jeszcze gorzej dzieje się wraz z wybuchem wojny.
Tę niepozorną książeczkę znalazłam w szafce podczas robienia porządków. Myślałam, że będzie się ciężko czytała, ale nic podobnego. Przez te strony się po prostu płynie. Losy głównego bohatera tak wciągają, że nie sposób się od nich oderwać.
Dodatkowo nie znajdziemy tu suchych faktów, ale zwykłe, codzienne życie ludzi, którzy przecież też musieli sobie radzić w czasie wojny. Wiele razy zdenerwowało mnie ironiczne i brutalne zachowania Niemców. Okładałam przez nie kilka razy książkę. Nie były one bardzo wyraźne, ale ja już tak mam, że bardzo się przejmuję, a więc ,,Malowany ptak”...

Mizu | 2011-11-27

"Klukwa, jagoda charoszaja!" :)

Iga | 2014-03-27
Przeczytana: 27 marca 2014

Zabijcie mnie, ale książka mnie nie zainteresowała i wątpię, by na długo pozostała w mojej pamięci. Jednak jest jeden cytat, z którym w 100% się zgadzam i który jest jej ogromnym plusem (choć, niestety, pochodzi z posłowia, a nie od autora). Oto i on:
"(...) Dowiecie się z niej, że nawet w nieludzkich czasach można ocalić godność. I znaleźć przyjaciela. Niech to będzie Rosjanin, Żyd, Polak czy Niemiec- nieważne. Byle był człowiekiem. A to wcale nie tak mało. Nawet w naszej, cywilizowanej ponoć epoce, w której tylko czasem nagłe rzezie i czystki etniczne przypominają, iż z tym naszym widzeniem samego siebie nie jest najlepiej. I może jednak postęp w sztuce zabijania istnieje?"

natalia_morozow | 2014-11-24

Ciekawa, chwilami mocno zajmująca, jednak czegoś mi w niej brakowało, jakby autor nie dokonczył pewnych wątków (choć, szczerze mówiąc, nie potrafię tego sprecyzować ). Polecam osobom, które są zainteresowane taką tematyką, inni czytelnicy mogą się nudzić.

EmaxDomina | 2013-10-07
Na półkach: Przeczytane, Dzieciństwo
Przeczytana: 1979 rok

Jeśli czyta sie tę książkę bez obciążeń polityczno-historycznych to naprawdę można się wzruszyć i zadumac nad ciężkim losem ludzi naznaczonych przez wojny i biedę

Nika | 2013-12-24
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Piękna opowieść... Nie tylko o wojnie, ale także o dojrzewaniu, o tym, jak ludzie się zmieniają w zależności od otoczenia.