Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza. Tom 1

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
9788324402083
jarosław iwaszkiewicz
joly_fh

Pierwsza na polskim rynku wydawniczym kompletna, analityczna, a przy tym błyskotliwie napisana biografia Jarosława Iwaszkiewicza, pisarza, który przez wiele lat wpływał na kształt polskiej kultury, tworzył literackie kanony estetyczne, budził zainteresowanie swoim życiem i aktywnością artystyczną. Pierwszy z dwóch tomów obejmuje lata 1894–1939. Książka zawiera wiele fotografii z archiwum...

Pierwszy z dwóch tomów obejmuje lata 1894–1939. Książka zawiera wiele fotografii z archiwum rodzinnego.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 2012

źródło okładki: Wydawnictwo Iskry

MadziajaPalinka | 2019-02-12

Długo czyhałam na "Inne życie" Radosława Romaniuka. Po pierwsze ze względu na postać Iwaszkiewicza, który nie tyle fascynował mnie jako pisarz/poeta ale jako człowiek kultury, który wyrósł w pewnej epoce. Po drugie ze względu na wielość książek biograficznych poświęconych autorowi „Panien z Wilka”. Ukazały się między innymi „Iwaszkiewicz - pisarz po katastrofie” Marka Radziwona oraz „Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów” Ludwiki Włodek. Biografia ukazała się nakładem Iskier i jest to tom pierwszy, doprowadzony do roku 1939. Tom, mimo rozmiarów, czytelniczo przepyszny.

To solidnie skonstruowane tomiszcze, z bogatym materiałem źródłowym, fotografiami. Romaniuk prowadzi czytelnika przez meandry życia Iwaszkiewicza drogą przemyślaną, na której nie ma miejsca na niepotrzebne dygresje. Język książki jest przystępny, nie nuży. Autor przytacza często fragmenty dzienników zarówno Iwaszkiewicza, jak i jego zony, Anny. Czerpie wiedzę z listów oraz wspomnień m. in. Marii Iwaszkiewiczowej. Nie...

Kasiek m | 2018-03-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 01 marca 2018

Wspaniała, rzetelna, bogata biografia Jarosława Iwaszkiewicza. Dla miłośników jego twórczości pozycja absolutnie obowiązkowa. Czytam po raz drugi w oczekiwaniu na kolejny tom. A ten już za chwilę :-)

rokita49 Boruta | 2017-10-22
Przeczytana: 22 października 2017

Doczekałem się (prawie),że za chwilę ukaże się drugi tom biografii Jarosława Iwaszkiewicza Radosława Romaniuka.Czytam ponownie tom pierwszy z prawdziwą przyjemnością.Kilka dni temu byłem w Brwinowie z wnuczętami (szkoła wnuczki wynajmuje starą willę z ogrodem) na Dniu Nauczyciela i później pojechaliśmy do centrum, ponieważ chciałem pójść na grób Iwaszkiewicza.Z pewnym trudem udało mi się odnaleźć grób pisarza,jego żony,matki,brata,sióstr i teścia,zrobiłem kilka zdjęć,zabrakło czasu na refleksje.Zaczerpnięte z biografii Romaniuka:"Prawdopodobnie wówczas w domu Szymanowskich Iwaszkiewicz spotkał przebywjacego na urlopie w Kijowie oficera lejbgwardii Stanisława Ignacego Witkiewicza.Kompozytor zaprezentował młodzieńca słowami:"To jest mój kuzyn Jarosław Iwaszkiewicz,poeta".".Brwinów i stepy Ukrainy.

Przede wszystkim, ogromy podziw dla autora za gigantyczną pracę, jaką wykonał, przygotowując się do napisania tej biografii. Nie przyniosłoby to jednak efektu w postaci książki, którą czyta się jak dobrą powieść, gdyby nie pióro autora i postać, którą opisuje. Bogaty życiorys Iwaszkiewicza, meandry jego losu, wiodące od kresowego ziemiaństwa, przez krąg awangardowych poetów Skamandra ku zaskakującemu małżeństwu z córką zamożnego fabrykanta, kariera dyplomatyczna zakończona tajemniczym skandalem, osobowość pełna sprzeczności – poeta, urzędnik, doskonały zarządca majątku odziedziczonego przez żonę, wytrwały opiekun w jej chorobie, a przy tym człowiek poszukujący erotycznych przygód i miłości – to wszystko dostarcza aż nadto biograficznego materiału. Autor przedstawia go rzetelnie i szczerze, a zarazem żywo, plastycznie i z dużym taktem. Analizuje dość dokładnie twórczość pisarza, tropiąc w niej biograficzne ślady (których jest bardzo wiele), ale sądzę, że nawet osoby...

Renax | 2015-12-19
Na półkach: Przeczytane, Biografie, 2015
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Książka mnie zachwyciła. Obejmuje dzieciństwo Iwaszkiewicza, aż do wybuchu wojny. Jedyne, czego mi brakowało, to fotografie.
Język jest barwny, bardzo opisowy, plastyczny i zrozumiały. Czytelnik wciąga się kompletnie. Dodatkowo, autor bardzo dobrze analizuje twórczość Mistrza, więc przeplata opowieść 'wersją' Iwaszkiewicza z jego wspomnień oraz analizuje charakterystyczne dla danego okresu utwory.
Książka opisuje kilka płaszczyzn.
Po pierwsze jest to znakomita, wnikliwa, szczera, a zarazem przychylna Iwaszkiewiczowi i nie plotkarska biografia. Opisuje wydarzenia z życia, koleje losu, dramatyczne momenty, zawirowania uczuciowe i utwory powstałe wtedy. Mamy więc również genezę książek i wierszy. Autor ustosunkowuje się do informacji o orientacji seksualnej Iwaszkiewicza, i do jego zawirowań miłosnych. Czyni to z kulturą i taktem. Mamy również wiele anegdot z życia. Opis małżeństwa Iwaszkiewiczów w sumie był opisem kochających się ludzi, chociaż nietypowym.
Po drugie, książka jest...

Magdalena Żerek | 2015-08-18
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Pisarz i jego dzieło

Jarosław Iwaszkiewicz jest postacią interesującą, bo kontrowersyjną, pełną sprzeczności, przez jednych niedocenioną, przez innych uwielbianą. To między innymi prozaik, poeta, dramatopisarz, tłumacz, mężczyzna poważnie myślący o karierze muzycznej, urzędnik państwowy i nauczyciel. Przede wszystkim jednak osoba, która chciała zajmować się zwłaszcza twórczością literacką. Radosław Romaniuk, jako edytor archiwaliów związanych z artystą, redaktor jego dzienników, we wnikliwy i analityczny sposób opowiedział o życiu i twórczości pisarza.

Radosław Romaniuk tworząc „Inne życie. Biografię Jarosława Iwaszkiewicza” w oparciu o bogate teksty źródłowe, ukazał egzystencję artysty na wielu jej płaszczyznach. Odnajdując nieznane dotąd dokumenty, mógł zarysować szeroki kontekst twórczości pisarza. Dzięki temu stworzył opowieść o życiu człowieka interesującego, przez to też, że ciągle wiele aspektów jego biografii budzi kontrowersje i wątpliwości. Wszystkie z jego cech, jego...

MarkizQueensbury | 2015-04-16

Dobra biografia, raczej nie zaciekawi jednak osób nie zaznajomionych wcześniej z Iwaszkiewiczem.

agpela | 2014-08-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: czerwiec 2014

Doskonałe opracowanie. Ale oczywiście raczej dla fanów pióra Pana Iwaszkiewicza, choć i plotkarskich smaczków się co nieco znajdzie :) Bardzo lubię takie biografie, gdzie analizuje się zależności między twórczością Autora, a jego życiem osobistym.
Czekam na część drugą...

joly_fh | 2013-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2013

Merytorycznie trudno jej cokolwiek zarzucić, biografia ta zawiera mnóstwo faktów i przedstawia życie pisarza w bardzo szczegółowy sposób, czerpiąc z wielu źródeł. Niestety książka napisana jest w trudno przystępnym tonie rozprawy naukowej. Autor koncentruje się na analizowaniu twórczości Iwaszkiewicza, jego życie zaś jest traktowane tylko jako tło i inspiracja dla jego utworów. Biografia ta, obfitująca w przydługie wywody literacko-filozoficzne, może być przydatna dla filologów, ale nie dla zwykłego czytelnika, który chce po prostu dowiedzieć się czegoś o pisarzu i poznać go jako człowieka. "Inne życie" przypomina podręcznik akademicki i jest po prostu potwornie nudna. W dodatku to grube tomiszcze to jedynie pierwszy tom, a zatem biografia ta pozostaje niezamknięta.