Dziennik pisany nocą. Tom 1: 1971-1981

Okładka książki Dziennik pisany nocą. Tom 1: 1971-1981 Gustaw Herling-Grudziński
Okładka książki Dziennik pisany nocą. Tom 1: 1971-1981
Gustaw Herling-Grudziński Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2011-11-01
2011-11-01
978-83-08-04815-3
dziennik kronika literatura emigracja

Pierwszy tom za mną, dwa przede mną. Cóż pisać, kiedy trzeba czytać. Oczywiście nocą, bo dnia nie starcza.

Od pierwszych stron poczułem że czytam. Od około 100 strony zacząłem żałować że to kiedyś się skończy. Można napisać o wielu wymiarach "Dziennika.... O Włoszech, w tym o niesamowitości Neapolu. O Rosji, ale tej piękniejszej i tragicznej pisanej słowami Achmatowej, Mandelsztama i Nadieżdy. Z pisarzem możemy przyglądnąć się sztuce włoskiej. Udamy się do Orvieto, Asyżu i Perugi by oglądnąć Signorellego i Giotta. Jest tutaj także zapisana tęsknota za krajem i rozmowy z Maisons-Laffitte. Autor bacznie obserwuje i czyta co w Polsce się ukazuje. Niezwykle interesujące są obserwacje zachodniej europy i komunizującego wymiaru. My wypatrywaliśmy z wypiekami na twarzy "braci europejczyków", co do nas powiedzą a Gustaw Herling- Grudziński przesyłał nam pierwsze ostrzeżenia. Ten wątek dzienników jest niebywale aktualny. Pokazuje przy tym poglądy autora które po 90 roku tylko nabierają wyrazistości. Dlatego spór a potem rozstanie z Giedroyciem nie powinien dziwić. Ale o tym dopiero w III tomie przeczytamy. Gdy w połowie stycznia czytałem "W stronę mroku" Jacka Hajduka to równocześnie zacząłem "Dziennik... Powoli, po kilka stron, ten tekst jest jak wykład z historii sztuki, literatury i polityki. Czytałem i odkładałem a przeczytany fragment zostawał ze mną. Dobrze że jeszcze mam przed sobą dwa tomy. W maju prawdopodobnie ukaże się Dziennik z lat 50. Nie tak znowu często zdarza mi się poczuć to coś... że naprawdę czytam. Niezwykły jest to tekst.

Posiadam i mam przeczytane wszyskie tomy Dziennika. Herling był wielki. Ciężko doświadczony przez los, znakomity publicysta, pisarz, myśliciel. Ileż mądrych, głębokich rozważań znalazłem w jego pracy. Koniecznie!!!

• Chcę kupić
  • Literatura faktu