Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza. Tom 2

Okładka książki Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza. Tom 2
Radosław Romaniuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Iskry
2017-11-30
2017-11-30
Jarosław Iwaszkiewicz
Inne

Okładka książki Rozmawiamy we wszystkich kierunkach Andrzej Barański, Tadeusz Cegielski, Jakub Koisz, Krzysztof Kopczyński, Mariusz Koryciński, Grzegorz Królikiewicz, Renata Lis, Paweł Maciejko, Janusz Majewski, Rafał Marszałek, Karolina Mendak, Tomasz Raczek, Radosław Romaniuk, Kamila Sokołowska, Olga Tokarczuk, Andrzej Waśko, Andrzej Werner, Marcin Świetlicki
Ocena 5,0
Rozmawiamy we ... Andrzej Barański, T...
Okładka książki One. Kobiety, które kochały pisarzy Radosław Romaniuk, Alicja Rosé
Ocena 6,2
One. Kobiety, ... Radosław Romaniuk,&...

Pierwsza część tej biografii poleciała ze mną do Omanu. Żałowałam, że nie mogłam wziąć obydwu, ale te dwie cegiełki ważą. Tak więc pierwsza część została intelektualnie spożyta na gorącej plaży, a druga pod polskim kocem.
Wiedziałam, że książka jest dobra, czytałam wiele pochlebnych recenzji, tak też mówili moi znajomi. Weszłam więc z lekturę z odważnym zaangażowaniem.

Dzieło od samego początku pieściło me literackie, i nie tylko, potrzeby. Tło historyczne przedstawione jest tak obficie i z taką dokładnością, że zaspokoi niejednego amatora dziejów, zarówno przedwojennej jak i powojennej epoki. Jakby sama odyseja pisarza nie była wystarczająco wielka i dostarczająca wrażeń, autor dorzuca tak wiele znakomitych nazwisk, że czytanie tych wszystkich historii ludzkich, powiązanych ze sobą artystycznie, czy rodzinnie, uwodzi.
Postać Iwaszkiewicza jest biograficznie atrakcyjna dzięki jego ciekawej twórczości, znajomości z wielkimi ludźmi, byciu osobą kontrowersyjną i pełną sprzeczności, czy również relacjom seksualnym. Trzeba to jednak również atrakcyjnie napisać.

Radosław Romaniuk stworzył tak precyzyjne dzieło, że poziom wrażenia nie opada do ostatniej strony. Cieszę się, że autor połączył zależność pomiędzy życiem osobistym i twórczością Iwaszkiewicza.
Książkę, pomimo ciężaru, chodzi dosłownie o fizyczny ciężar książki :-), czyta się lekko. Świetne jest to, że po przeczytaniu pięknych książek Iwaszkiewicza można dowiedzieć się co często miało wpływ na jego twórczość, z równie genialnie napisanej biografii.

Biografia świetna, ale mniej pasjonująca niż tom pierwszy. Tu środek ciężkości przeniesiony jest na analizę twórczości Iwaszkiewicza, sam główny bohater gdzieś nam umyka, chowa się za swoimi dziełami. No i coś co przeszkadzało mi najbardziej, ginie właściwie rodzina autora Brzeziny. Szczątkowo wspomina się o jego żonie, ale już córki, wnuki są, a jakoby ich nie było.

Ale biografia jak najbardziej godna polecenia osobom zainteresowanym życiem i twórczością Jarosława Iwaszkiewicza.

Ale...

KULTURALNE INGREDIENCJE BLOG

Radosław Romaniuk napisał monumentalną biografię Jarosława Iwaszkiewicza. Choć autor "Panien z Wilka" doczekał się już kilku opracowań, to wydaje się być najpełniejsze i najbardziej rzetelne. Co więcej, Romaniuk dysponuje nie tylko ogromną wiedzą, ale posiada przy tym obrazowy, interesujący talent narracyjny - książkę się znakomicie czyta. Gdybyż jeszcze była nieco lżejsza... :-)

cd. na blogu :-)

KULTURALNE INGREDIENCJE BLOG