Niepokorny

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Lustra". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fronda
Ellenai

Jego życiorysem można by obdzielić kilka osób. Bronisław Wildstein opowiada po raz pierwszy o sobie - od chwili urodzenia. Jak wyskoczył oknem z komendy milicji w Krakowie i jak przebił milicjantem dworcową szybę. Co usłyszał od Giedroycia w Paryżu i jak ledwie uniknął śmierci na Jamajce. Dlaczego odszedł z masonerii i jak zostawał prezesem TVP. O Stanisławie Pyjasie, Jacku Kuroniu, Jacku Kaczmarskim i Lechu Kaczyńskim. O przyjaciołach i wrogach, własnych i cudzych książkach, o Smoleńsku i o tym, co stanie się z Polską.

źródło opisu: Wydawnictwo Fronda, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwofronda.pl/niepokorny-wywiad-...»

Możemy się na współczesnych dziennikarzy oburzać i denerwować krytycznie patrząc zarówno na ich warsztat dziennikarski jak i etykę zawodową, a jednocześnie przyglądać się również im pod katem tego, co sobą reprezentują, jaką szkołę przeszli, jak reagują na ożywione dyskusje toczące się i w przestrzeni politycznej i społecznej i kulturalnej, co czytają i czy w ogóle, czy bardziej im do cmentarnych hien bazujących na sensacji i jednorazowych newsach czy na rzetelnej, pogłębionej analizie problemów i ich wszechstronnemu obiektywnemu przedstawieniu. Polska scena medialna stworzyła niebezpieczny precedens tworząc bardzo silną grupę mainstreamowych mediów i ich reprezentantów a usuwając w cień niszowe redakcje i dziennikarzy niezależnych i nie podlegających żadnym wpływom, odmawiając im często prawa bytu i prawa do istnienia, bo skoro nie stoi za nimi żaden obcy kapitał będzie im niezwykle trudno przebić się do umysłów społeczeństwa, które mocno zmanipulowane i pod wpływem promowanych...

moch | 2013-04-16
Na półkach: Przeczytane, Siły sensu, 2013

Ciekawa retrospekcja do lat 70-tych. Znowu poczułam tamtą atmosferę zagrożenia i potrzebę buntu, chociaż zupełnie inaczej wspomina się ten okres z dzisiejszej perspektywy. We wspomnieniach Wildsteina przewija się cała galeria postaci (indeks nazwisk aż się prosi!). Niesamowite jakiego przetasowania wśród nich dokonał czas!
Odczuwam jednak niedosyt. Mam wrażenie, że ostatnie rozdziały dot. prezydenta Kaczyńskiego, Smoleńska i obecnej sytuacji politycznej zostały potraktowane zbyt pobieżnie. To samo dotyczy fragmentu rozmowy o Wildsteinie pisarzu i kulturoznawcy. Jednak bardzo polecam chociażby z uwagi na niezwykle barwny życiorys "Niepokornego" niesamowicie sprzęgnięty z naszą historią. W moich oczach redaktor Wildstein bardzo zyskał, przede wszystkim za swą zasadniczość i bezkompromisowość.

Roman Dłużniewski | 2016-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2016

W tej książce - wywiadzie zawarty jest cały Bronek i jego zadziwiający życiorys. Potrafi opowiadać tak, że jego opowieść wciąga. Warto!!

| 2012-12-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, FRONDA
Przeczytana: 25 grudnia 2012

Serdecznie zapraszam do odbycia niesamowitej i wprost niewyobrażalnej podróży przez życie Bronisława Wildsteina, z którym rozmawiają Piotr Zaremba i Michał Karnowski.

Niepokorny - taki właśnie przez całe swoje życie jest Bronisław Wildstein.

Nie chce się wierzyć we wszystkie przygody i wydarzenia opisane w tej książce, których doświadczył red. Wildstein, ponieważ są one po prostu niesamowite i niejednokrotnie zapierające dech w piersiach.

Ucieczka z PRL; śmierć Staszka Pyjasa; praca w RWE; kształtowanie się poglądów i myśli politycznej Bronisława Wildsteina; przyjaciele, którzy okazali się zdrajcami i konfidentami; współtowarzysze broni w czasach PRL, którzy dzisiaj są śmiertelnymi wrogami oddanymi władzy pieniędzy i dziwnych ideałów; walka z układem III RP; katastrofa smoleńska oraz wiele innych aspektów zawartych w tej książce w moim przekonaniu sprawiają, że nie można obok niej przejść obojętnie.

Bronisław Wildstein jest jednym z niewielu jak na prawie 40 milionowy kraj...

Silny_Belwas | 2013-08-14

Wywiad-rzeka z Bronisławem Wildsteinem spełnia podstawowe kryterium jakie stawia się przed książką – po jej przeczytaniu człowiek żałuje, że się już skończyła. Prawie każdy rozdział wydaje się zbyt krótki. O ile zabójstwo Pyjasa i sprawa Maleszki były już opisywane wielokrotnie przez co są szerzej znane, o tyle w książce pojawia się również wiele wątków mniej znanych. Jak choćby tułaczka Wildsteina po Austrii, Szwecji, Niemczech, Francji, którą odbył po tym jak musiał opuścić gościnne progi Polski Ludowej. Dla regularnego czytelnika książek Wildsteina czeka w rozdziałach emigracyjnych dodatkowy smaczek jaką jest możliwość odkodowania ludzi, którzy stanowili inspirację dla konkretnych postaci w jego książkach. W przypadku „Mistrza” Wildstein mówi o tym wprost w innym miejscu można zaś się domyślić kto stanowił pierwowzór postaci z opowiadania „Pralnia, czyli czy może to być przypadek?” umieszczonego w zbiorze „Przyszłość z ograniczoną odpowiedzialnością”.

Wildstein nie ogranicza...

peccator | 2015-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Bardzo ciekawa książka. Wildstein to człowiek niezwykle mądry, a przy tym szczery i potrafiący przyznać się do błędu.

karolmulik | 2017-09-06
Adam | 2017-09-03