Zgliszcza. Opowieści pojałtańskie

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
9 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna
brzanka

Akcja powieści dzieje się w latach 1945-1956. Opowiada o próbie uprawiania polityki na cmentarzu, jakim stała się powojenna Polska. Polityki zmierzającej do powstrzymania rozrostu hydry, jaką był komunizm. Wydarzenia obserwujemy z perspektywy Stanisława Mikołajczyka, który podjął ryzykowny eksperyment, próbując ograć komunistów metodami parlamentarnymi, ale też z perspektywy żołnierzy...

Wydarzenia obserwujemy z perspektywy Stanisława Mikołajczyka, który podjął ryzykowny eksperyment, próbując ograć komunistów metodami parlamentarnymi, ale też z perspektywy żołnierzy wyklętych czy zwykłych ludzi imających się rozmaitych metod i dróg, aby uczynić nasz kraj normalnym i wolnym. Większość bohaterów to postaci autentyczne, obok nich pojawiają się postaci fikcyjne, które jednak często też miały swoje historyczne pierwowzory.

Poza Stanisławem Mikołajczykiem, Stefanem Korbońskim czy Zygmuntem Żuławskim, partyzanckim dowódcą „Orlikiem” (Marianem Bernaciakiem) czy Kazimierzem Pużakiem jako wyraziści uczestnicy zdarzeń występują nasi opresorzy: Władysław Gomułka, Bolesław Bierut, Jakub Berman, Stanisław Radkiewicz, Luna Brystygierowa, oraz osoby uwikłane w rodzący się nowy system, na czele z Józefem Cyrankiewiczem i prof. Stanisławem Grabskim. Akcja rozgrywa się w wielu miejscach Polski – od Warszawy poprzez lasy wokół miasteczka Ryki na pograniczu Mazowsza i Lubelszczyzny aż po Poznań i Dolny Śląsk.

Ta książka to także zarysowana wyrazistymi kreskami panorama ówczesnego społeczeństwa z jego nieprostymi dylematami i wyborami. I hołd złożony Polakom upadającym, cofającym się, ponoszącym klęski, ale usiłującym zachować w strasznych czasach swobodę decyzji i człowieczeństwo.

źródło opisu: Zysk i S-ka

źródło okładki: wydawnictwo Zysk i S-ka

Roman Dłużniewski | 2017-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Niesamowita powieść !!! Od dawna Zaremba jest jednym z moich ulubionych autorów, lecz "Zgliszcza" to coś wyjątkowo fantastycznego!! Ale uwaga - to jest książka dla ludzi, którzy bardzo interesują się Polską lat powojennych i są dość dobrze obeznani z naszą historią. Innych czytelników książka może wręcz zanudzić. Już od pierwszych stron uderza niesamowity język. Czułem się tak, jakbym czytał niemalże pamiętnik pisany przez kogoś z tamtego okresu. I postacie występujące w powieści. Ważne nazwiska w naszej historii najnowszej. Kamiński, Korboński, Chorążyna...Wspaniała kobieta. Gnidy takie jak Wycech. Zrobili go później marszałkiem Sejmu. Oprawcy tacy jak Brystygierowa, Radkiewicz, Różański, Humer... Pogubiona całkowicie Nałkowska. Taka dworska pisarka. Jej śladami pójdzie później Szymborska. Sędzia Jarosz, złamany przez niemieckie obozy. Nie odnalazł się już nigdy. Mikołajczyk - nie dorósł do roli, jaką chciał odgrywać. Aresztowania, śledztwa, spiski, konfidenci. Zdrajcy i patrioci....

mts1986 | 2017-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Moim zdaniem Opus magnum. Takiej powieści brakowało, opisującej powojenne losy Polaków i ich trudne wybory. Sędzia Jarosz ukazuje losy straconego pokolenia, które nie godziło się na nowy ład. Gdyby tak naprawdę poszedł z komunistami to wpierw byłby wiceministrem, a potem i ministrem sprawiedliwości. Z drugiej strony mamy Mikołajczyka, który jest człowiekiem trudnym w relacjach, a jednocześnie wierzy, że uda mu się powstrzymać komunistów. Miał do tego swoje argumenty, na co wskazuje autor w wywiadach. Pozostawienie swoich współtowarzyszy z PSL-u i ucieczka z Polski stawiają Mikołajczyka w złym świetle, ale czy gdyby został przeżyłby? To jedno z wielu pytań, które nasuwa lektura książki. Powieść oddaje codzienne losy Polaków od żołnierzy podziemia, polityków po agentów UB jak Jerzy Wład. Gorąco zachęcam do lektury, powieść czyta się bardzo dobrze.

nicefor | 2017-11-25
Przeczytana: 11 października 2017