Czarna księga Kresów

Wydawnictwo: AA
Andrzej Nowak
literatura faktu
wiking

Niezwykła opowieść o bohaterach, walce, cierpieniu, nadziei, patriotyzmie i umiłowaniu Ojczyzny aż po najwyższą ofiarę. Relacje naocznych świadków zbrodni, pogromów i prześladowań! "Książka ta spogląda na Kresy z tragicznej perspektywy, w której dominują zbrodnie. To Kresy są tu ofiarą zbrodni. (...) Tych Kresów, które były, już nie ma. Przynajmniej na żadnej współczesnej mapie. Zdaje się, że...

Relacje naocznych świadków zbrodni, pogromów i prześladowań!

"Książka ta spogląda na Kresy z tragicznej perspektywy, w której dominują zbrodnie. To Kresy są tu ofiarą zbrodni. (...) Tych Kresów, które były, już nie ma. Przynajmniej na żadnej współczesnej mapie. Zdaje się, że nadszedł ich kres. Jak to się stało? Jak się ta tragedia dokonała? Czyja to wina? Czyje zaniedbanie? Czy mogło być inaczej? O tym, o czym często nie mają siły mówić wydziedziczeni z tamtej ziemi, mówi ta książka."
Prof. dr hab. Andrzej Nowak

Kresy i ich mieszkańcy przez stulecia byli doświadczani przez tragiczne i dramatyczne wydarzenia. Książka niniejsza opisuje najważniejsze z nich: wojny z Tatarami, konflikty z Rosją, hajdamackie bandy, represje podczas rozbiorów, prześladowania polskich powstańców, politykę wynarodowienia, walkę o niepodległość i polskość Kresów, wojnę z bolszewikami, represję i prześladowania w okresie międzywojennym, zbrodnie sowieckich komunistów, Wielki Głód, stalinowski i hitlerowski horror w czasie II wojny światowej, tragedię Polaków na Wołyniu, powojenne losy i tułaczkę Kresowian, systematyczne niszczenie Polaków i polskości w sowieckich republikach oraz ostatnie wydarzenia na Litwie, Białorusi i Ukrainie.

Wstęp: prof. Andrzej Nowak.

źródło opisu: Wydawnictwo AA, 2011

źródło okładki: zdjęcie autorskie

paweł | 2015-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2015

Książka, to wspomnienia autorki, Kresów II Rzeczpospolitej. Ich historię,kulturę,bohaterów, i niestety tragiczny ich koniec.Polecam.

allison | 2013-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2013

Napisana w przystępny sposób i z ogromną dbałością o szczegóły historia Kresów, którą czyta się niczym pasjonującą i poruszającą powieść.
Autorka przedstawiła dzieje wschodniej Polski, terenów już dziś niezależących do nas, lecz przez wieki będących z jednej strony ostoją polskości, z drugiej - niebezpieczną dla mieszkańców strefą, często nękaną najazdami, wojnami i potyczkami.

Najbardziej wstrząsające, moim zdaniem, są rozdziały poświęcone drugiej wojnie światowej i czasom powojennym (latom 40. i 50.). Okupacja radziecka, niemiecka i na powrót sowiecka to pasmo ludobójczych egzekucji, sąsiedzkich napaści przy milczącej aprobacie okupantów, grabieży, gwałtów i całkowitego bezprawia, które nie zakończyło się wcale wraz z końcem wojny. Dramatyczne są bowiem również losy przesiedleńców, którzy trafiali najczęściej na tzw. ziemie odzyskane, oraz tych, którzy zdecydowali się zostać na swoich rodzinnych terenach lub zostali tam zatrzymani wbrew swojej woli.

Poparte licznymi...

Bagienka | 2015-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2015
Roman | 2013-12-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Czarna Księga Kresów to książka, w której każda kolejna strona jest ciemniejsza od poprzedniej. Czarną barwą autorka kreśli losy Polaków zamieszkujących Kresy. W pewnym momencie poczujesz przeraźliwy smutek, odłożysz książkę na bok i wpadniesz w zadumę. Czy wrócisz do lektury? Myślę, że tak. Mimo, że książka jest bardzo bolesna, jest prawdziwa i dla tej prawdy warto przeczytać ją do ostatniej strony. Może w Twoje głowie pojawi się myśl "dla jakiej prawdy"? Dla prawdy historycznej o krainie, której już nie znajdziesz na mapach, o zapomnianych polskich miastach, dworach i wsiach,o mogiłach setek tysięcy zdanych na niełaskawy los. Dla uważanej przez wielu Polaków, Arkadii - krainy wyidealizowanego spokoju, beztroski i szczęścia, która bardziej przypomina mityczny Tartar. Po lekturze zrozumiałem, że jesteśmy
skazani na wieczne cierpienie. Nasi przodkowie porywani byli w jasyr, narażeni na gwałty, grabieże, powstania kozackie, czystki etniczne, niemiecką i sowiecką okupację. Być może...

Rafał | 2015-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Od zamierzchłych czasów Naród Polski był systematycznie grabiony,gwałcony,wyrzynany brutalnie zaczynając od: tatarów,bolszewików,sowietów,ukraińców,białorusinów,niemców.Podstawą tego wszystkiego było zlikwidować całkowiecie Polaków lub chociażby wynarodowić.Do tej pory Polska nie rozliczyła się z ukrainą za mordy dokonane na Wołyniu.Stepen bandera do dziś jest uważany za "bohatera".Ukraina do dziś uważa że Chełmszczyzna i Podlasie powinno do nich należeć...i w odpowiednim czasie o nie się "upomni".Wymieniłem tylko Ukraine,ale za pazurami też mają:Litwini,Białorusini i Rosjanie.Książka obowiązkowa do zapoznania się z faktami dla tych co kochają Historie.Dla mnie rewelacja.

lipka02 | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Autorka chronologicznie przedstawia historię ziem wschodnich,które obecnie nie należą już do państwa polskiego. Wyjaśnia w jaki sposób tereny dzisiejszej Litwy czy Ukrainy zostały nam odebrane (niekiedy siłą i podstępem).W swej księdze opisuje smutną historię Kresów,które od lat były ciężko doświadczone przez los. Wpierw przez hordy tatarskie i kozackie,następnie przez carską armię w czasach rozbiorów, bolszewików podczas wojny polsko-rosyjskiej oraz nazistów i komunistów. Szczególnie w pamięci pozostają mi rozdziały dotyczące drugiej wojny światowej,która pozostawiła na ziemiach wschodnich zgliszcza,trupy i popioły. Bogate dwory i gospodarstwa rolne zostały zrabowane, ludność wywieziona na daleką Syberię lub w bestialski sposób zamordowana. Nie oszczędzono noworodków czy starców. Ci,którzy postanowili zostać we własnych domach na siłę zostali wywiezieni i pozbawieni majątku całego życia.

tom86tbg | 2014-11-17
Przeczytana: 15 listopada 2014

Oj było ciężko.

Książka bardzo potrzebna, uświadamiająca, porządkująca wiedzę, zawierająca mnóstwo faktów, relacji naocznych świadków, oparta na bogatej bibliografii, bardzo szczegółowo i dogłębnie przedstawiająca temat.

Tak więc dlaczego było ciężko?

Książka uporządkowana jest w sposób chronologiczny. Mijając kolejne epoki i wieki, ja jako czytelnik zadawałem sobie tylko jedno pytanie: czy może być jeszcze gorzej, okrutniej, bardziej nieludzko? Czy człowiek jest w stanie drugiego traktować z jeszcze gorszym bestialstwem i chęcią wyniszczenia i mordu tylko dlatego, że jest Polakiem? Wyniszczenia nie tylko człowieka jako jednostki, ale także całkowicie dorobku kulturowego i jakiegokolwiek śladu po nim?

Niestety z każdym kolejnym rozdziałem otrzymywałem odpowiedź od autorki: po trzykroć TAK.

Książka kończy się na czasach współczesnych. Po najazdach Tatarów, Turków, Kozaków, band UPA, bolszewików i komunistów w domyśle dostajemy pytanie:

A jak jest teraz?

Czy ten niewielki...

Mothyff | 2017-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Książkę zakupiłem z myślą o dowiedzeniu się co przechodzili moi dziadkowie pochodzący z Kresów i tu do Polski po wojnie wysiedleni. Polecam każdemu, kogo interesują te tematy. Komuniści wyrządzili ludziom tyle bezsensownego zła, tyle mordów i zbrodni, a nadal tyle lewaków wokoło, oni nie znają historii, sprawek wujaszka Lenina i Stalina...

Agnieszka Stańska | 2013-07-04

Nie jest to łatwa i przyjemna lektura. Z każdą stroną przybliżającą nas do końca tej książki jest coraz gorzej. Nie mogłam czytać więcej niż kilka kartek dziennie. Ogrom szaleństwa, okropieństwa i przemocy był nie do zniesienia. Teraz już rozumiem opowieści ludzi uciekających ze wschodu. Ta książka to opis koszmaru jaki oni przeżyli.

Tomek | 2012-06-08
Przeczytana: 06 marca 2012

Książka bardzo mi się podobała, z początku się wahałem, ale po przeczytaniu pierwszych stron od razu mnie wciągnęła. Gorąco polecam.