Czarna księga Kresów

Okładka książki Czarna księga Kresów Joanna Wieliczka-Szarkowa
Okładka książki Czarna księga Kresów
Joanna Wieliczka-Szarkowa Wydawnictwo: Wydawnictwo AA reportaż
reportaż
Wydawnictwo AA
2011-01-01
2011-01-01
Andrzej Nowak

Szukałem książki, która będzie całościowym, syntetycznym ujęciem skomplikowanych relacji polsko-ukraińskich. Genezy współczesnych problemów i konfliktów. Sięgnąłem więc po "Czarną księgę Kresów" i nie zawiodłem się. Ponadto oprócz relacji z Ukrainą, został ujęty również historyczny rys stosunków z Białorusią i Litwą. Oczywiście tematy są ujęte ogólnie i pobieżnie. Trudno kilkaset lat wspólnej historii ująć na niespełna 400 stronach w sposób dogłębny i szczegółowy. Jest to jednak doskonała baza do dalszych badań i poszukiwań. Książka, moim zdaniem, jest obiektywna i uczciwa. Przedstawia rację każdej ze stron, czy narodowości. Szczególnie poruszyły mnie ostatnie rozdziały, opisujące niszczenie pamięci o Polakach, polskiej kulturze, jej dziedzictwie i wspólnej historii. Treść w niej ujęta kończy się na ok. 2009 roku. Mam nadzieję, że kiedyś nastąpi jej aktualizacja i uzupełnienie. Książkę czyta się szybko i bardzo dobrze. Oprawa twarda, papier średniej jakości. JEDEN WIELKI MINUS: BRAK MAPEK I FOTOGRAFII. Dlaczego???

Bardzo ciekawa pozycja. Autorka opisuje po kolei historie Kresów. Mnie osobiście bardzo poruszyły wydarzenia wielkiego głodu na Ukrainie i rzeź Wołyńska.

Przystępnie opisana historia zagłady krainy jaką najstarsi Polacy pamiętają. Od czasów najazdów moskiewskich i tatarskich aż po komunistyczny sowiecki terror. Dla Pamięci warto!

Niezwykła powieść poruszająca bardzo trudny temat Kresów, dawnego pogranicza Polski, które funkcjonowało w okresie międzywojennym i dawniej jako część polskiego terytorium, a obecnie stanowiącego fragmenty obszarów państwowych Ukrainy, Białorusi i Litwy.

Kresy nasza macierz, ziemie zabrane, raj utracony. Stracone bezpowrotnie. Polacy na tych ziemiach stanowili zawsze wyjątkowo prześladowaną mniejszość odgrywającą niezwykła rolę w utrzymaniu wielowiekowej tradycji.

Mniejszość doświadczoną przez dramatyczne wydarzenia: wojny z Tatarami, konflikty z Rosją, represje podczas rozbiorów, prześladowania polskich powstańców, wojny z bolszewikami, represje w okresie międzywojennym, zbrodnie sowieckich komunistów, stalinowski i hitlerowski horror w czasie II wojny światowej czy powojenna tułaczka spowodowana nakreśloną przez Stalina granicą odcinającą brutalnie i całkowicie Kresy od Polski. Dla Polaków zamieszkujących Kresy było to traumatyczne przeżycie. Była to zagłada Kresów. Wypędziła miliony Polaków mieszkających wzdłuż tak zwanej ściany wschodniej. Tęsknota za utraconą ziemią pozostała w nich do końca życia.

Tego wszystkiego już nie ma. Nie ma większości kresowych zabytków, dworów, pałaców, zamków i kościołów

Pytanie , jak to się stało?. Jaka dokonała się tragedia?. Czyja to wina i czyje zaniedbanie?. Czy historia Kresów mogła potoczyć się inaczej?.

Niezwykle bolesna i wstrząsająca , a zarazem potrzebna lektura. Zobowiązuje czytelnika do pamięci dokonań i cierpienia naszych przodków. Myślę, że mamy obowiązek przywracać pamięć tych wszystkich, którzy na Kresach byli prześladowani i mordowani tylko dlatego, że byli Polakami. W moich żyłach ze stony mamy płynie kresowska krew spod Nowogródka. Opowieści o repartiantach o Kresach nie są mi obce.

POLECAM.

"Tego wszystkiego juz nie ma . Przepadło stracone bezpowrotnie. Ludzie co tam mieszkali,częściowo pomordowani, częściowo spaleni i popioły ich rozrzucone na cztery części świata. A dwory?. Z nich pozostały tylko zgliszcza, szkielety, często miejsca , gdzie stały, zostały zaorane, by własciciel nie poznał, gdzie się urodził. Miejsca ze wspomnieniami dziejowymi obrócono w perzynę. Zburzono, spustoszono, wytrzebiono wszystko".

Książkę zakupiłem z myślą o dowiedzeniu się co przechodzili moi dziadkowie pochodzący z Kresów i tu do Polski po wojnie wysiedleni. Polecam każdemu, kogo interesują te tematy. Komuniści wyrządzili ludziom tyle bezsensownego zła, tyle mordów i zbrodni, a nadal tyle lewaków wokoło, oni nie znają historii, sprawek wujaszka Lenina i Stalina...

Bardzo przystępnie napisana. Pozwala poznać całą historię Kresów. Warto przeczytać.

Informatywna, ale niektórych rzeczy brakuje, takich jak wyjaśnienia nazwisk czy terminów, szczególnie w pierwszych rozdziałach, a w ostatnich rozdziałach są tylko krótkie napomknięcia, bez rozwinięcia, polskiej działalności w odpowiedzi na działania antypolskie.

Od zamierzchłych czasów Naród Polski był systematycznie grabiony,gwałcony,wyrzynany brutalnie zaczynając od: tatarów,bolszewików,sowietów,ukraińców,białorusinów,niemców.Podstawą tego wszystkiego było zlikwidować całkowiecie Polaków lub chociażby wynarodowić.Do tej pory Polska nie rozliczyła się z ukrainą za mordy dokonane na Wołyniu.Stepen bandera do dziś jest uważany za "bohatera".Ukraina do dziś uważa że Chełmszczyzna i Podlasie powinno do nich należeć...i w odpowiednim czasie o nie się "upomni".Wymieniłem tylko Ukraine,ale za pazurami też mają:Litwini,Białorusini i Rosjanie.Książka obowiązkowa do zapoznania się z faktami dla tych co kochają Historie.Dla mnie rewelacja.

Konkluzja po przeczytaniu książki jest następująca- upadek II Rzeczypospolitej nastąpił wyłącznie z winy Ukraińców oraz Żydów, natomiast jej konanie zawdzięczamy Sowietom, Ukraińcom i Litwinom. Tak, jest to sarkazm...
Niemniej jednak, kiedy obedrze się "Czarną księgę Kresów" z propagandy, zda się sprawę z wybiórczości wykorzystanych cytatów, przesieje przez sito populistycznych tez to okazuje się, że to bardzo wartościowa książka. Autorka zadała sobie mnóstwo trudu aby przybliżyć historie współistnienia mieszkańców Rzeczypospolitej od najdawniejszych czasów, jest to bardzo pouczające, zwłaszcza, że o większości wydarzeń nie pisze się w podręcznikach do historii. Właśnie za to daję tak wysoką ocenę!
Kiedy pisze się o trudnych relacjach między poszczególnymi nacjami trzeba rozszerzyć swój horyzont poza wzajemne uprzedzenia i przedstawić istotne wydarzenia, nie tylko te pasujące do tezy. Zabrakło mi choćby wspomnienia o Schulzu, Władysławie Kozaku czy w końcu o wileńskich czy lwowskich Żydach, którzy też byli częścią tego społeczeństwa.

Książka, to wspomnienia autorki, Kresów II Rzeczpospolitej. Ich historię,kulturę,bohaterów, i niestety tragiczny ich koniec.Polecam.

• Kresy
  • historia
  • II wojna światowa
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Czarna księga Kresów