83-7271-062-7
autyzm
zdrowie, medycyna
Marta Zuzanna

Autyzm - rozpoznany już prawie 60 lat temu - stanowi w dalszym ciągu wyzwanie dla nauki w nadchodzącym wieku. Pogłębiając wiedzę o etiologii, diagnozie i terapii wciąż poszukujemy mechanizmów neurofizjologicznych, chemicznych i genetycznych leżących u podstaw tego zespołu. Podejmując prace badawcze i eksperymentalne wciąż natrafiamy na tajemnicę. Próbujemy uchylić jej rąbka, lecz pojawia się...

Podejmując prace badawcze i eksperymentalne wciąż natrafiamy na tajemnicę. Próbujemy uchylić jej rąbka, lecz pojawia się coraz więcej znaków zapytania. Staramy się zbliżyć do osoby autystycznej i dla niej oswoić świat, stworzyć więzy; zostajemy włączeni w sprawy rodziny szukającej pomocy dla zamkniętego we własnym świecie dziecka, a także rodzeństwa doświadczającego szczególnie silnych i trudnych przeżyć.
Zjawisko autyzmy zgłębiają naukowcy w różnych ośrodkach akademickich, próbujemy dokonać tego również my poprzez oddane do rąk Czytelników opracowanie. Stanowi ono zbiór artykułów, w którym znalazły się zarówno prace teoretyczne, jak i empiryczne obrazujące wyniki badań dotyczących roznych aspektów rozwoju dziecka autystcznego. Sątu także artykuły opisujące konkretne rozwiązania organizacyjne realizowane w placówkach obejmujących opieką osoby autystyczne. Mamy nadzieję, że tak różnorodna forma i zakres tematyczny prezentowanych materialów spotka się z zainteresowaniem Czytelników i pozwoli na poglębianie refleksji teoretycznej i na porównanie konkretnych doświadczeń terapeutycznych.
Książka pod redakcją Tadeusza Gałkowskiego i Joanny Kossewskiej.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej w Krakowie, 2004

KSEK | 2017-04-27