Przebudzenie naszego syna

Son Rise
autyzm, choroba,
zdrowie, medycyna
okruszek

Ta książka to przejmująca opowieść o Raunie, jego rodzicach i siostrach, których niezwykła cierpliwość i miłość przywróciła chłopca do "normalnego świata". Kiedy lekarze, rozpoznawszy autyzm, nie dawali nadziei na wyleczenie, rodzice zdecydowali, że muszą działać sami.

Gosia | 2015-11-29
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 listopada 2015

Ta książka to nie fikcyjna opowieść ani opowieść zbudowana na podstawie jakiejś prawdziwej historii.
To jest prawdziwa historia. Ojciec Rauna, Barry Kaufman, zapisał doświadczenia swojej rodziny z walki o powrót autystycznego chłopca z jego własnego świata.
To trochę opowieść, trochę dziennik, zawiera sporo faktów, spostrzeżeń, ale też ogrom emocji, poświęcenia i walki o powrót do normalności.
Najbardziej przeraża skostniałość instytucji medycznychi wąskotorowość myślenia lekarzy i pielęgniarek, brak indywidualnego podejścia do przypadku.
Rodzice pozostali z problemem sami, począwszy od własnego postawienia diagnozy po proces leczenia.
Podziw budzi wyczucie z jakim prowadzą Rauna przez kolejne etapy jego wychodzenia z własnego zmkniętego świata, ale nie od dzisiaj wiadomo, że to rodzice znają najlepiej swoje dziecko.
Literacko książka jest przeciętna, dlatego wystawiłam jej ocenę "dobra", bo jak zazwyczaj w takich przypadkach ciężko jest w jednej ocenie uśrednić warstwę...

AnnaSikorska | 2016-05-04

Barry Neil Kaufman zabiera nas w świat diagnozy i terapii swojego syna. Autyzm wydaje się być wyrokiem. Czy musi? Miłość, zrozumienie, całkowita akceptacja, wchodzenie do świata dziecka, a nie zmuszanie go, bo ono potrafiło dostosować się do świata dorosłych – wszystko to sprawia, że Raul z przypadku beznadziejnego staje się coraz aktywniejszym dzieckiem, zaczyna dostrzegać otoczenie i się go uczyć. Próbując nowego podejścia rodzice chłopca nie mieli nic do stracenia. Przez wiele lat, które upłynęły od ich ciężkiej pracy z Raulem minęło wiele lat. O autyzmie ciągle wiemy niewiele, a do tego rodzice są spychani w świat przekonań specjalistów i tego, co wyczytają w Internecie. Autor jednak pokazuje, że niekoniecznie musi być to dobre. Czasami trzeba wsłuchać się w głos swojego dziecka i podążać za nim. Musimy zweryfikować świat własnych przekonań, wartości i odkryć potęgę miłości.
„To, co czujemy i jak działamy, zależy od naszych przekonań, które sami wybieramy. Nieustannie...

karolajna | 2017-01-24
Przeczytana: 03 stycznia 2017

To nie tylko pamiętnik ojca dziecka z dziecięcym porażeniem mózgowym oraz objawami autyzmu. To historia niezwykła i tak bardzo uświadamiająca, momentami zaskakująca, ale również wzruszająca. Już dawno nie czytałam takiej książki, z tak pięknym przesłaniem. Przesłaniem tym było jedno słowo, – którym powinni kierować się wszyscy, który co dzień mają do czynienia z dziećmi z autyzmem, porażeniem mózgowym, ale również z wieloma innymi niepełnosprawnościami – a mianowicie: AKCEPTACJA. Niepojęte jest to, jak wiele dzieci takich, jak Raun, zdanych jest same na siebie, na swój los pozbawiony akceptacji.
Dzięki tej książce przekonałam się, jak ważna dla życia dziecka z autyzmem jest praca rodziców oraz ich zaangażowanie. Gdyby nie ich wytrwałość, a przede wszystkim upór w walce o te maleńkie postępy syna, nie doszliby do tak pozytywnie zaskakujących postępów chłopca. Piękna w całej okazałości była ich akceptacja. Dosłownie wzruszałam się w momentach, gdy poruszana była ta kwestia. Kochali...

Gripper | 2013-07-07
Przeczytana: 30 stycznia 2005

Książka pokazuje "taki, amerykański optymizm", który potrafi przełamać wszelkie przeciwności losu.
Osobiście nie jestem zwolennikiem tej metody. Może stąd mój brak entuzjazmu do tej książki.
Do tego jeszcze uzależnianie wyników terapii od poświęceń rodziny. Autor zamiast wspierania rodziny proponuje uwięzienie jej w małym pokoiku razem z dzieckiem.

Lia | 2015-12-19

Książka wspaniała. Nie rozumiem krytycznych głosów. Ludzie ci wykazują się niebywałą ignorancją, bo najważniejsze jest to, że Raun żyje do dziś i ma się wspaniale! Skończył studia z bioetyki na Brown University, napisał kilka książek, jest współprowadzącym audycji radiowej „Raun & Kristin: Bringing Hope Into Your Home”, a także pomaga dzieciom z autyzmem z całego świata. Czy trzeba czegoś więcej?

Dominika_P | 2017-01-21
Sylwia | 2016-12-23