zdrowie, medycyna
Maja

Książka Podstawy neurologopedii jest klasycznym podręcznikiem akademickim. Załączone na końcu każdego rozdziału lektury zalecane i pytania sprawdzające mają pomóc w realizacji celów dydaktycznych. Szybko rozwijające się dyscypliny wchodzące w skład szeroko ujmowanej neuronauki zmuszają logopedów, i to zarówno teoretyków, jak i praktyków, do uzupełniania swojej wiedzy. Wyłania się stąd konieczność sięgania do najnowszej literatury. Autorzy opracowania zdają sobie sprawę, że nie zdołali zaprezentować w pełni nawet najważniejszych osiągnięć w tym obszarze i że znaczna część wartościowych prac jest publikowana w języku angielskim, a zatem nie dla wszystkich dostępna. W poszerzonej bibliografii zawarto więc szczegółowe informacje o pracach, do których warto dotrzeć.

Podręcznik jest adresowany do neurologopedów i surdologopedów. Obecnie zespół powołany przez Ministerstwo Zdrowia (kierowany przez prof. Andrzeja Obrębowskiego, jednego ze współautorów opracowania, krajowego konsultanta do spraw foniatrii i audiologii) opracowuje zasady kształcenia specjalistycznego w dziedzinie neurologopedii. Podręcznik Podstawy neurologopedii może służyć szkoleniu w ramach tej nowej specjalizacji, a także przygotowaniu do zawodu słuchaczom studiów magisterskich na wydziałach psychologii, pedagogiki, polonistyki i rozwijaniu zainteresowań lekarzy specjalizujących się w takich dziedzinach, jak neurologia, audiologia, foniatria i pediatria oraz słuchaczy studiów podyplomowych z zakresu logopedii ogólnej, terapii pedagogicznej i emisji głosu.

amfibrach | 2015-12-23
Na półkach: Logopedia, Neuro, Przeczytane