Rodzina Delaneyów

The Parasites
83-7179-020-1
klasyka
Ela

Delaneyowie to rodzina artystów, hojnie obdarowana przez los. Wszyscy utalentowani, sławni i bogaci, idą przez życie myśląc tylko o własnej wygodzie, przyjemnościach i z całą premedytacją wykorzystują innych ludzi. Przychodzi jednak moment, gdy trzeba za to zapłacić... Daphne du Maurier, tym razem jako mistrzyni powieści obyczajowej, w perfekcyjny sposób oddaje barwną atmosferę życia przedwojennej Europy.

źródło opisu: Wyd. Alfa-Wero, 1997

źródło okładki: zdjęcie okładki

Ynka | 2019-04-14
Przeczytana: 13 kwietnia 2019

Tytuł "Rodzina Delaneyów" jest przebłyskiem fantazji tłumaczki, albowiem w oryginale brzmi "The Parasites"... czyli "Pasożyty". Moim skromnym zdaniem tytuł bardziej intrygujący, również dla polskiego czytelnika. Mianem rzeczonych pasożytów określeni zostają główni bohaterowie powieści: Maria, Niall i Celia, których poznajemy jako nieco zmanierowane - lecz sympatyczne - dzieci pary sławnych ludzi, wybitnego śpiewaka i utalentowanej tancerki.
Narracja prowadzona jest dwutorowo, ponieważ cała opowieść o tej trójce snuje się podczas jednego niedzielnego popołudnia, które dorosłe już rodzeństwo, nadal mocno ze sobą związane, spędza w domu Marii i jej męża. Trzeba dodać, że Maria i Niall tak naprawdę wcale nie są spokrewnieni - jako przedmałżeńskie dzieci ojca (Maria) i matki (Niall) najmłodszej Celii - co ma w powieści niemałe znaczenie, choć autorka nie odkrywa przed nami wszystkich tajemnic dotyczących ich relacji i pewne rzeczy pozostają jedynie w sferze domysłów.
Głównych bohaterów...

MoniS | 2018-04-09
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Książka która przypomina mi dawne czasy, kiedy zaczytywałam się w starych powieściach, pachnących czymś ulotnym... Sprawiła, że zatęskniłam, by do nich powrócić, dlatego zdecydowanie pożyczę jeszcze inne książki autorki przy kolejnej wizycie w bibliotece.
Daphne pisze świetnie, wnika w uczucia bohaterów i ukazuje to, co nawet oni chcą ukryć... Polecam zapoznać się z kunsztem autorki!

scoto | 2014-02-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Zastanawialiście się, jak to jest być przez kogoś określonym mianem pasożyta? Jak to jest nagle zweryfikować wszystkie swoje czyny, całe swoje życie i przyjrzeć samemu sobie?
Rodzina Delaneyów zawsze była na świeczniku. Wspaniali rodzice, uznani artyści, nic dziwnego, że po ich dzieciach oczekiwano tego samego. Nie wyobrażam sobie takiego życia, fajnie mieć pieniądze, podróżować po całym świecie, ale żyć w przekonaniu, że muszę COŚ osiągnąć, że przecież mając geny po TAKICH rodzicach nie mogę być zwykłym szaraczkiem, nie jest szczytem moich marzeń. Wolę podążać swoją ścieżką, zdobywać swoje laury i nie "lecieć na opinii rodziców". No i, w przypadku, gdy rodzice zwracają większą uwagę na swoją karierę niż dzieci, ciężko wymagać, by były "dobrze" wychowane. Ciężko im wpoić pewne wartości, gdy na każdym kroku słyszą ochy i achy.
Już od pierwszych stron uświadamiamy sobie, że rodzina Delaneyów jest dość "zakręcona". Ojciec śpiewak, matka tancerka, troje dzieci - to jest w miarę...