Lubię być Polakiem

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
978-83-245-8608-0
Patryjotyzm, Polskość
Oenovich

Rozmówcami znanej dziennikarki są wybitne postaci związane ze światem kultury, nauki i sztuki: Anne Applebaum, Norman Davies, Andrzej Dudziński, Stanisław Fiszer, Peter Fudakowski, Agnieszka Holland, Jan A.P. Karczmarek, Janusz Kamiński, Nigel Kennedy, Liliana Komorowska, Borys Kudlicka, Carlos Marrodan Casas, Martha Meszaros, Susana Osario-Mrożek, Michael Palin, Krzysztof Pieczyński, Nuria Selva Fernandez, Leon Tarasewicz, Gołda Tencer, Mika Urbaniak. Osoby te, będąc obywatelami świata, są jednocześnie związane z Polską: przez narodowość, więzy rodzinne, miejsce działania czy też podejmowane projekty. To, że część z nich jest cudzoziemcami, że spoglądają na Polskę z zewnątrz, tworzy ciekawą perspektywę tych pogłębionych rozmów o cechach polskości i tym, co zdaje się składać na naszą narodową tożsamość.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie 2008

źródło okładki: Własne

Bartosz | 2014-10-29
Przeczytana: 29 października 2014

Trudno mi powiedzieć, czy p. Richardson (a właściwie teraz Zamachowska) dobrze przeprowadza wywiady, bo nie czytam ich zbyt dużo. Wydają się niezłe.
Natomiast jedno mogę powiedzieć na pewno. Autorka książki wybrała ciekawych ludzi, do przeprowadzenia z nimi wywiadów.

Goldie | 2016-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2016

Jak to zbiór wywiadów - jedne ciekawsze, inne mniej. Temat polskości się przewija, ale nie dominuje. Autorka dotarła do bardzo interesujących osób, ale za to wybór pytań już dziwny - czasami dopasowany, ale czasami przypadkowy, albo jakiś dziwny klucz nieujawniony. W niektórych przypadkach notka biograficzna jest ciekawsza niż wywiad! Generalnie w zakresie pytań zadawanych przez Monikę Richardson trochę się zawiodłam - pamiętam z jej programu telewizyjnego "Europa da się lubić", że zarówno osoby w programie były ciekawe, jak i jej sposób prowadzenia programu i rozmów w nim były interesujące. Ale tutaj mam wrażenie czegoś zabrakło - może spontaniczności?

Aneta | 2018-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2018