Karuzela z Madonnami

Cykl: Karuzela z... (tom 1) | Seria: Biblioteka "Latarnika"
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik
kobiety, Ewa Demarczyk, Madonna, rozmowy
mystery23

"Karuzela z madonnami"? Czyżby to była książka o Madonnie i innych estradowych prowokatorkach? A może o śpiewającej wiersz Białoszewskiego Ewie Demarczyk? Cokolwiek pomyślicie, będziecie mieli rację: to książka o Madonnie, Ewie Demarczyk oraz o pięćdziesięciu pięciu innych wyjątkowych kobietach, które świadomie i nieświadomie wpłynęły na życie autora. Bohaterki tej książki ani nie są...

Cokolwiek pomyślicie, będziecie mieli rację: to książka o Madonnie, Ewie Demarczyk oraz o pięćdziesięciu pięciu innych wyjątkowych kobietach, które świadomie i nieświadomie wpłynęły na życie autora. Bohaterki tej książki ani nie są aniołami (choć czasem chcielibyśmy je w nich widzieć), ani potworami (choć bywa, że skarżą się, iż żaden mężczyzna nie może z nimi wytrzymać). W ich portretach, jak w kawałkach lustra, można zobaczyć historię XX wieku. Czasem także przypadkowo odbite fragmenty własnych doświadczeń. Losy 57 bohaterek nieustannie się przecinają, splatają, wpływają na siebie. Dlatego lektura "Karuzeli z madonnami" może chwilami przypominać rozwiązywanie pasjonującej krzyżówki: jedno odgadnięte hasło pozwala szybciej odgadnąć i lepiej zrozumieć to, które się z nim krzyżuje. Prawdziwa gra towarzyska w krzyżujące się wątki i skojarzenia.

"Kobiety, które wybrałem, są bardzo różne - pisze autor w przedmowie - Nie wszystkie poznałem osobiście. Dlatego ich portrety mają różną formę: czasem nieostrej, ale za to emocjonalnej impresji a czasem obfitującej w szczegóły rozmowy. Za każdym jednak razem na początku był impuls fascynacji, która wzbogaciła moje życie. Mam nadzieję, że dzięki tej lekturze i wy poczujecie się bogatsi".

Aleksandra | 2015-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2015

Książka, którą przeczytałam dopiero teraz bardzo się już zdezaktualizowała. Mimo, że znalazłam w niej sporo informacji o wielu kobietach, które zafascynowały autora, nie mogłam jednak odgadnąć klucza, który posłużył mu za ich wybór. Lepiej byłoby, gdyby książka zawierała tylko wywiady, a te notki biograficzne mogłyby znaleźć się w odrębnej książce.

a_psik | 2014-03-28
Przeczytana: 25 marca 2014

Dawno, dawno temu usłyszałam o tej książce. Pewnie jeszcze przez długi czas nie sięgnęłabym po nią, gdyby nie to, że buszując z nudów po miejskiej bibliotece, natknęłam się na nią. Celowo piszę "buszując z nudów", gdyż zazwyczaj zamawiam sobie książki przez internetowy system, a potem tylko odbieram. Natomiast raz na jakiś czas wybieram się do biblioteki w celu... ekhmmm... "wąchania książek" (wiem, to zboczenie!:P), głównie po to, by podelektować się książkową aurą, porozmawiać z miłą panią bibliotekarką i wyjść, będąc w posiadaniu ogromu dobrej energii. Też tak miewacie? :-)

Już, już kończę ten przydługi wstęp. Wypatrzyłam na półce i zabrałam ze sobą do domu "Karuzelę z madonnami" Tomasza Raczka, znanego dziennikarza, krytyka filmowego, autora programów telewizyjnych i radiowych. Większość z Was go zapewne kojarzy, ale czy go lubi/ceni - to już inna kwestia. Abstrahując od tego, czy ja sama darzę go sympatią czy też nie (szczerze mówiąc, miewam zmienne odczucia względem jego...

orchisss | 2012-11-17
Przeczytana: 14 listopada 2012

Tomasz Raczek nigdy nie był dla mnie postacią kultową. Owszem - kojarzyłam z telewizji, doceniałam wiedzę, jednak nigdy nie potrafiłam przekonać się do sposobu myślenia i formułowania osądów i stylu bycia. Jako, że lubię się mierzyć ze swoimi uprzedzeniami - postanowiłam dać szansę jego książkom. Na pierwszy ogień poszła "Karuzela z Madonnami".

Trudno jednoznacznie określić jej formę - sam autor gęsto tłumaczy się z drogi, jaką obrał we wstępie. Materiał, jak i zapewne pomysł, powstawał i był zbierany latami. Czytelnik ma więc do czynienia tutaj z klasycznym miszmaszem - są wywiady, eseje krótsze i dłuższe czy niemal standardowe noty biograficzne. Wprowadza to pewien chaos - przy redagowaniu można było się przecież pokusić o pewne ujednolicenie. Jednak taka była wola autora, należy to uszanować. Moim zdaniem należy też wziąć pod uwagę fakt, iż "Karuzela ..." powstała w erze przedwikipediowej, a co za tym idzie dostęp do biografii, wiadomości, wywiadów nie był tak powszechny i...

Sebastian Janek | 2015-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

Książka napisana jest w formie pamiętnika złożonego z notek o znanych gwiazdach. Część z nich to tylko wspomnienie jakiejś historii. W przypadku kobiet, które autor znał osobiście - pokusił się o dłuższy opis, często przytaczał historię lub anegdotę, ale zdecydowanie najlepsze były wywiady przeprowadzane na luzie w kameralnej atmosferze, przez co możemy liczyć na autentyczne, szczere zwierzenia bohaterek. Raczek opisuje ponad pięćdziesiąt kobiet.

Książka wydana w 2003 roku mocno już zdezaktualizowana. Nazwiska przewijające się przez karty to często zapomniane gwiazdy, albo takie mało znane w Polsce, lub też gwiazdeczki sezonowe, których czas dawno przeminął. Dlatego tym bardziej wczytałem się w opisy nie tylko znanych i lubianych. Wiele treści odnosi się do starych dziejów i tak np. część o Whitney Houston poruszyła mnie, tym bardziej, że ani jej, ani jej córeczki nie ma już wśród nas. Autor wspomina m.in. ten punkt w historii, kiedy piosenkarka przyjechała do Polski, z córką...

Cuddless | 2011-07-01

Nie wiem dlaczego dopiero teraz odkryłam pana Raczka, ale z całą pewnością nadrobię! Absolutnie warto.
Książka to opowieść o kobietach, głównie fascynujących, inspirujących, mądrych; choć zdarzają się i wyjątki. Dla mnie najciekawsze były rozmowy z Korą, którą uwielbiam, z Kasią Figurą i z Manuelą Gretkowską, która - mam wrażenie - jest trochę kosmitką, ale w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu. Najmniej ciekawe, najsłabsze, to Barbara Brylska ("Od dziecka byłam genialna"...) i Maria Wiernikowska, która nie wiem po co się zgodziła na wywiad, skoro nie chciałą go udzielić. Unika odpowiedzi, kluczy, wymiguje się, albo odpowiada jednym słowem.
Niemniej, jeśli wywiad/artykuł był słaby, to wyłącznie z winy jego bohaterki. Pan Raczek bowiem pisze fantastycznie, zadaje inteligentne i oryginalne pytania, żadne zdanie w tej książce (jego zdanie, podkreślam, nie bohaterek) nie jest "zapychaczem" wolnych miejsc czy prawieniem truizmów. Wielki, wielki pozytyw.

chomiss | 2014-11-08
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 08 listopada 2014

Interesujące spojrzenie autora na znane kobiety, ciekawe wywiady, na podstawie których można zaznajomić się z charakterem danej postaci i wyrobić sobie własną opinię na jej temat.

Agnieszka Iwanicka | 2014-04-22
Na półkach: Kindle, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Chaotyczny zbiór historii o ciekawych kobietach składających się z przemyśleń i wspomnień autora oraz czasami wywiadów, które z nimi przeprowadzał. Niestety, poziom literacki tych opowieści jest nierówny, często rozczarowuje, a rozmowy przeprowadzane kilkanaście lat temu też straciły na aktualności.

Monka | 2012-01-15
Przeczytana: 13 stycznia 2012