Zgłosuj na książki roku 2017

Jadę zobaczyć, czy tam jest lepiej

Tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak
Wydawnictwo: Znak
Vado a vedere se di la e meglio
978-83-240-2148-2
literatura włoska
Ag2S

Erudycja Cataluccia (autora jedynego literackiego przewodnika po Warszawie - wydanego we Włoszech!) zdumiewa. Trudno sobie wyobrazić innego „człowieka Zachodu” (Włocha, Niemca, Francuza etc.), który umiałby tak głęboko wniknąć w sprawy polskie, tak świetnie się w nich orientować, tak głęboko rozumieć naszą literaturę, kulturę, mentalność - a wiedza ta dotyczy także Czechów, Rosjan, Ukraińców, Litwinów, Żydów, Serbów.

Cataluccio dzieli się z nami wspomnieniami o tym, jak z Kapuścińskim włóczyli się całymi dniami po Buenos Aires śladami Gombrowicza, z Hrabalem pili w Pradze piwo
U zlateho tygra, z Pawłem Hertzem odnaleźli zapomniany grób Stanisława Brzozowskiego
we Florencji, opowiada, jak zachwycał się z Brodskim obrazem Guardiego w weneckiej Galleria dell' Accademia, zaś w Luwrze obrazem Apollo i Marsjasz Perugina ze Zbigniewem Herbertem (który zatrzymywał się we Włoszech u niego i uwodził wiekową dozorczynię, śpiewając jej arie operowe).

O każdym z poznanych przez siebie twórców potrafi powiedzieć coś istotnego, wzbogacającego jego portret, co sprawia, ze patrzymy na nich z jeszcze innej perspektywy.

źródło opisu: Znak, 2012

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Gapcio | 2017-01-29

Punktem wyjścia tego arcyciekawie zatytułowanego tomiku jest poszukiwanie biblijnych Sprawiedliwych, ale Cataluccio od razu daje do zrozumienia, jak swoiście pojmuje ich definicję i zabiera czytelnika w podróż po kulturze Europy Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym naciskiem na Polskę.
Trudno nie dziwić się chłopakowi z Florencji, że dobrowolnie spędził tyle czasu w PRL-u; a jednak nie sposób nie zazdrościć mu możliwości bezpośredniego obcowania z tymi wszystkimi wybitnymi postaciami, o których pisze.
Uwagi te mają częściej charakter anegdotyczny czy encyklopedyczny niż problemowy i siłą rzeczy są wobec swego zagęszczenia nierzadko powierzchowne, jak gdyby autor podawał gotowe formułki do recytowania. Co więcej, niektóre sądy są zanadto arbitralne – ktoś jest najwybitniejszym symbolistą, ktoś największym pisarzem, jak gdyby istniała jednostka miary dla talentu.
Z drugiej strony, jak to dobrze poczytać dla odmiany o pewnych nazwiskach wymienianych w aurze szacunku, kiedy u nas dawno...

beata | 2017-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2017

Miód na polskie serca. Nie - Polak zauroczony naszą ziemią i jej mieszkańcami. Nie - Polak pełen podziwu dla polskiej kultury, literatury, sztuki.

„Niemalże brewiarz środkowoeuropejski”, taki jest podtytuł tej pozycji, to zbiór esejów o współczesnej literaturze, filmie, malarstwie, dla których punktem wyjścia było poszukiwanie biblijnych Sprawiedliwych. Cataluccio, Włoch, florentczyk odwiedza miasta, w większości środkowoeuropejskie, z którymi związani są dwudziestowieczni sprawiedliwi: twórcy wywierający wpływ na ocalenie świata. I tak za sprawą Catalucciego mamy okazję spędzić trochę czasu w Warszawie, Wilnie, Drohobyczu, Dublinie, Wenecji, Łodzi, Berlinie, Otwocku, Gdańsku... Spotykamy tu wiele wielkich nazwisk, z większością ich właścicieli Cataluccio znał się, z wieloma łączyła go przyjaźń. Herbert, Zagajewski, Miłosz, Brzozowski, Kieślowski, Kantor, Kosiński, Schulz, Szymborska… Ale też Hrabal, Brodski, Havel, Tarkowski, Venclova... Piękna wędrówka.

Najbardziej, oprócz...

Senyera | 2014-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2014

Zdecydowanie jest to pozycja, którą każdemu polecam! Szczególnie powinna zainteresować osoby fascynujące się historią, kulturą i literaturą Europy. Sporo treści dotyczy także bezpośrednio nas, Polaków, a zatem wypadałoby do niej zajrzeć chociażby z czystej ciekawości ;D Można odkryć naprawdę wiele- i to zarówno przydatnych i konkretnych faktów jak i zabawnych anegdot, które mogą się przydać tylko po to, żeby od czasu do czasu zabłysnąć w bardziej inteligentnym towarzystwie ;D

GagoSLAW | 2013-01-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2012
Przeczytana: 31 grudnia 2012

To nie jest typowa książka,ale z drugiej strony chciałbym,żeby takich właśnie pozycji było więcej w każdej księgarni.Autor posiada tak szeroką widzę o literaturze,sztuce i historii,że wzbudza poza szacunkiem zwyczajną zazdrość.Każdy rozdział ma swój czar,bo opowiada poprzez wędrówkę po kolejnych miastach,o pisarzach,poetach,filozofach i innych twórcach,którzy często są nieznani albo niedoceniani przez swoich rodaków.Trzeba mieć bardzo szeroką wiedzę,aby w pełni docenić pracę autora,a ja nie mam na to szans,ale pod wpływem kolejnych rozdziałów,starałem się nieco odświeżyć swoją pamięć i obiecuję sięgnąć do niektórych pozycji,o których pisał Francesco Cataluccio.
Jeszcze na koniec chciałem powiedzieć,że najbardziej zazdroszczę autorowi możliwości poznania tak wielu wspaniałych twórców,których losy często były bardzo zagmatwane,a ja mogę pochwalić się tylko znajomością niektórych książek ich autorstwa.Gorąco polecam.

jany | 2018-01-29
małgorzanna | 2014-03-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 czerwca 2014
Literackie gradacje

Będzie lepiej czy będzie gorzej? Są tacy, którzy szukują odpowiedzi w książkach – tropią podobieństw cudzych losów opisanych w powieściach, biografiach i dziennikach, by odkryć, jakie czeka ich przeznaczenie. A można też łatwiej i na wesoło: według profetycznych tytułów. Dziś właśnie o nich.