Nanizane na sznurek

Tłumaczenie: Elżbieta Sobolewska
Seria: Biblioteka
Wydawnictwo: Świat Literacki
Fancsikó és Pinta

Mikroopowiadania z tomu "Nanizane na sznurek" to jeden z pierwszych tekstów nurtu tzw. węgierskiej nowej prozy. Wydana na Węgrzech w 1976 roku debiutancka książka młodego matematyka, obecnie jednego z najwybitniejszych europejskich pisarzy, do dziś nie straciła aktualności i świeżości, a przez wiele lat była jednym z niewielu literackich przekazów dotyczących niechlubnej przeszłości węgierskich wysiedleń. Ten wyrafinowany artystycznie, pełen fantazji opis rzeczywistości widzianej przez pryzmat wspomnień z lat dzieciństwa należy do najbardziej frapujących dokonań Pétera Esterházyego (ur. 1950).

źródło opisu: [Świat Literacki, 2008]

cytopyge | 2015-07-11
Na półkach: 2015, Przeczytane

Przeczytałam i nic nie wiem. Wyodrębniłam postaci, pomyliłam rzeczywistość z prawdą, i tak jak sama lektura minęła niepostrzeżenie, tak przez kolejne kilka godzin zastanawiałam się, czy nie jestem wystarczająco mądra, czy może brakuje mi zaplecza wiedzy o węgierskiej rzeczywistości i literaturze samej w sobie by zrozumieć co autor miał na myśli? A może zwyczajnie nie doceniam tak wysublimowanej formy sztuki?

Mercifulsatanist | 2012-05-09

Książka, co najmniej, dziwna. Zlepek obrazów, chwil z życia chłopca, jego ojca i matki. Coś co właściwie odbieram jako formę graficzną tylko zapisaną słowami. Dziwna, bardzo dziwna książka.

Radek | 2016-09-27
Przeczytana: 12 października 2016