Pamięć Włoch

Darmowe dodatki Edytuj książkę
Włochy, eseje, podróże, sztuka
inne
Snoopy

Pamięć Włoch Wojciecha Karpińskiego jest jedną z najpiękniejszych polskich książek o Włoszech [...]. Karpiński myśli o czymś, co wciąż jest żywe, i potrafi sprawić, że odwiedziny muzeów i galerii są odruchem jak gdyby naturalnym, a nasze obcowanie ze sztuką, z krajobrazem, staje się głębsze. (Paweł Hertz) Pamięć Włoch jest dziełem dobrej znajomości tego kraju. I wielkiej wrażliwości...

Pamięć Włoch jest dziełem dobrej znajomości tego kraju. I wielkiej wrażliwości artystycznej autora. Tylko takie skrzyżowanie wydaje dobre owoce. (Gustaw Herling-Grudziński)

Fornarina | 2019-04-22

"Nie panuje tu ani smutek, ani melancholia, ani dramatyczne napięcie, raczej spokój, cisza, wytchnienie. Nawet przechadzające się po wspaniale utrzymanych trawnikach, pośród powojòw i bluszczy koty, których w Rzymie pełno, tracą tu drapieżność i jakąś absolutną samoistność, obojętność wobec spraw świata, stąpają delikatnie, aby nie zbudzić tych, co śpią."

Momentami to książka wciągająca z ciekawymi porównaniami i trafnymi spostrzeżeniami. Niestety w znacznej części nudna, obrośnięta w przydługie cytaty. Brak jej lekkości, świeżości, światła :(

Aleksandraczyta | 2017-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2017

Wojciech Karpiński zabrał mnie w podróż po Włoszech, po Włoszech widzianych oczami dzieł sztuki i literatury. Czasami była to wyprawa porywająca, czasami przynudzająca.

figozmakiem | 2012-09-02

Książa dobra, nic poza tym. Nie wywołuje zawrotu w głowie, jak dobre włoskie wino. A dobra książka o Italii, to taka, która oszałamia jak włoskie klimaty, słońca, wina, kuchnie.

chiara | 2012-05-12
Przeczytana: 09 lipca 2010

Karpiński pisze tak pięknie o Włoszech, że nabrałam ochoty na wyprawę jego śladem.