Niedojrzałość: Choroba naszych czasów

Tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak
Wydawnictwo: Znak
Immaturitá. La malattia del nostro tempo
83-240-0696-6
esej, filozofia, kultura
Snoopy

Błyskotliwy esej włoskiego autora i wydawcy, wielkiego znawcy i wielbiciela literatury polskiej. Ilustrując wywód licznymi przykładami z literatury, sztuki i filmu, Cataluccio pokazuje, jak bardzo dzisiejsze czasy promują niedojrzałość. W kulturze Zachodu, która staje się coraz częściej kulturą rozrywki, dzieciństwo nienaturalnie się przedłuża i etap dorosłości zostaje wyeliminowany z cyklu życia człowieka. Problem syndromu Piotrusia Pana nie jest polskim czytelnikom obcy, choćby dzięki Ferdydurke, Cataluccio jednak nakreśla go znacznie szerzej - doskonałym piórem, z erudycją i pasją.

Wojtek | 2012-08-04
Przeczytana: wrzesień 2011

Dojrzeć to tyle co zdać sobie sprawę z czekających nas konieczności, wiedzieć czego chcemy i przygotować się na zapłacenie za to należnej ceny. Porażkę ponosi ten, kto nie wie, o co mu chodzi, albo komu cena wydaje się zbut wysoka.

Lukrecja | 2018-03-26
Przeczytana: 26 marca 2018