Sztuka przyjaźni

Oficyna Wydawnicza Vocatio
1991-01-01
1991-01-01
przyjażń miłość

Przyjaźń, to jedna z najpiękniejszych i najważniejszych wartości ludzkich relacji. To uczucie, które daje nam wsparcie, rozumienie i radość. Każdy z nas doświadcza przyjaźni w różnym stopniu i na różnych etapach życia, ale czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego jest ona tak niezwykle istotna?

Odkryj tajemnice przyjaźni i dowiedz się, dlaczego może być kluczem do szczęśliwego i pełniejszego życia.

Książka "Sztuka Przyjaźni" autorstwa Alana Loy McGinnisa to pozycja, która wnosi wiele cennych myśli na temat wartości i znaczenia przyjaźni w naszym życiu. McGinnis kładzie nacisk na fakt, że przyjaźń jest jednym z najważniejszych aspektów naszego bycia, wpływając pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Jednym z mocnych punktów tej książki jest jej praktyczne podejście. Autor nie tylko analizuje, dlaczego przyjaźń jest ważna, ale także oferuje konkretne wskazówki i strategie, jak budować i pielęgnować zdrowe relacje z innymi ludźmi. McGinnis podkreśla znaczenie empatii, zrozumienia i zaufania w przyjaźni, co może pomóc czytelnikom w polepszaniu swoich relacji.

Książka "Sztuka Przyjaźni" jest napisana przystępnym językiem i zawiera liczne przykłady, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia. Jednak nie jest to jedyna jej wartość. Autor bada także różne aspekty przyjaźni, takie jak jej wpływ na zdrowie, sukces zawodowy i życie rodzinne, co czyni tę książkę kompleksowym źródłem wiedzy na ten temat.

Chociaż nie jest to może arcydzieło literatury, "Sztuka Przyjaźni" jest wartościową lekturą dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć, jak budować trwałe i satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi. Alan Loy McGinnis stworzył praktyczny przewodnik, który może pomóc czytelnikom w kreowaniu bardziej harmonijnych i satysfakcjonujących przyjaźni w swoim życiu.

Odkryj tajemnice przyjaźni i dowiedz się, dlaczego może być kluczem do...

Bardzo wartościowa książka. krótka i treściwa. szczerze polecam, wiele mądrości wniosła w moje życie

Bardzo wartościowa książka. Polecam

Bardzo wartościowa książka. Polecam

Przyjemna krótka książeczka. Dała mi trochę do myślenia w niektórych sytuacjach. Odejmuje gwiazdki za zbyt częste wplatanie wątku małżeństwa i miłości. Kupując książkę o przyjaźni chciałam przeczytać coś o relacjach przyjacielskich, a nie miłosnych (zdaję sobie sprawę, że przyjaźń jest fundamentem miłości). Jednak przyjaźń do partnera jest inna niż do przyjaciela, stąd zabieram gwiazdki. Miałam przez chwilę wrażenie, że czytam poradnik małżeński, a nie coś takiego chciałam przeczytać.

Co znalazłam w książce? Przede wszystkim sporo konkretów. Wskazówki przytaczane przez autora (Alan Loy McGinnis) są poparte przykładami z życia, doświadczeniami z pracy psychoterapeuty oraz odwołaniami do licznych publikacji i badań naukowych. Większość zasad (np. naucz się słuchać, ostrożnie z krytycyzmem) wydaje się być jasna. Jednak nie zmienia to faktu, że często to właśnie o tych najprostszych rzeczach się zapomina. Poza tym w książce znajduje się sporo mniej oczywistych podpowiedzi: bądź przygotowany do zmian swoich relacji, okazuj wdzięczność, gdy ktoś Ci się zwierza.
Sądzę, że „Sztuka przyjaźni” sprawdzi się zarówno dla tych, którzy jeszcze szukają drugiej połówki jak i w przypadku osób już budujących związki. Książka przypomina, że prawdziwa przyjaźń (a przecież o taką chodzi w małżeństwie <3) wymaga pielęgnacji. Pokazuje, że nad budowaniem relacji z drugim człowiekiem można pracować jak nad każdą inną umiejętnością. W jaki sposób? A tego to już się dowiesz z lektury tej pozycji.

Czasem zastanawia mnie to dlaczego niektórzy ludzie przyciągają do siebie innych, a są też i tacy, którzy starają się najmocniej jak potrafią, a nie są w stanie nawiązać głębszych relacji.

Znam człowieka, który nic nie musi mówić – wystarczy, że jest obok, a moje serce zwalnia i uspokaja się. Niejednokrotnie pytałam sama siebie: skąd on to ma?

Trafiła do mnie mała, niepozorna lektura z nieco mylącym tytułem "Sztuka przyjaźni czyli jak zbliżyć się do ludzi, na których nam zależy". Myląca o tyle, że sama treść dotyka nie tyle przyjaźni, co budowania głębszych relacji na wielu płaszczyznach.

Alan Loy McGinnis to terapeuta z wieloletnim doświadczeniem. Powołuje się na swoją praktykę, choć dla mnie przykładów konkretnych ludzi (jego pacjentów) jest w lekturze za mało. Lubię czerpać z ludzkich, prawdziwych historii i choć pojawiają się w lekturze, autor skupia się głównie na różnych psychologicznych koncepcjach. Robi to jednak w sposób tak przystępny i klarowny, że pochłonęłam tę książkę w bardzo szybkim tempie.

Spodziewałam się tego, że ten poradnik będzie kręcił się wokół tego, jak pielęgnować przyjaźń. Dostałam jednak do ręki małe kompendium wiedzy, z którego można czerpać w każdej możliwej relacji.

Dlaczego niektórzy przyciągają do siebie innych, pozornie nic nie robiąc? Jak otwierać się przed innymi i okazywać uczucia? Jak tworzyć miłość? Jak nie stać się manipulatorem wykorzystującym drugiego drugiego człowieka?

Autor dotyka wielu sfer, mnie najbardziej uderzył jednak rozdział z pięcioma wskazówkami wzmocnienia zażyłości. Używanie swojego ciała do okazywania ciepła, bycie hojnym w pochwałach, rezerwowanie czasu na rozmowy, uczenie się słuchania, mówienie otwarcie o uczuciach. Wszystko to opisane tak, że miałam wrażenie, że autor prowadzi mnie za rękę po zakamarkach mojej duszy. Miałam nieodparte wrażenie, że gdybyśmy mogli się spotkać i porozmawiać – szybko nawiązalibyśmy głęboką rozmowę.

Psychoterapeuta dotyka również tematu przeciwdziałania negatywnym emocjom oraz tego co zrobić, gdy relacje zaczynają się psuć.

Wiele jest na rynku wydawniczym podobnych lektur. Ta jest jednak pod kilkoma względami wyjątkowa. Dla mnie była przede wszystkim dogłębną analizą psychologiczną, podaną w bardzo przyswajalny sposób. Pokazała mi w tym wszystkim również pewien obraz Boga, na którego odwołuje się czasem autor (choć w sposób zupełnie nienachalny, więc osoby niewierzące równie dobrze odnajdą się w tej lekturze).

Czy mnie ta publikacja czegoś nauczyła?

Na pewno pokazała mi jak lepiej słuchać i bardziej dbać o komfort rozmowy tych, którzy się ze mną spotykają i w jakiś sposób powierzają mi swoje sprawy. Uzmysłowiła mi też jak wiele przede mną w wybaczeniu starych zadr i ran. Zobaczyłam kolejny raz, że to, iż ktoś nie może ze mną wytrzymać nie zawsze jest moją winą (i moim problemem…).

Polecam tę lekturę każdemu, kto pracuje wśród ludzi. Jeśli czasem zastanawiasz się dlaczego twoje relacje kuleją, ta lektura może pomóc spojrzeć na siebie z nowej perspektywy. Ostrzegam jednak, że to może nie być łatwe, bo autor nie uczy jak zmienić świat wokół, ale jak zmienić samego siebie (albo siebie zaakceptować i pokochać).

Trafiła do mnie mała,...

Naprawdę ciekawie się czytało, książka nie była nudna, jak to wiele psychologicznych książek, ta była opisana w sposób prosty i życiowy. Mnóstwo cennych porad, które każdy powinien w życiu stosować, a poprawiła by się ogólna jakość życia i kontaktów z ludźmi.

Konieczność powstania tej książki wynika chyba z coraz większej atomizacji społeczeństwa i trudności odnajdywania się w relacjach międzyludzkich narycystycznych jedynaków. Niemniej jednak, zawiera kilka dobrych rad, które mogą pomóc tym, którzy nie mają dobrych przykładów przyjaźni międzyludzkiej.

Moja ulubiona książka tego autora. Naprawdę polecam! Każdy znajdzie w niej coś ciekawego. Mnie zainteresował rozdział o akceptowaniu swojego gniewu i wzburzenia, kiedy się złościmy. Jest to jak najbardziej naturalne, że nie zawsze się dobrze czujemy i możemy dawać tego wyraz. Zamiatanie wtedy pod dywan prowadzi do większych problemów psychosomatycznych. W książce opisywane są losy ludzi, którzy znaleźli się w różnych życiowych tarapatach i trudnościach. Znajdziemy tu też historię znanych osób takich jak Heleny Keller, Dale'a Carnegie, Gandhiego czy Lincolna. Książkę czyta się jednym tchem, warto do niej też wracać. Jeśli komuś zależy na przyjaźni i chce kogoś bliżej poznać pozycja obowiązkowa! Czyli dla wszystkich!

Książka zawiera uniwersalny zbiór zasad postępowania wobec innych ludzi poparty licznymi przykładami i doświadczeniami z życia autora. Pozycja godna polecenia.

• Poradniki
  • Psychologia