Sztuka pewności siebie : jak odkryć swoją wartość i pokonać nieśmiałość

Okładka książki Sztuka pewności siebie : jak odkryć swoją wartość i pokonać nieśmiałość Alan Loy McGinnis
Alan Loy McGinnis Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio poradniki
1994-01-01
83-85435-36-0
Anna Nizińska
pewność siebie

Dla mnie rewelacyjna z dwóch powodów.
Pierwszy - bo stanowi zwięzłe kompendium zasad które pomogą poprawić pewność siebie. Każdy, co je przeczyta raczej nie będzie polemizował z nimi i na zdrowy rozsądek przyjmie, że są to dobre zasady. I wcale nie odkrywcze.

Drugi, najważniejszy - i właśnie to, że nie są odkrywcze stanowi największą zaletę. Bo cała książka jest pisana w takim duchu. Nie obiecuje czytelnikowi szybkiego i magicznego sposobu poprawy pewności siebie. Traktuje z szacunkiem umysł i sytuację życiową człowieka - nie masz w niej ładowania frazesami, że wszystko zależy od Ciebie, bo okiełznać umysł nie jest tak prosto jak mówią, a społeczeństwo ma na Ciebie wpływ zarówno negatywny jak i pozytywny i nie należy tego negować. Zasady są z pozoru proste ale autor książki dobrze wie, że trzeba je jeszcze regularnie stosować i ma to na uwadze.

Czytając tą książkę już poczujesz się dobrze - zobaczysz, że nie jesteś jedyny i że to nic złego, że czasami czujesz się ze sobą źle, a jednocześnie daje wskazówki jak nad tym pracować.

Dla mnie rewelacyjna z dwóch powodów.

Książka o tym, jak znaleźć wewnętrzną równowagę, jak nie utracić i umieć bronić swoich wartości. O tym, jak odnaleźć siebie. To przypomnienie, że wartość naszej osoby to nie “produkty” naszej działalności, ale “produkty” naszej działalności to owoc płynący z wartości nas samych. Wskazówki wypisałam w kilkunastu punktach, większość poparta przykładami z życia. I nie są one niczym odkrywczym, a tak często w natłoku codziennych zadań, manipulacji, niechcianych raniących słów i kompleksów, zapominamy co daje nam wewnętrzny spokój, pewność siebie i radość z życia. Polecam!

12 zasad budowania pewności siebie : 1.Koncentruj się na możliwościach, a nie na ograniczeniach. 2.Poznaj prawdę o samym sobie. 3.Zauważ różnicę między tym, kim jesteś, a tym, co robisz. 4.Znajdź sobie zajęcie, które będzie sprawiało ci przyjemność i które będziesz dobrze wykonywać i ćwicz tę umiejętność przez powtarzanie. 5.Zastąp samokrytycyzm przekonaniem o własnej wartości. 6.Zastąp obawę, przed niepowodzeniem wyrazistym obrazem celu działania i sukcesu. 7.Pozwól sobie na trochę ekscentryczności. 8.Zawrzej z rodzicami pokój na optymalnych warunkach. 9.Zaskrabiaj sobie przyjaźń ludzi, który pomogą ci rozwijać się. 10.Zintegruj swoje ciało i ducha. 11.Pozbądź się nieuzasadnionego poczucia winy. 12.Nie trać inicjatywy, nie dawaj za wygraną, nawet jeśli spotkało cię odrzucenie.

"Wartość osobista jednostki nie bierze się z jej dokonań,
ale dokonania są rezultatem tkwiącej w każdym z nas wartości"
/Alan Loy McGinnis/

Książka daje odpowiedzi na pytania jak budować pewność siebie, dlaczego jest ona ważna w naszym życiu i na czym się ona opiera. Warta przeczytania.

"Wartość osobista jednostki nie bierze się z jej dokonań,
ale dokonania są rezultatem tkwiącej w każdym z nas wartości"
/Alan Loy McGinnis/

Książka owszem warta przeczytania, jednak jednorazowo mało daje. Proponuję co jakiś czas wracać do niej :)

• Poradniki
  • Psychologia, rozwój osobisty, motywacja
  • Must read
  • Posiadam2
  • ROK 2006

Alan Loy McGinnis Sztuka pewności siebie : jak odkryć swoją wartość i pokonać nieśmiałość Zobacz więcej